referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Vplyv lokalizačných podmienok na cestovný ruch v okrese Prešov
Dátum pridania: 10.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pseudo120
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 564
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Cieľ: Zhodnotiť vplyv lokalizačných podmienok na cestovný ruch v okrese Prešov

Úloha: a, zozbierať literatúru a štatistický materiál k určitému územiu
b, Vyhodnotiť lokalizačné podmienky písomne
c, Vyhotoviť mapu s prírodnými podmienkami
d, Naniesť na mapu kultúrnohistorické pamiatky

Metodika: Zo zhromaždených materiálov, ktoré som získala v knižnici, z máp a web stránok som si urobila výpisky, ktoré sú uvedené v diskusii. Z web stránok som získala zaujímavé a hlavne aktuálne informácie o turistických možnostiach, kultúrnych pamiatkach, hoteloch a reštauráciách, atraktívnych navštevovaných lokalitách v Prešove i okrese. Ako podklad pre mapu som využila Mapu krajov SR 1: 200 000, podľa ktorej som na svoju mapu naniesla geomorfologické celky, hydrografickú sieť, cesty, železničné cesty, hranice lesa, výškové kóty, sídla, hranice katastrov. Turistickú mapu som využila na určenie kultúrnohistorických pamiatok, či minerálnych prameňov.

Diskusia: Do okrese Prešov zasahuje niekoľko geomorfologických celkov. Centrálnu časť okresu pokrýva Šarišská vrchovina, s ktorou susedí zo severu Spišsko- šarišské medzihorie, z juhu Čierna hora, zo západu Branisko ( na východnom chrbte Smrekovice sa nachádza najvyšší bod okresu, 1171m.n.m.), zo severozápadu Bachureň, od východu severná časť Košickej kotliny. Do juhovýchodnej časti okresu zasahujú Slanske vrchy. Na severozápade nachádzame časť Čergova. Sever pokrýva Ondavská vrchovina, ktorá sa z juhu znižuje do Podbeskydskej brázdy. Najnižší bod, 200m.n.m., je pri výtoku Torysy z okresu v katastri obce Bretejovce.
Geologickú stavbu väčšiny územia tvoria flyšové pohoria tvorené paleogénnymi pieskovcami, ílovcami a slieňovcami. Oblasti Čierna hora a Branisko vypĺňajú prvohorné a staršie kryštalické bridlice, okraje sú z druhohorných vápencov, kremencov a bridlíc. V Slanskych vrchoch nachádzame neogénne andezity a pyroklastiká. Kotlinu vypĺňajú neogénne íly, pieskovce, piesky, štrky. Nachádzame tu i ložiská soli ( Solivar). Neogénne horniny sú pokryté vrstvami spraše a riečnymi sedimentmi.

V Slanskych vrchoch sa nachádza oblasť Dubníka, kde sa kedysi aktívne ťažili najkrajšie vzácne drahé opály sveta( najväčší opál sveta Vienna Imperial Opal/ Harlekýn, vystavený vo Viedenskom prírodovednom múzeu). V súčasnosti súkromný majitelia uvažujú o znovuzahájení ťažby v týchto zaujímavých Dubníckych baniach. Aktuálna je možnosť výletu do baní a hľadanie opálových zvyškov na haldách.
Lesná pokrývka prevažuje v oblastiach pohorí tvorená bučinou. Nízke polohy sú zalesnené dubinou. Najviac zalesnenou je obec Zlatá Baňa na východe okresu s 87 % celkovej výmery katastra obce. Prítomné lesy sú využiteľné na ľahkú turistiku, hubárčenie a pod.

V okrese nachádzame maloplošne chránené územia:
prírodné pamiatky: Hrabkovské zlepence a Podmorský zosuv
národné prírodné rezervácie: Čergovská javorina, Kamenná baba, Kokošovská dubina, Šarišský hradný vrch, Šimonka
prírodné rezervácie: Demjatské kopce, Dubová hora, Dunitová skalka, Fintické svahy, Kapušiansky hradný vrch, Mirkovská kosatcová lúka, Pusté pole, Salvatorské lúky, Šindliar, Zbojnícky zámok
chránené areály: Holá hora, Dubnícke bane
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Korec: Kraje a okresy Slovenska, Mapa krajov SR 1: 200 000, Turistická mapa 115 Šarišská vrchovina- Branisko 1: 50 000, Mesto.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.