referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Iný kraj - iný mrav: Thajsko
Dátum pridania: 15.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kabaka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 309
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 
OBSAH
Kultúrne spoločenské vedomie 2
Spoločenské konvencie azijskej kultury 3
Spoločenské konvencie 3
THAJSKO 4
Monarchia 5
Náboženstvo 5
Chrám a mešita 5
Spoločenské spravanie 6
Pozdrav a oslovenie 6
Hlava a nohy 7
Muž, žena a dotyky 7
Zásadný prístup a základné pravidlo 8

KULTÚRNE SPOLOČENSKÉ VEDOMIE
Ani ten najskúsenejší cestovateľ nemôže poznať zvyky a mravy všetkých krajín sveta. Je ich veľké množstvo. Čím je krajina vzdialenejšia, tým je potrebné očakávať väčšie rozdiely. Kultúrna oblasť je neznámejšia, miestne zvyklosti sa nám javia nezrozumiteľnejšie. Nedá sa očakávať, že všetkému porozumieme. Nezostáva iné, než akceptovať, ctiť si a prispôsobiť sa zvyklostiam a kultúrnym tradíciám krajiny, v ktorej sme. Nikto nebude očakávať, či ich preberieme. Rovnako ako my nemôžeme očakávať, že to čo my pokladáme za zdvorilé, niekto iný začne ako zdvorilý prejav uplatňovať. Je nezdvorilé presadzovať vlastné zvyky a vydávať ich za jediný správny model zdvorilého správania. Umenie zostať sám sebou a zároveň vedieť sa prispôsobiť požiadavkám okolia, sú najlepšou cestou k úspechu.
Každý kultúrny človek je vnímavý a citlivý. Dokáže postrehnúť rozdiely a taktne sa im prispôsobiť. Pri cestovaní je dôležité osvojiť si, že na celom svete, bez rozdielu kultúrnych hodnôt a zvyklostí, sú ohľaduplnosť, zdržanlivosť, srdečnosť a kultivovaný vzhľad hodnotené kladne. Ak sa týmto poznaním budeme riadiť, tak i v prípadoch, keď sa dopustíme určitých chýb, budú tolerované.
Nemôžeme však očakávať, že tomu tak bude vždy. Množstvo chýb môže vyvolať nevôľu. Preto je vhodné pred návštevou cudzej krajiny dozvedieť sa o nej čo najviac informácií. Pre osoby, ktoré tam majú ostať dlhšie, je to povinnosť. Pred cestou pomôže štúdium literatúry a poznatky tých, ktorí tam už boli.

Ľudia z našej geografickej oblasti často majú výhrady voči náboženským alebo hygienickým zvyklostiam navštívenej krajiny. Všetky špecifiká by sme však mali maximálne rešpektovať. Prispôsobovať sa učíme aj pri styku s úplne odlišným prostredím a so správaním ľudí v tomto prostredí alebo z toho prostredia prichádzajúcich.

Zvyklosti, právne vedomie a morálne princípy sa v rozličných oblastiach sveta odlišujú. Dôvody môžu byť historické, národné, rasové, náboženské, kombinované. Pre spoločenskú prax rozdeľujeme európske etiketné pravidlá obvykle na zvyklosti a pravidlá románskych, germánskych, anglosaských, nordických a slovanských oblastí.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ing. Peter Jahn: Spoločenský diplomatický protokol spracovaný do formy elektronickej publikácie
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.