referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažena
Utorok, 11. mája 2021
Lesy na Slovensku
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 401
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Úvod k slovenským lesom a lesníctvu
Slovenská republika patrí ku krajinám s dlhou lesníckou tradíciou. V roku 1762 na základe rozhodnutia panovníčky Márie Terézie založili v Banskej Štiavnici Akadémiu banícku a lesnícku. V roku 1824 akadémiu rozšírili o Lesnícky ústav, ktorý sa stal prvým ústavom vyššieho vzdelávania tohto typu na svete. Koncom 19. storočia založili v Banskej Štiavnici samostatný Výskumný lesnícky ústav, taktiež ako jeden z prvých v Európe.
Lesy v Slovenskej republike pokrývajú okolo 2 miliónov hektárov, čo predstavuje 40% z celého územia. Z toho je asi 40% lesov štátnych a 60% lesov neštátnych. Z neštátnych lesov pripadá najviac na lesy spoločenstiev (viac ako polovica), ďalej sú to lesy súkromné, obecné a cirkevné.
Počas predchádzajúcich 40 rokov vzrástla celková výmera lesov na Slovensku viac ako o 10%. Celkové porastové zásoby dreva sa takmer zdvojnásobili, v súčasnosti predstavujú 190 m3 na hektár.
V Slovenskej republike, rovnako ako aj v ostatných európskych krajinách, výrazne narástlo poškodenie lesných porastov. Najzávažnejším faktorom poškodzovania slovenských lesov sú emisie pochádzajúce z miestnych zdrojov, ale aj zo zahraničia, ako aj celkové klimatické zmeny. Veľa problémov spôsobil nedostatok vlahy v predchádzajúcich rokoch.

Drevinové zloženie lesov
Rozšírenie drevín v lesoch pomerne tesne nadväzuje na makroreliéf územia. Nížiny a pahorkatiny južného a východného Slovenska obsadili listnáče a v horách stredného a severného Slovenska prevládajú zmiešané lesy s dominanciou ihličnanov.
Pôvodné zastúpenie drevín (Grék, 1988) sa viacročným hospodárením pochopiteľne zmenilo. Podstatne narástol podiel smreka a borovice, veľmi pokleslo zastúpenie jedle, ale aj duba. Dnešné obdobie charakterizuje najmä rast smreka a mimoriadny úbytok chúlostivej jedle, našej donedávna najproduktívnejšej dreviny.
Koncepcia cieľového zastúpenia drevín vychádza zo základných princípov lesného hospodárstva - z princípu maximálneho, trvalého, bezpečného a hospodárneho plnenia verejnoprospešných a produkčných funkcií lesa. Komplexne zohľadňuje rozhodujúce aspekty a zásady, ktorými sa realizujú princípy lesného hospodárstva.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.