referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Cyklóny a anticyklóny
Dátum pridania: 13.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: popovlasac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 365
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Sú to základné vzduchové útvary v miernom pásme. Na miestach kde sa stretáva teplý vzduch západných vetrov so studenými východnými vetrami(polárny front na severnej pologuli) vznikajú vlny, vydutiny, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Teplý vzduch prúdi do vydutiny a studený za ním. Pozdĺž teplého frontu ľahký teplý vzduch stúpa nad chladný, pozdĺž studeného frontu sa tlačí studený vzduch pod teplý. Rodí sa zárodok víru, prúdenie nadobúda postupne cyklonály ráz, vzniká ľavotočivý dostredivý vietor- cyklóna( tlaková níž). V cyklónach na severnej pologuli sa pohybuje vzduch proti smeru hodinových ručičiek , na južnej v smere hodinových ručičiek. Pozdĺž teplého frontu sa vytvára široké pásmo oblačnosti, ktoré prináša dážď a búrky. Studený front má oveľa užšie pásmo oblačnosti. V anticyklónach prúdi vzduch opačne ako v cyklónach- na severnej pologuli v smere hodinových ručičiek a na južnej proti smeru hodinových ručičiek. Mnohé vznikajú v teplých subtropických oblastiach klesaním vzduchu. V zima sa tvoria ochladzovaním vzduch nad kontinentálnym vnútrozemím v miernych šírkach. Tieto rozsiahle vzdušné víry majú priemer 300-800km a sprevádzajú ich prudké vetry a výdatné zrážky. Dažďe súvisiace s činnosťou cyklónov patria vôbec k najsilnejším. Počas vyčínania cyklónu Hyacaint v r.1980 spadlo na ostrov Réunion za 7 dní viac ako 6m vody. Cyklóny, ktoré sa priblížia k plytkému pobrežiu, dvíhajú morskú hladinu a vytvárajú tsunami. Tieto vlny sa pravidelne valia na Bangladéš a zaplavujú 60% územia tejto krajiny.Obete tohto živlu sa neraz počítajú na tisícky.V strede cyklónu sa nachádza zóna s priemerom 10-40 km, kde je jasno a fúka tam len slabý vietor-je to oko cyklónu.Cyklóny dosahujú rýchlosť približne 30km/h. Odborníci sa snažia predpovedaťcyklóny. Pouzívajú na to radary, satelity a iné prístroje.

Tornáda
Tornáda, na rozdiel od cyklónov sa tvoria nad pevninou. Vznikajú vtedy, keď sa teplý vzduch dostane pod chladnejší vzduch a vírivím spôsobom sa dvíha nahor.
Výsledkom tohto pohybu je oblačný stĺp v tvatr lievika s primerom 40-200m.
Tornádo sa pohybuje rýchlosťou asi 50km/h a nič mu nedokáže vzdorovať: zmietne budovy,zdvihne do výšky autá ale aj vlaky.Tornádo je častým javom v USA a Austrálií.V máji r.1987 sa prehnalo nad mestom Saragosa(Texas,USA) a celkom ho zničilo.

Smršte
Smršť vzniká rovnakým spôsobom ako tornádo , ale nad morom, a často sa vyskytuje medzi obratníkmi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.