Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Národné parky USA

YELLOWSTONSKÝ NÁRODNÝ PARK

Yellowstonský národný park je najväčšou prírodnou rezerváciou v USA. Rozkladá sa na území troch štátov (Wyoming, Montana a Idaho). Bol založený roku 1872 Theodorom Roosveltom, ktorý sa zameral na ochranu prírodného bohatstva. Zaslúžil sa o vznik piatich národných parkov.

Na ploche 9 000 kilometrov štvorcových sa nachádzajú travertínové kaskády, unikátne gejzíry, ktorých je tu viac ako 200, pričom veľmi známi je Starý Mohamedán, objavujúci sa každých 28 minút. Ďalej sa tu nachádzajú bublajúce potôčiky a horské žriedla, ktoré dokazujú sopečný pôvod, ale aj nádherná horská krajina a bohatstvo divokej zvery, z ktorej spomeňme Losa Amerického, Jeleňa Wabi a vo vyšších polohách voľne žijúce Ovce Hruborohé. Pre turistov nie je prekvapením, keď sa ako príčina zablokovanej cesty ukáže práve los, medveď alebo bizóny.

Horské pásmo Severných Skalnatých hôr (Northern Rocky Mountains), nazývaných tiež „Koruna kontinentu“, sa tiahne od kanadských hraníc až k prameňom riek Yellowstone a Madison (teda zhruba k hraniciam národného parku).

Zhruba pred 15 000 rokmi sem prišli kočovní lovci a zberači. Keď sem na sklonku 18. storočia dorazili bieli cestovatelia, žili tu príslušníci severoamerického indiánskeho kmeňa Siksika, Šošoni a prérijoví Indiáni.

Avšak ani národným parkom a jeho prírodným krásam sa nevyhýbajú prírodné katastrofy. Dôkazom toho sú rozsiahle požiare, ktoré tento park zachvátili v roku 1988.

MEZINÁRODNÝ ĽADOVCOVÝ PARK GLACIER

Leží na území Montany v USA a Alberty v Kanade. Bol založený v roku 1932 ako prvý medzinárodný park. Parku kraľujú hory, ktoré zaberajú plochu 4 597 kilometrov štvorcových. Vegetácia parku je z veľkej časti tvorená ihličnatými lesmi a alpínskou flórou. Oblasť obýva viac než 60 druhov cicavcov, vrátane grizzlyho, meveďa baribala, losov a jelenej zveri, množstvo vtákov bažantovitých, vrán a orlov bielohlavých. Nádheru prírody dokresľujú vodopády, priezračné rieky, potoky i rieky s veľkým množstvom rýb.

Táto oblasť síce nie je najvyššia, ale je tu zoskupenie všetkých glaciálnych a postglaciálnych javov horského zaľadnenia. To znamená, že tu nájdeme ľadovce a jazerá, ktoré k Severnej Amerike neodmysliteľne patria.

NÁRODNÝ PARK GRAND CANYON

Rozkladá sa na juhozápade USA v štáte Arizona na celkovej ploche 4933 kilometrov štvorcových. Bol založený v roku 1919 pod záštitou medzinárodnej organizácie UNESCO.

Zdvíhanie zemskej kôry, vyvolané vzájomným pohybom kontinentálnych dosiek a spôsobujúce vrásnenie, teda vlastne tvorbu pohorí , je striedané prirodzeným eróznym „obrusovaním“, vymývaním a odnosom.

Nachádza sa tu Grand Canyon, najznámejší a najväčší kaňon, nad ktorého rozmermi - 460 km dlhý, 30 km široký a viac než 1,6 km hlboký - zostáva rozum stáť. Práve po ňom získal národný park svoje meno. Každoročne ním prechádza 5 miliónov návštevníkov. Veľký kaňon má dva okraje, severný (North Rim), ktorý je vzdialený 320 km od južného (South Rim). Severný okraj lemujú lesy borovíc, smrekov a osík Dno kaňonu tvorí 2 miliardy rokov stará bridlica. Práve tu rastú kaktusy, agáve a larea trojzubá. V kaňone je viac ako 70 perejí a prvá expedícia, ktorá se vydala pozdĺž rieky Colorado sa uskutočnila v roku 1859.

Podobne ako ďalších 18 kaňonov, aj Grand Canyon bol vyhĺbený riekou Colorado. Meno tejto rieky pochádza z anglického slova „color“ - farba, farebný. Je mnohofarebná podľa farieb hornín - hrdzavo červený pieskovec, šedá bridlica, žltý vápenec. Naplaveniny rieky Colorado sa usadzujú v jazere Powell.

Horské lúky sa na jar rozžiaria jasnými farbami rôznych kvetín. V lesoch žije jeleň ušatý a ďateľ, spolu so vzácnou bielochvostou formou veveričky ušatej, ktorej štandardne zafarbení zástupcovia žijú na južnom okraji. Behom dňa, kedy teploty dosahujú až 38 C, krúžia na oblohe orli skalní, krkavci, spevaví vtáci a kolibríci. Pri úsvite a za súmraku vychádzejú zo svojich úkrytov púštni leguáni, ovce hruborohé a vzácne možno zbadať aj pumy.

