referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Utorok, 25. februára 2020
Kuvajt
Dátum pridania: 03.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: baris
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 774
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Úradný názov: Dualat al-Kuvajt (Kuvajtský štát)
Počet obyvateľov: 2 111 561 (z toho je 1 159 913 cudzincov)
Rozloha: 17 820 km štvorcových
Hustota zaľudnenia: 119 obyv./ km štvor.
Hlavné mesto: Kuvajt (s predmestiami 1 000 000 obyvateľov)
Úradný jazyk: arabčina
Mena: 1 kuvajtský dinár = 1 000 filsov
Ozbrojené sily: 41 500 osôb
Pozemné vojsko: 30 000 osôb

Štát leží pri severozápadnom cípe Perzského zálivu. Vypĺňa ho plochá púšť a step s niekoľkými oázami a jedným veľkým mestom. Podnebie má horúce, tropické, v lete dosahuje teplota až 50°C. Nie sú tam nijaké vodné toky a voda sa získava odsoľovaním morskej vody z Perzského zálivu. Poľnohospodárstvo takmer nejestvuje. Bohatstvo krajiny spočíva vo veľkých zásobách ropy. V ťažbe na jedného obyvateľa je Kuvajt na poprednom mieste vo svete. Vyťažená ropa sa v Kuvajte z časti rafinuje a vyváža z Miná al-Ahmadí, významného svetového ropného prístavu pre zaoceánske lode. Veľké zásoby zemného plynu sa zatiaľ naplno nevyužívajú.
Štát venuje veľké čiastky zo ziskov na verejnú výstavbu hlavného mesta, na dopravu a služby obyvateľstvu, a pritom nevyberá dane z príjmov. Školstvo, zdravotníctvo, elektrina, zemný plyn a voda sú tam bezplatné. Dovážaný tovar (ktorého je veľa) je veľmi lacný, pretože nie je zdanený. Štátne a súkromné príjmy plynú takmer výhradne z ťažby ropy. Na jedného obyvateľa pripadá jeden z najväčších osobných príjmov na svete.

Kuvajtské obyvateľstvo možno deliť na arabsky hovoriacich rodených Kuvajťanov (asi 40%) a na prisťahovalcov, z ktorých väčšina sídli v krajine len prechodne – ide o občanov iných arabských krajín, o Indov, Pakistancov a Iráncov.
V hlavnom a vlastne jedinom kuvajtskom meste žije tretina všetkého obyvateľstva. V modernom veľkomeste s prepychovými predmestskými štvrťami sídli šejk, centrálne úrady a univerzita (založená roku 1967). V jeho blízkosti je prístav Miná al-Ahmadí. V Perzskom zálive leží aj ostrov Fajlaka s cennými archeologickými vykopávkami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.