referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Sobota, 22. februára 2020
Monacké kniežactvo
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: evka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 748
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Rozloha: 1,95 km2
Počet obyvateľov: 31 000
Hustota zaľudnenia: 16 000 obyv./km2
Hlavné mesto: Monaco (12 500 obyv.)
Iné mesto: Monte Carlo
Úradný jazyk: francúzština
Najvyšší bod: 459 m
Mena: francúzsky frank

Celé kniežactvo pozostáva z troch navzájom zrastených mestečiek o dĺžke 3 km. Sú to hlavné mesto Monaco, Monte Carlo a La Condamine. Kniežactvo sa rozkladá na svahu prudko sa zvažujúceho do Stredozemného mora a jeho šírka nepresahuje 500 m. Po celý rok tu vládne príjemné stredomorské podnebie, prší len na jeseň alebo v zime.
Len šestina ľudí sú monackí občania. Zvyšok tvoria cudzinci, predovšetkým Taliani a Francúzi. Boháčov z celého sveta sem prilákali nízke dane a honosný spôsob života. Získať monacké občianstvo je prakticky nemožné. Monako založili Féničania v 5. storočí pred Kristom. Janovskí obchodníci ho ovládli v roku 1191. V roku 1297 sa k moci dostala rodina Grimaldiovcov. Tí tu postavili pevnosť a v roku 1793 dosiahli nezávislosť od Francúzka. V roku 1861 Charles III. Hľadal nové zdroje príjmov, a preto založil spoločnosť morských kúpeľov. V roku 1815 sa Monako stalo sardínskym protektorátom. Podľa zmluvy s Francúzskom keby vymrel rod Girmaldiovcov, stane sa Monako francúzskym protektorátom. V 2. svetovej vojne bola krajina neutrálna. V novej ústave, schválenej v roku 1962, knieža Rainier III. Zaručil obyvateľom občianske a politické práva. Do Monaka prichádza ročne niekoľko miliónov turistov, ktorých lákajú automobilové preteky a rôzne festivaly. Kniežactvo prosperuje aj z hráčskej vášne bohatých návštevníkov, ktorí nechávajú v kasínach a herniach kopu peňazí. Príjmy má aj z prenajímania miest v prístave pre najkrajšie jachty sveta. Monaco je mesto hudby a má jeden z najlepších orchestrov v Európe. Je tu pozoruhodná budova opery a usporiadajú sa tu každoročne hudobné festivaly. Svetoznámy je aj automobilový klub, ktorý každoročne organizuje Rally Monte Carlo a Grad Prix de Monte Carlo. Sám knieža Rainier III. Je automobilový fanúšik. Zozbieral 120 veteránov – od Citröena 2 CV až po pretekárske auto Ferrari. Jeho zbierka má hodnotu niekoľko desiatok miliónov dolárov. Je prípustná aj pre turistov.
Známe sú i veľkolepé plesy, kde sa schádza celá svetová smotánka, šľachta, členovia kráľovských rodín a filmové hviezdy. Veľkým lákadlom pre turistov sú kvetinové výstavy, svetové výstavy psov a filmové festivaly. Rádio Monte Carlo pokrýva veľkú časť Európy. Pozoruhodné je i múzeum, ktoré vystavuje až 2000 starších, veľmi cenných bábik.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Monacké kniežactvo SOŠ 3.0039 977 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.