referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anna, Hana
Pondelok, 26. júla 2021
Priemysel a poľnohospodárstvo Severnej a Južnej Ameriky
Dátum pridania: 07.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 332
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Priemysel Severnej Ameriky. Vybavenosť palivami a surovinami je v Severnej Amerike podstatne lepšia ako v európskom i japonskom ekonomickom centre. Na území Severnej Ameriky sú veľké zásoby ropy, čierneho uhlia, medi, olova, zinku, niklu, fosfátov, síry, azbestu a uránu, no napriek tomu USA suroviny vo veľkom dovážajú. Severná Amerika sa podieľa približne 40% na priemyselnej výrobe krajín s trhovým hospodárstvom. Dominuje strojárstvo, hutníctvo, elektrotechnický preimysel a moderné chemické odbory. V dôsledku zahraničnej konkurencie je spomalený rozvoj oceliarstva, strojárskej výroby a automobilového priemyslu. Asi 70% priemyselného potenciálu sa sústrďuje do tzv. priemyselného pásma. Moderné odvetvia vyžadujú vedeckovýskumnú základňu, a preto sú najvýznamnejšími centrami mestá-Los Angeles, San Francisco, Boston, New York, Chicago, Dallas,...

Poľnohospodárstvo Severnej Ameriky. Dominantné postavenie majú veľké farmy, ktoré nahradili niekdajšie rodinné farmy. V poľnohospodárstve je zamestnaných menej ako 5% ekonomicky aktívnych osôb. Základom výroby je živočíšna produkcia, ktorá spotrebuje aj veľkú čať rastlinnej výroby (napr. 50% obilnín sú krmoviny). Vyváža sa predovšetkým pšenica, jačmeň a ovos, z USA ešte ryža, olejniny, krmoviny, sója a bavlna.

Priemysel Južnej Ameriky. Na území Južnej Ameriky je približne tretina svetových zásob železných rúd, medi a bauxitu, významné sú ložiská cínu, olova, niklu, ropy a zemného plynu. Čierna metalurgia zabezpečuje podstatnú časť spotreby. Farebná metalurgia má významné postavenie v Brazílii, Mexiku, Peru, Chille a Bolívii. Hlinikárne boli vybudované v krajinách s ťažbou bauxitu a v štátoch s dostatkom lacnej elektrickej energie. V Južnej Amerike sa vytvorili štyri základné priemyselné oblasti. Najvýznamnejšia koncentrácia priemyslu sa rozkladá v trojuholníku medzi mestami Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte (metalurgia, strojárstvo, chemický priemysel). V Laplatskej priemyselnej oblasti, medzi mestami Buenos Aires a Rosario, sa sústreďuje 70% argentínskej priemyselnej produkcie. Treťou oblasťou je stredné Mexiko. Štvrtá oblasť sa vytvorila na severe južnej Ameriky a zahŕňa predovšetkým Venezuelu a Kolumbiu s rozvinutým ťažobným a spracovateľským priemyslom.

Poľnohospodárstvo Južnej Ameriky. Podiel obyvateľstva činného v poľnohospodárstve je v Južnej Amerike 30%. Dve tretiny celkovej poľnohospodárskej produkcie zabezpečujú tri štáty-Brazília, Argentína a Mexiko. Prevažuje rastlinná výroba. Chov dobytka je hlavným odvetvím poľnohospodárskej výroby v Argentíne. Uruguaji a v Paraguaji.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.