referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Pondelok, 28. novembra 2022
Polárne oblasti
Dátum pridania: 06.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 308
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Územia ležiace vôkol zemských geografických pólov na severnej a južnej pologuli majú podobné prírodné podmienky. Sú chladné, ich veľké časti pokrýva večný ľad.

Arktída. Severná polárna oblasť sa najčastejšie vymedzuje izotermou 10°C. vymedzená arktická oblasť má rozlohu asi 24,4 mil. km2, t.j. o niečo menšiu ako Afrika. Zahŕňa najsevernejšie časti Ázie, výbežky Európy ( sever Fínska a Nórska, časť polostrova Kola ), väčšiu časť Islandu, celé Grónsko, najsevernejšie časti americkej pevniny a arktické súostrovia Kanady.

Antarktída. Južná polárna oblasť sa najčastejšie vymedzuje tzv. antarktickou oceánskou konvergenciou. Tvorí ju zóna, v ktorej sa studené povrchové vody, plynúce od antarktickej pevniny, stretajú s teplými a slanšími vodami, prichádzajúcimi od rovníka, a ponárajú sa pod ne hlbín oceánu. Vymedzená antarktická oblasť zahŕňa približne dvojnásobok rozlohy Arktídy. Má rozlohu asi 13,2 mil. km2, čo predstavuje 8,8% zemskej súše.
Väčšinu povrchu Antarktídy pokrýva pevninový ľadovec, ktorý dosahuje priemernú mocnosť takmer 2 km ( maximálna mocnosť presahuje 4700 m ). Ľadová pokrývka Antarktídy ukrýva v sebe asi 80% všetkých zásob sladkej vody na Zemi. Veľkú plochu zaberajú šelfové ľadovce-ploché tabule ľadu, mocné niekoľko desiatok až stoviek metrov.
Fauna Antarktídy je veľmi chladné, s častými vetrami dosahujúcimi až silu uragánu. Tu bola nameraná najnižšia teplota na Zemi: -89.2°C. Pri pobreží vystupujú v lete teploty výnimočne nad bod mrazu.

Flóra. Život je vzhľadom na extrémne podmienky chudobný. Rastlinstvo sa obmedzuje na najodolnejšie lišajníky, machy a mikroskopické riasy, výnimočne aj trávy. Bohatší je život v mori a pri jeho brehoch. Hniezdia tu niektoré vtáky ( búrliváky, nelietavé tučniaky ), žijú tu tulene, uškatce a vo vodách množstvo rýb, z cicavcov veľryby a delfíny.
Nerastné suroviny. Moderné výskumy umožnili zmapovať nielen povrch svetadiela, ale poznať aj bohatstvo nerastných surovín ukrytých pod ľadom a priniesli mnoho ďalších vedeckých poznatkov. Nachádzajú sa tu ložiská uhlia, rudy a ropy. Antarktída sa stala „svetadielom vedy“. Všetky štáty zúčastnené na jej výskume sa zaviazali zmluvou z roku 1959 využívať studený svetadiel len na mierové účely.
 
Podobné referáty
Polárné oblasti SOŠ 2.9639 637 slov
Polárne oblasti 2.9476 1026 slov
Polárne oblasti GYM 2.9709 1337 slov
Polárne oblasti GYM 2.9744 194 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.