referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Malé štáty Európy
Dátum pridania: 02.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mmm111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 907
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Andorra (Andorrské kniežatstvo)
Hlavné mesto: Andorra la Vella
Rozloha: 468 km2
Počet obyvateľov: 75 000
Prírastok obyvateľstva: 3,5 %
Jazyky: katalánčina, španielčina, francúzština
Gramotnosť: 99 %
Mena: euro

Horský štát v JZ Európe vo východných Pyrenejách. Cez A. preteká rieka Valira. Najvyšší bod – Pico Alto de la Pedrosa (2946 m n. m.) na západnej hranici. Podnebie je horské, snehová pokrývka dlho leží, zrážok za rok je 700 – 1000 mm, vo vyšších polohách až 2000mm. Hlavný zdroj príjmov je turistický ruch a predaj známok. Pestuje sa: pšenica, zemiaky, tabak. Chov: oviec, hovädzieho dobytka. Ťaží sa drevo. Priemysel: keramický, drevospracujúci. V A. je jedna vodná elektráreň. Doprava – len cestná. Vývoz: elektrickej energie, keramiky a dreva. Štátne zriadenie: kniežatstvo pod spoločnou ochranou Francúzska (fr. prezident) a španielskeho biskupa zo Seo de Urgel. Zákonodárnu moc má jednokomorová Generálna rada, výkonnú moc má prvý syndik a jeho zástupca (druhý syndik), menovaný Generálnou radou. Zahraničné záležitosti riadi Francúzsko. Administratívne sa A. člení na 7 obcí.

Lichtenštajnsko (Lichtenštajnské kniežatstvo)
Hlavné mesto: Vaduz
Rozloha: 160 km2
Počet obyvateľov: 32 000
Prírastok obyvateľstva: 0,9 %
Jazyky: nemčina (alamanské nárečie)
Gramotnosť: viac než 95 %
Mena: švajčiarsky frank

Alpský štát v strednej Európe medzi Švajčiarskom a Rakúskom, na pravom brehu horného Rýna. Alpské pohoria zaberajú tri štvrtiny územia, na juhu dosahuje Naafkopf 2547 m n. m. Podnebie je v nížine popri Rýne mierne, so vzrastajúcou nadmorskou výškou sa mení na horské. Ročne padne 700 – 1200 mm zrážok. Asi štvrtina územia je zalesnená (jedle, buky, duby), vyššie sú subalpské a alpské lúky. Od roku 1982 je v L. sieť malých rezervácií. Viac než polovica obyvateľstva je zamestnaná v priemysle, 7 % v poľnohospodárstve. Priemysel: strojárenský, elektrotechnický, elektronický, chemický, farmaceutický, keramický, textilný, potravinársky, energetický a drevospracujúci. V poľnohospodárstve prevažuje rastlinná výroba. Pestuje sa: pšenica, kukurica, zemiaky, pícniny, tabak, vinná réva. Chov: hovädzieho dobytka, prasiat, ovcí a hydiny. Doprava je železničná aj cestná. Významný je turistický ruch a predaj poštových známok. Vývoz: strojárenských a farmaceutických výrobkov a keramiky. Dovoz: palív, elektrickej energie. Hlavným obchodným partnerom je Švajčiarsko. Štátne zriadenie: dedičná konštitučná monarchia na čele s kniežaťom. Zákonodárny orgán je jednokomorový Zemský snem, ktorý má 15 členov volených na štyry roky. Výkonným orgánom je kniežaťom menovaná vláda ne čele s ministerským predsedom. Zahraničné záležitosti L. zastupuje Švajčiarsko. Administratívne sa L. člení na 11 obcí.

Monako (Monacké kniežatstvo)
Hlavné mesto: Monako
Rozloha: 1,95 km2
Počet obyvateľov: 33 000
Prírastok obyvateľstva: 0,7 %
Jazyky: francúzština, monegačtina, taliančina, angličtina
Gramotnosť: 99 %
Mena: euro

Štát v južnej Európe na pobreží Ligurského mora, obklopený Francúzskom. Podnebie je stredomorské, subtropické vegetácie. Základom hospodárstva je turistiký ruch, finančné a obchodné operácie, predaj poštových známok, herne, kúpeľné strediská. Priemysel: elektrotechnický, odevný, polygrafický; oprava lodí a umelecké remeslá. Štátne zriadenie: konštitučná monarchia, dedičné kniežatstvo rodu Matignon-Grimaldi pod francúzskou ochranou. Zákonodárnym orgánom je osemnásťčlenná Národná rada volená na 5 rokov. Korunná rada má poradný hlas a jej osem členov je kniežaťom menovaných na 3 roky. Výkonnú moc má Vládna rada na čele so štátnym ministrom, ktorý je na základe dohody s Fr. francúzskym občanom. Monako sa skladá z troch miest a ich navzájom prepojených obvodov – Monaco, Monte Carlo a La Condamine.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.