YOSEMITSKÝ NÁRODNÝ PARK

Národný park Yosemite leží v pohorí Sierra Nevada, ktoré je 690 km dlhé a tiahne sa medzi Kalifornským centrálnym údolím a rozsiahlou púšťou na východe štátu. Bol založený v roku 1890 v štáte Kalifornia vďaka neustálej snahe Johna Muira.

Je to miesto neuveriteľnej krásy: vznešené horské vrcholy, ľadovcami vyhĺbené údolia, v pozadí lemované útesmi, lesíkmi obrích sekvojí, alpínske lúky, jazerami posiata krajina, vodopády v hmlistom opare a divoké rieky.

Od polovice 19. storočia, kedy boli tunajší pôvodní obyvatelia takmer vytlačení, sa Yosemitské údolie stalo turistickou atrakciou a bolo ho treba uchrániť. Každoročne tadeto prechádza až 4 milióny návštevníkov. Väčšina z nich prechádza 11 km dlhé Yosemitské údolie, ktoré tvorí menej než 1 % z celkovej rozlohy 3 000 km štvorcových. Známa je tiež El Captain, strmá žulová stena, týčiaca sa do výšky 1220 m nad údolím, alebo Half Dome, masívny žulový monolit, či Yosemitské vodopády (12x vyššie než slávne Niagarské vodopády), ďalej Vernalské, Bridalveilské a Nevadské, ktoré sú najvyššími v Severnej Amerike.

V parku rastie cez 37 druhov stromov, medzi ktoré patria jedle, borovice a sekvoje obrovské. Niektoré stromy sú až 3 000 rokov staré, priemerne dosahujú výšky 75 m a v priereze majú 6 až 7,5 m. Strom Grizzly Giant je už (možno) viac ako 2700 rokov starý, 63 metrov vysoký a priemer jeho kmeňa pri zemi je úctyhodých 7 metrov.

V údoliach žijú jeleň ušatý a mýval, v horách baribal, kojot, líška šedá, svišť a jazvec. V parku je tiež viac než 220 druhov vtákov. V nižších nadmorských výškach je to sojka Stellerova, ďatel zlatý, vo vyšších polohách oreškovec a sýkorka. Nad údolím sa niekedy vznáša orol skalný. K raritám patrí sokol sťahovavý.

NÁRODNÝ PARK DENALI

Leží na Aljaške, ktorá ovplýva neuveriteľným množstvom a neobyčejnou rozmanitosťou voľne žijúcej zveri. Nikde nemožno spoznať drsné vnútrozemie Aljašky lepšie ako v národnom parku Denali, ktorý sa rozprestiera na ploche neuveriteľmých 24 300 km štvorcových.

V roku 1917 bola v pohorí Alaska Range (Aljašské hory) zriadená prírodná rezervácia, ktorá podľa najvyššej hory severnej Ameriky (6194 m) dostala názov Mount McKinley National Park. Pôvodní obyvatelia, Indiáni Tana’ina kmeňa Athabaskov, nazývali horu jednoducho Denali – Vysoká. V roku 1980 zákon o národných záujmoch Aljašky a zachovania zeme rezerváciu zväčšil a vrátil sa k pôvodnému indiánskemu názvu Denali National Park and Preserve.

Obdivovať môžeme 37 druhov cicavcov a 159 druhov vtákov. V parku žije sob karibu, ovca aljašská, líška, grizzly, vlk a rosomák. V najväčšej známej hustote na km štvorcový tu hniezdi orol skalný. Spolu s ním tu nájdeme ďalších 17 druhov sov, jastrabov a sokolov.

V lesoch prevláda smrek sivý a smrek čierny, ktoré doplňujú rôzne topole a brezy. V lete tundra doslova exploduje kvetmi a rôznymi plodmi.

Mount McKinley je najvyšší vrchol Severnej Ameriky. Je to obrovská snežná masa, bok piatich obrovských ľadovcov a veľkého množstva ľadopádov. Je dominantou na obzore južnej Cookovej zátoky, 200 míľ vzdialenej, a severného Fairbanks ktorý je 150 míľ ďaleko. Z vrcholu spadá päť väčších pilierov, a tiež mnoho hrebeňov.

Hora je stále viac známa pod jeho domorodým názvom Denali. Na Denali nie je obzvlášť obtiažne technické lezenie, ale počasie je tu premenlivejšie ako kdekoľvek inde na svete a preto mnoho životov vyhaslo pri pokuse o výstup. Počet pokusov o vrchol sa dramaticky zväčšil v posledných rokoch avšak väčšiemu percentu z nich se nepodarí na vrchol vystúpiť.

NÁRODNÉ PARKY SEQUOIA A KINGS CANYON

V štáte Kalifornia ležia na ploche 3495 kilometrov štvorcových dva parky. Sequoia Park bol založený v roku 1890 a Kings Canyon v roku 1940. Jedná sa o žulové pohorie s výškou cez 4000 metrov s hlboko zarezanými kaňonmi a množstvom jazier.

