referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Piatok, 30. septembra 2022
Bioklimatické pásma a zóny
Dátum pridania: 11.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 660
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
V ekvatoriálnom a tropickom pásme je po celý rok dostatok tepla, ale množstvo vlahy na súši je rôzne, čo zásadne vplýva na zonálne usporiadanie rastlinstva a živočíšstva. V pásme pozdĺž rovníka kde spadne aspoň 2 000- 3 000 mm zrážok sa rozprestierajú dažďové rovníkové lesy. Na jednom hektári možno nájsť až 400 druhov stromov. Pretože je celoročne dostatok tepla a vlahy, vzhľad lesa je po celý rok rovnaký. Žije tam množstvo druhov vtáctva, hmyzu, opíc,...Pre amazonské pralesy sú typické leňochod, mravčiar, vrešťan,... pre konžské pralesy najmä gorila a šimpanz.
V oblastiach, kde padá asi 1 000- 1 500 mm zrážok za rok, rozdelené sú na obdobie sucha a dažďov, drevinné porasty nadobúdajú xerofilný ráz. Veľa druhov v období sucha zhadzuje listy. S predlžujúcim sa obdobím sucha lesy prechádzajú do krovinných až trávnatých porastov. Trávnaté plochy s roztrúsenými stromami a kríkmi sa nazývajú savana. Trávnaté porasty saván a okrajov lesov poskytujú obživu mnohým druhom bylinožravcov, najmä kopytníkom, na ktorých výskyt sa viažu šelmy. Pre africké savany sú typické antilopa, zebra, žirafa, slon,...
Savanovéme lesu sa podobá monzúnový les v suchších oblastiach monzúnovej Ázie. Zo živočíšstva pre túto oblasť je charakteristický najmä slon indický, okuliarnik indický a tiger, ktorý prenikol až do mierneho pásma.

Savany postupne prechádzajú do polopúští a v blízkosti obratníkov, kde je extrémne sucho, nastupujú púšte. Rastlinstvo je chudobné na druhy. Uplatňujú sa suchomilné byliny, najmä sukulenty. Na miestach, kde sa vyskytuje podzemná voda, sú ostrovy bujnej stromovej vegetácie- oázy. V Afrike je pre ne typická palma datľová. Zviera- ťava.
V subtropickom a miernom pásme sa subtropické púšte ťahajú v pásmach pozdĺž obratníkov, prechádzajú postupne do suchomilných krovinných a bylinných porastov a ešte ďalej od obratníkov ich striedajú subtropické svetlé xerofilné redšie lesy. Nižšieho vzrastu. Dreviny v týchto oblastiach na zimu nezhadzujú listy. V oblastiach so suchým horúcim letom majú xerofilný ráz, napr. oliva, citrusy. Najrozšírenejšou formáciou sú veľmi husté krovinné porasty tvrdolistých drevín. V stredozemí sa najčastejšie nazývajú macchie.
Stredomorská oblasť má aj charakteristické druhy živočíchov. Napr. opica magot, dikobraz, jašterice,...
Oceány, z ktorých do priľahlých oblastí súše prenikajú zrážky monzúnového chrakteru. Dostatok vlahy a tepla zhruba po celý rok umožňuje rast bujných, druhovo bohatých a vždy subtropických lesov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.