referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Pohyb litosferickych dosiek
Dátum pridania: 09.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bajka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 765
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Geopoézia
Pohyb litosferických dosiek a ich rozhranie

Geológovia zistili, že povrch Zeme je rozdelený na rozľahlé pevné bloky, nazývané litosferické dosky, ktorých súčasťou sú kontinenty a dná oceánov. Tieto bloky sú v pohybe.
Základom litosferických dosiek je litosféra, t.j. zemská kôra a časť vrchného plášťa. Litosferické dosky plávajú na plastickej alebo žeravo tekutej astenosfére. Na niektorých doskách leží len oceán, na iných len pevnina alebo sú oceán aj pevnina na jednej litosferickej doske.
Zemská kôra litosferických dosiek môže byť:
• oceánska - ležia na nej oceány, nie je veľmi hrubá (asi 5 km), je ťažká,
• pevninská - na nej ležia kontinenty, majú hrubšiu (približne 30 km), ale ľahšiu kôru.
Litosféra sa delí na 12 litosferických dosiek, z ktorých je 7 hlavných: severoamerická, juhoamerická, africká, eurázijská, indoaustrálska, antarktická a pacifická. (viď obr.1)

Pohyb litosferických dosiek:

Roku 1972 Arthur Holmes vyslovil predpoklad, že konvekčné prúdy vznikajú z rozdielov teploty. Teória Globálnej tektoniky predpokladá, že konvekčné prúdy sa vyskytujú v astenosfére a možno aj v spodnom plášti. Teóriu podporujú merania tepelného toku - teploty vyžarovania zo Zeme. Hodnoty teploty sú vyššie pod chrbtami a nižšie pod priekopami. Z toho vyplýva že litosferické dosky sa v horizontálnom smere pohybujú po astenosfére a akoby unášali jednotlivé pevniny a oceánska dná.

Litosferické dosky sa pohybujú horizontálne v dôsledku fyzikálneho javu - konvekcie, pričom teplá hmota prúdi vzostupne a studená zostupne. Medzi vertikálnymi pohybmi prebieha v astenosfére horizontálne prúdenie hmoty, ktoré spôsobuje pohyb dosiek na povrchu Zeme.

Druhy pohybov:
1. Vzďaľovanie - keď sa dve litosferické dosky od seba vzďaľujú vznikajú oceánske rifty (pokles a následný zlom pevninskej litosféry). Na ich povrch prenikne láva a z nej sa sformujú oceánske chrbty (viď obr.3). Medzera medzi doskami sa potom zapĺňa roztavenou horninou (magmou), ktorá vystupuje z astenosféry. Takto sa rozširujú dna oceánov. Ročne sa rozšíria od 2 cm (Atlantický oceán) po 10 cm (Tichý oceán). Tieto čísla sú síce malé ale nie zanedbateľné. V oceánskych chrbtoch zemská kôra vzniká.
2. Približovanie - výsledkom stretnutia dvoch litosferických dosiek vznikajú oceánske priekopy (zníženina oceánskeho dna, ktorá tvorí hranicu medzi dvoma litosferickými doskami a je v mieste subdukčnej zóny) (viď obr.3). V oceánskych priekopách zemská kôra zaniká.
3. Zrážanie - nárazom pevnín na okrajoch dosiek a ich silným stlačením za vzniku vrás, zlomov a príkrovov a ich výzdvihom do značných výšok vznikajú pásmové pohoria.
4. Podsúvanie - čiže subdukcia znamená ponáranie ťažšej litosferickej dosky pod ľahšiu. Podľa charakteru litosferických dosiek rozlišujeme niekoľko typov subdukcie: (viď obr.4)
a) oceánska doska sa podsúva pod pevninu: subdukcia oceán- pevnina (okraj Chile, Peru, Mexika),
b) oceánska doska sa podsúva pod dosku, na ktorej leží súostrovie: subdukcia oceán - ostrovný oblúk,
c) oceánska doska sa ponorí pod inú oceánsku dosku: subdukcia oceán - oceán (Mariánska priekopa),
d) subdukcia je zablokovaná, pretože do seba vrazia dve pevninské dosky, ktoré sú rovnako ťažké- nastane kolízia: pevnina - pevnina.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Živá planéta Zem: Litosferické dosky, Vznik oceánov, Pohoria, Zemetrasenia, Sopky; str.16-41; Bratislava, Mladé letá, 1998, Anatómia Zeme: Globálna tektonika, str. 12-13, Bratislava, Mladé letá, 1988, Geografia: Litosféra, str. 49-50, Bratislava, SPN, 1993
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.