Hustá vegetácia tŕňovitých krovín (chapparal) v nízkych polohách je vyššie vystriedaná ihličnatými lesmi, ktoré ďalej prechádzajú do alpínskeho pásma, siahajúceho až do výšky cez 3400 metrov.

Vo výškach okolo 2000 metrov rastú najväčšie stromy na Zemi - sekvoje. Výraz “sequoia“ je indiánskeho pôvodu (meno indiánskeho náčelníka). Turistami sú najviac vyhľadávané vysoké hory, jazerá, zurčiace bystriny a vodopády. Na území parkov nájdeme tiež pohorie Sierra Nevada. Na úpätí západných svahov sa nachádzajú lokality s morskými karbonátovými sedimentami. Na najvyšších hrebeňoch sa nachádzajú malé ľadovce.

Hlavným tokom je rieka Kings, ktorej zdrojmi sú rieky South, Middle a North Fork. Všetky tieto rieky pramenia pod najvyššími štítmi a tečú na západ. South Fork Kings River a Middle Fork Kings River (Južné a Stredné rameno Kráľovskej rieky) patria k najhlbším údoliam kaňonu.

NÁRODNÝ PARK CARLSBAD CAVERNES

Bol založený v roku 1930 a jeho rozloha je 189 kilometrov štvorcových. Na území tohoto parku sa nachádza veľké množstvo jaskýň. Doposiaľ je prebádaných asi 80 z nich. Najhlbšia z nich je Lechuguilla (477 m). V jaskyni sa nachádzajú excentrické krapníkové stĺpy, rastúce bez ohľadu na zemskú príťažlivosť, všetkými smermi. Majú rôzne pokrútené, často dokonca kríkovite rozvetvené tvary. Nachádza sa tu jeden z najväčších jaskynných sálov sveta: Big Room (540m dlhá, 330m široká a 77m vysoká).

Systém podzemných dutín se tiahne v dĺžke 30 kilometrov a tvorí najväčšie krasové priepasti na svete, z ktorých najhlbšia meria okolo 300 metrov. Sú tu tiež 18 metrov vysoké stalagmity, jeden z najvyšších krapníkových stĺpov sveta meria dokonca 32 metrov - nachádza sa v jaskyni Ogle.

V Carlsbad nepôsobí len obvyklá voda s obsahom kyseliny uhličitej, ale aj voda s obsahom kyseliny sírovej. Z ropných ložísk v hlbokom podzemí stúpá totiž na povrch sirovodík a mieša sa so spodnou vodou, pričom vzniká agresívna kyselina.

Je tu zastúpená fauna i flóra - rastlinstvo asi 800 druhov, 60 druhov cicavcov, 330 druhov vtákov. V 30-tych rokoch tu prebývalo 8 až 9 milonov netopierov, dnes púhy milión. V prvej štvrtine 20. storočia bolo v jaskyniach ťažené hodnotné hnojivo guano (navŕšene pod miestami, kde nocujú netopiere), od roku 1930 bola ťažba zastavená.

NÁRODNÝ PARK EVERGLADES

Bol založený v štáte Florida v roku 1947 na ploche 5929 kilometrov štvorcových. Jeho vrstvy sú: vápenec a miamský oolit. Vápenec je častokrát prekrytý jedným až dvoma metrami silnej vrstvy rašeliny a vrstvami ílu, ktoré zadržují vodu, a tak podporujú ďalšie plošné šírenie bažín (bažinné lesy, tzv. big cypress wamp, sú 150 km dlhé a okolo 60 km široké, hammocks sú malé ostrovčeky pevnej pôdy posiate bažinnými tropickými stromami). Nespočetné vápencové útvary sa vyskytujú na západe.

Jediné miesto v Spojených štátoch, ktorého fauna a flóra sú poznačené tropickým charakterom - kráľovské palmy, vodné toky so slanou i sladku vodou a mangrové lesy ( možno najrozsiahlejšie v Severnej a Južnej Amerike). Sú tu pozoruhodní vtáci, delfíni a aligátori, 275 druhov rýb, viac ako 400 druhov vtákov. Ale taktiež rastlinstvo je tu zastúpené v hojnom počte: až tisíc druhov rastlín (4 druhy mangrovníka). Aj tento park má svoju pozoruhodnosť, tzv. „Rieku tráv“, čo sú vysoké trávy s ostrými zúbkovanými listami. Raz za 7-10 rokov však musia zhorieť, aby zostali vitálne a omlaďovali sa. Požiare sú však z bezpečnostných dôvodov potlačované a na úkor týchto tráv sa rozširujú iné rastlinné druhy, čo je možno aj škoda.

Ďalšie parky: Canyon Lands, Colorado N. M., Great Sand Dunes, Joshua Tree, Mesaverde, Rocky Mountain, Zion, Dinosaur N. M. Jasper Banff.


Zdroje:
www.terregalleria.sk - www.terregalleria.sk

Linky:
web s cool obrazkami nielen k tejto teme - www.terragalleria.sk
web s cool obrazkami nielen k tejto teme - www.terragalleria.com

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk