referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Rumunsko
Dátum pridania: 17.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mmm111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Hlavné mesto: Bukurešť
Rozloha: 238 391 km2
Počet obyvateľov: 22 458 000 (Rumuni, Maďari, Nemci, Slováci)
Prírastok obyvateľstva: -0,2 %
Jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina
Gramotnosť: 97,8 %
Štátne zriadenie: republika

Veľkú časť územia Rumunska zaberá oblúk Východných a Južných Karpát, rozdelený priesmykom Predeal. Kryštalické, flyšové a občasné vulkanické horniny Východných Karpát tvoria rovnobežné pásma. Južné Karpaty dosahujú v skupine Fagarašských hôr 2543 m n. m. (Moldoveanul). Sú väčšinou z kryštalických hornín. Štvrtohorné zaľadnenie modelovalo ich reliéf (kary, morény, ľadovcové jazerá). V oblúku Karpát je Transilvánska vysočina členená riečnou eróziou a zalesnené pohorie Apuseni (najvyšší vrch Cucurbata 1849 m n. m. v Bihorských horách). Východné Karpaty sa k východu znižujú do Moldavskej vrchoviny, popri Dunaji rozsiahla Valašská nížina, medzi dolným tokom Dunaja a Čiernym morom Dobrudžská vrchovina. Na JZ zasahuje do Rumunska Veľká uhorská nížina, na SZ Potiská nížina. Hlavnou riekou je Dunaj s ľavostrannými prítokmi Nera, Jin, Olt, Vedea, Arges, Ialomita, Siret, hraničný Prut. Na Dunaji je veľká vodná elektráreň „železné vráta“. S a SZ odvodňuje Tisa s prítokmi Rýchli, Biely a Čierny Kriš a Maruše. Pri pobreží Čierneho mora sú limanové jazerá Sinoe, Razelm, ... v horách sú ľadovcového pôvodu a sopečného pôvodu. Podnebie je mierne, na východe kontinentálne (pri pobreží stredomorské, na západe ešte s vpyvmi Atlantického oceánu). Najmenej zrážok – v Dobrudži (okolo 300 mm/rok), v horách 800 – 1500 mm. V horách je rastlinstvo horských lúk, vyššie len machy a lišajníky.

Listnaté a ihličnaté lesy pokrývajú asi 27 % územia. Živočíchy v horách: medveď, rys, jeleň, vlk, divá mačka, v delte Dunaja množstvo vodného vtáctva, hmyzu, morských aj riečnych rýb. V delte Dunaja sú prírodné rezervácie, národný park Retezat (130 km2) vyhlásený v roku 1935, od roku 1979 biosférická rezervácia. Ďalšie biosférické rezervácie: Rosca-Letea (181 km2), zahrňujúci časť delty Dunaja, a Pietrosul (31 km2) v pohorí Rodnei. V Rumunsku sú ložiská: ropy, zemného plynu, kamenného a hnedého uhlia, lignitu, železných rúd, mangánu, polymetalických rúd, zlata, solí, bauxitu, stavebných hmôt. V priemysle je zamestnaných 44,2 % obyvateľov, v poľnohospodárstve 29 %. Priemysel: ťažobný, energetický, chemický, strojárenský, automobilový, lodiarsky, elektrotechnický, polygrafický, gumárenský, farmaceutický, textilný, drevospracujúci, vinárenský, potravinársky, ... V polnohospodárstve je významná rastlinná výroba. Orná pôda tvorí asi 41 % rozlohy. Pestuje sa pšenica, kukurica, jačmeň, ryža, slnečnica, cukrová repa, tabak, zemiaky, ľan, konope, mak, vinná réva, ovocie, zelenina. Chov hovädzieho dobytka, oviec a kôz, prasiat, hidiny, koní, mul, včiel a priadky morušovej. Administratívne sa Rumunsko člení na 40 judetov a hlavné mesto.
Členenie: Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Brasov, Braila, Buzau, Calarasi, Caras-Severin, Cluj, Constanta, Covasna, Dimbovita, Dolj, Galati, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomita, Iasi, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Olt, Prahova, Satu Mare, Salaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timis, Tulcea, Vaslui, Vilcea, Vrancea, hl. m. Bukurešť.
 
Podobné referáty
Rumunsko SOŠ 2.9021 1617 slov
Rumunsko SOŠ 2.9592 314 slov
Rumunsko SOŠ 2.9384 311 slov
Rumunsko GYM 2.9627 835 slov
Rumunsko GYM 2.9575 122 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.