referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Malta
Dátum pridania: 04.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bundless
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 363
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Malta leží v Stredozemnom mori asi 100 kilometrov na juh od Sicílie. Poloha Malty je dodnes dôležitá z dopravného hľadiska, leží totiž na križovatke lodných trás. Malta sa skladá z 5 ostrovov, obývané sú tri,dva väčšie ostrovy Malta a Gozo a jeden menší ostrov Comino. Pobrežie je členité a skalnaté. Ostrovy sú pomerne ploché, maximálna výška dosahuje iba 240 metrov nad morom. Rozloha je 316km2 a má 367 tis. obyvateľov. Obyvateľstvo si uchováva tradície, čo je dané historickými skúsenosťami a dodnes uctieva rímskokatolícke náboženstvo až 97,3%, nakoľko bolo ťažko skúšané v mnohých nájazdoch a bojoch. Na Malte je veľmi veľa kostolov. Asi 96 percent tvoria Malťania a iba 2% Briti. Zvyšok tvoria prisťahovalci.
Hlavné mesto sa nazýva Valletta, mesto bolo postavené koncom 16. storočia rytiermi Sv. Jána ako nové hlavné mesto ostrova a čo je dôležitejšie, ako pevnosť veliaca impregnovanej pozície cez ostrovy.

Patrila k dôležitým bodom v Stredomorí a preto jej dejiny sú dejinami bojov o nezávislosť a územie. Ostrov kolonizovali už starí Rimania, neskôr Arabi, Francúzi, Turci, Španieli a napokon i Briti. Nečudo, že domorodé obyvateľstvo neustále boje zomkli. Z historicky zaujímavých dátumov možno spomenúť rok 1798, v ktorom Napoleón obsadil Maltu, ďalej rok 1802, v ktorom sa ostrov vrátil maltskému rádu a rok 1814, v ktorom sa Malta stala britskou kolóniou. Nezávislosť získala Malta až 21.9.1964. Republika bola vyhlásená 12. 12. 1974. Dnes patrí Malta medzi vyspelé a pokojné krajiny a daňové raje. Je tiež členom EÚ, OSN a iných organizácií. Hospodárstvo sa v minulosti orientovalo na služby britskému vojnovému námorníctvu, dnes sú preň charakteristické tie odvetia, ktoré majú vysoké nároky na množstvo pracovnej sily (textilný a odevný priemysel, strojárenstvo, výrobky z plastov).

Elektrická energia pre priemysel sa vyrába v elektrárni na mazut. Na Malte je nedostatok pitnej vody, túto zabezpečuje zariadenie na odsoľovanie morskej vody. Na ostrove je rozvinutá obchodná sieť, čo zodpovedá vysokej životnej úrovni obyvateľstva. Zvláštnosťou sú obchodíky západného štýlu, hoci na ostrovoch žije len málo ľudí.

Prvým úradným jazykom je maltština. Ľahko sa však dá dorozumieť anglicky, pretože angličtina je na Malte druhým úradným jazykom. Najväčším zdrojom financií je cestovný ruch. Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Malty patria: Golden Bay, Mellieha Bay, Ramia Bay. Poľnohospodárske výrobky: zemiaky, karfiol, hrozno, pšenica, jačmeň, paradajky, citróny, kvety, zelené korenie; bravčové mäso, mlieko, hydina, vajcia.

 
Podobné referáty
Malta SOŠ 2.9762 268 slov
Malta GYM 2.9696 464 slov
Malta 2.9740 363 slov
Malta INÉ 2.9866 601 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.