referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Námorná Doprava a námorné Prístavy
Dátum pridania: 18.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mirecbb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 821
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
1) Doprava nákladov po mori

Pod 150 rôznymi vlajkami križuje dnes svetovými oceány 65tisíc nákladných lodí (nad 100BRT). Hospodárnosť naftového motoru, pohotovosť k provozu a jednoduchá obsluha spôsobili, že naftový pohon ovládol všetky menšie a stredne veľké nákladné lode, ich koncepcia sa od dvadsiatych rokov moc nezmenila. Až do druhej svetovej vojny prevládali lode pre kusový tovar, vybavené záložníkmi a žeriavy pre vlastné vykladanie. Po vojne sa rozšírili americké lode typu Liberty, ktorých bolo vyrobených okolo 3000.
Nákladné lode najskôr slúžili od prístavu k prístavu podľa potreby. V posledných desaťročiach však prevládajú linkové lode, ktoré plávajú podľa presného cestovného poriadku na pravidelných linkách. Začiatočnými aj konečnými stanicami sú prístavy blízko priemyselných centier alebo dôležité prekládky tovarov pre vnútrozemie. Po hlavných líniách (podobne ako po diaľniciach) jazdia lode najrôznejších druhov a nosností a prepravujú cez deň aj v noci suroviny, tekuté náklady (prevažne ropa),obilie, rudy a najrôznejšie sypké materiály. Z priemyslovo vyspelých krajín vyvážajú stroje a výrobky, ktoré boli z dovezených surovín vyrobené. Na týchto líniách začali plávať stále väčšie lode špecializované na určitý druh nákladu. Oddelila sa doprava kusového tovaru od sypkých nákladov a od dopravy tekutín. Kusoví tovar a drahšie výrobky sa najlepšie prepravujú v kontejneroch na veľkých
a pomerne rýchlych lodiach.

a) Líniová doprava

Prevádzkovateľom líniovej námornej dopravy sú spoločnosti, ktoré prevádzkujú námornú prepravu na určitej relácií, konkrétne medzi dvomi prístavmi. Kvalita takto poskytovanej služby je posudzovaná podľa pravidelnosti, rýchlosti, technického vybavenia lodí a spoľahlivosti v dodržovaní plavebného poriadku. Líniovú námornú dopravu delíme na:
• konvenčnú dopravu pre kusoví tovar balený a nebalený (kartóny, palety, vrecia, sudy aj.). Podľa relácie, vzdialenosti a veľkosti tonáže sa konvenčná líniová doprava uskutočňuje loďami spravidla s medzipalubým; dajú sa prepravovať aj voľne uložené náklady,
• kontajnerovou líniovou dopravu loďami, postavenými špeciálne pre prepravu kontajnerov. Tato doprava má nad konvenčnou dopravou navrch, hlavne v multimodálnej preprave z domu do domu.
Prevádzkovanie námornej dopravy je spojené s vysokými investičnými nákladmi a aj v tejto oblasti dopravy je pomerne rozsiahla konkurencia. Tieto skutočnosti mali za následok, že sa prevádzkovatelia líniovej námornej dopravy začali združovať. Vznikli tzv. líniové konferencie a taktiež prvé monopoly. Líniovú námornú dopravu je možno podľa tohto hľadiska ďalej členiť na:
• konferenčnú líniovú námornú dopravu
• nekonferenčnú líniovú námornú dopravu, prevádzkovanú tzv. outsidermi.

V súčasnej dobe majú rozhodujúci vplyv na trhu s námornou dopravou veľké spoločnosti, ich cieľom je maximálne obmedziť konkurenciu a zaistiť si dominantné postavenie na trhu. Za najznámejšie združenie prevádzkovateľov námornej líniovej dopravy sa v súčasnej dobe považuje: Gentlemant`s Agreement. Jedná sa o neformálne združenie prevádzkovateľov, ktorí sa dohodli na dodržovaní napr. rovnakých sadzieb, rabatov, odjazdov z určitých prístavov, poskytovanie zliav. Účastníci tejto dohody prevádzkujú dopravu pod svojim menom a na vlastný účet, nie sú právne viazaný, takže nedodržaním dohody nevzniká právny nárok.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.