Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Severoafrické oblasti cestovného ruchu

Najdlhšiu tradíciu v CR má Egypt, kde sa pozornosť návštevníkov sústreďuje na letnú rekreáciu a predovšetkým na poznávanie pamiatok antickej a starovekej kultúry. Významné strediská kúpania a vodných športov sú sústredené na pobreží Suezského zálivu a Červeného mora. Významné strediská sú Gemsa, Safaga a Marsa-Alam. V Alexandrii sa pre CR využíva aj bývalý kráľovský palác s priľahlými plážami a záhradou. Neďaleko Marsy-Matrúth je pieskovcová jaskyňa, Kleopatrine kúpele a pamätníky z bojov druhej svetovej vojny. Na východ od Alexandrie je jazero Manzaleh pri Damiette, známa rezervácia tropického vodného vtáctva. Kultúrno-poznávací CR sa sústreďuje do hlavného mesta Káhiry a jej okolia.

V Líbyi sa CR sústreďuje na pobreží Stredozemného mora, najmä v okolí hlavného mesta Tarábulusu (Tripolisu) a Bengházi.
V posledných rokoch sa venuje veľká pozornosť rozvoju CR Tunisku. Sústreďuje sa najmä v okolí hlavného mesta Tunis, na pláže Gamarthu, Marsa a Raouad. Vhodné podmienky sú aj v okolí Súsu. Pre CR má význam aj ostroc Džerba. Zaujímavé mesto je aj Kartágo, oáza v púšti Tozeur, kúpeľné mestá El Hammanel Gabéz a Gafsa.

Mimoriadne vhodné podmienky pre CR má Alžírsko, najmä v okolí Stredozemného mora. Najznámejšie prímorské strediská sú v oblasti Oranu. Tzv. Alžírska riviéra je známa svojimi prímorskými strediskami Tenés, Cherchell, Tipasa a Ben Ismail. Má vhodné podmienky aj pre horskú a vysokohorskú turistiku. Južne od Alžíry je stredisko zimných športov Blida v Kabylských vrchoch. V Alžírsku je rozvinuté aj kúpeľníctvo na báze liečivých prírodných zdrojov s viac ako 200 prameňmi.
Maroko kladie veľký dôraz na rozvoj CR. Z Atlantských krajín má najvyššiu úroveň vybavenosti, zväčša na pobreží. Možnosť kúpania a vodných športov sú na Atlantickom a Stredomorskom pobreží. Významnejšie strediská sú v oblasti Dár-al-Bajda (Casablanca), Mogadoru a Agádíru. Na severe je veľká oblasť s východiskom Tanger a strediskami Tetuán, Larache a el Kasár. Horské strediská s možnosťou turistiky a zimných športov sú v pohorí Atlas. Z mestských stredísk sú najnavštevovanejšie hlavné mesto Ribát (Rabat), Dár el Salám a Fás.
Významnou oblasťou medzinárodného CR sú súostrovie Madeira a Kanárske ostrovy.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk