referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Spojené štáty americké
Dátum pridania: 21.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 288
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 8.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 14m 10s
Pomalé čítanie: 21m 15s
 
Za menej ako 400 rokov sa Spojené štáty americké (USA) zmenili z divočiny obývanej Indiánmi na najmocnejšiu priemyselnú krajinu sveta. USA tvorí päťdesiat štátov vrátane Aljašky na ďalekom severe a Havajských ostrovov v Tichom oceáne. Nachádzajú sa tu dve rozsiahle horské pásma, Appalačské vrchy na východe a Skalnaté vrchy na západe. Prevažnú časť v strede krajiny tvoria Vežké prérie. Vežké zásoby ropy, uhlia a nerastných surovín spolu s hromadným prisťahovalectvom v 19. a začiatkom 20. storočia pomohli rýchlemu rastu obchodu a priemyslu. Americké výrobky a kultúra sú známe po celom svete.

USA nie sú jednou krajinou, ako je napríklad Brazília či Kanada, ale federáciou alebo skupinou 50 samostatných štátov. Vlajka USA je známa svojimi pruhmi a hviezdami. Pôvodne sa do Únie spojilo iba 13 štátov na atlantickom pobreží, ale ako sa Američania počas 19.storočia rozpínali na západ, pripájali sa nové štáty. Všetky štáty okrem dvoch sa rozprestierajú medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Zostávajúce dva sú Aljaška na ďalekom severozápadnom cípe Severnej Ameriky a Havaj – skupina ostrovov v Tichom oceáne. Aljaška je najväčším štátom. Havaj je najmladším, pripojil sa iba v roku 1959. Až do vyhlásenia nezávislosti roku 1776 toto územie ovládala Vežká Británia. Dnes má každý štát svoje vlastné zákony, ale podlieha vláde vo Washingtone.

Obyvatežstvo USA tvorí široká škála rôznych národností a rás. Väčšinou sú potomkami prisťahovalcov, žudí, ktorí prišli z iných krajín sveta, napríklad z Európy a Ázie. Mnohí Afroameričania sú potomkami otrokov násilím dovlečených do USA v 17.,18. a začiatkom 19.storočia.Stále viac vzrastá počet Hispáncov (hovoriacich po španielsky), Ázijcov a Afroameričanov. Okolo roku 2050 budú tieto skupiny tvoriť viac ako polovicu americkej polulácie.
Viac ako 75% Američanov žije v mestách alebo v predmestských častiach. Väčšina žudí býva vo vlastných domoch na predmestí a cestuje do práce autami. Najväčšim mesto USA je New York s viac ako 7 miliónmi obyvatežov, za ním nasleduje Los Angeles a Chicago. V mestách žijú žudia rôznych národností. Často majú svoje vlastné štvrte ako napríklad Malé Taliansko alebo Čínske mesto.

USA sú najbohatšou krajinou sveta. Medzi najvýznamnejšie produkty patria železo, ocež, drevo a výrobky z papiera, elektronické zariadenia, autá a lietadlá. Priemyselné odvetvia vytvárajú mnoho pracovných príležitosti. Ženy dnes tvoria takmer polovicu pracujúcich v krajine.
Mrakodrapy, medzi ktoré patrí aj Empire State Building, dnes dominujú siluete väčšiny miest USA. Tým, že sa mestá prežudňovali a pozemky zdražovali, začali architekti navrhovať stále vyššie a vyššie budovy, v ktorých žudia žijú aj pracujú. Stanicu Grand Central využíva denne pól milióna žudí, aby sa dopravilo do práce. Mnohé americké mestá sú postavené podža pravouhlej siete. Hlavné ulice alebo triedy smerujú zo severu na juh a vedžajšie ulice od východu na západ. Američania žijú nielen v rodinných domoch, ale aj v činžiakoch a výškových budovách - mrakodrapoch. Miesta, kde sa konajú bohoslužby, ako napríklad Chrám svätej rodiny, nájdete v každom meste.

Bejzbal je národný šport krajiny. Prvý zápas dvoch organizovaných družstiev sa konal v New Jersey v roku 1946. Národná liga sa hrá od roku 1876 a dnes je bejzbal divácky najpopulárnejším športom. Stalo sa už tradíciou, že prezident krajiny odpažuje prvú loptu na začiatku novej bejzbalovej sezóny.
Vplyv americkej kultúry je bádatežný na celom svete. Rýchle občerstvenie, ako napríklad hamburgery, párky v rožku, nealkoholické nápoje, ako aj postavy z filmov a televíznych programov poznajú diváci od Berlína až po Peking. Táto prezentácia je miliardovým obchodom a má dôležité miesto v ekonomike USA.
Najpozoruhodnejšie krásy USA sú chránené ako národné parky. Je ich viac ako 350. Yellownstonský národný park vo Wyomingu a v Montane bol vyhlásený v roku 1872 ako prvý. V tomto národnom parku nachádzajú dobré podmienky bizóny, losy, antilopy, grizliovia a jelene.

Pôvodný Američania, prvý obyvatelia USA tvoria menej než 1% celkovej populácie. Odkedy sem prišli prví Európania (16.storočie), Indiáni museli dlho a ťažko bojovať o prežitie. Napriek týmto ťažkým podmienkam si dodnes udržali mnohé tradície a jazyk. Asi jedna pätina z nich dodnes žije v rezerváciach na pôde, ktorú im vrátila americká vláda.
Američania sú známi svojou vežkou mobilitou, často sa sťahovali zo štátu do štátu za prácou alebo za lepším spôsobom života. Aj dôležité udalosti ako kríza v 30.rokoch, donútili žudí opúšťať svoje domovy s nádejou, že si nájdu prácu. Za posledných 30 rokov sa stále viac žudí sťahuje do štátov na juhu a západe krajiny známych ako slnečný pás. Patrí sem Kalifornia, Arizona, Texas a Florida.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Spojené štáty americké SOŠ 2.9190 1047 slov
Spojené štáty Americké 2.9212 515 slov
Spojené štáty americké SOŠ 3.0050 2405 slov
Spojene štáty americké GYM 2.9920 1721 slov
Spojené štáty americké 2.9508 1586 slov
Spojené štáty americké 2.9833 507 slov
Spojené Štáty Americké 2.9895 722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.