referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Piatok, 30. septembra 2022
Obyvateľstvo Severnej a Južnej Ameriky
Dátum pridania: 06.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 393
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Severná Amerika. Pôvodní obyvatelia, indiáni, prišli do Ameriky asi pred 20-30 tisícmi rokmi zo severovýchodnej Ázie cez Beringov prieliv. V USA sa vytvorili tri hlavné koncetrácie obyvateľstva-na atlantickom pobreží, v jazernej oblasti a na tichomorskom pobreží. Významný podiel na vzraste počtu severoamerických obyvateľov má migrácia-ročne pribúda viac ako 500 000 prisťahovalcov, najmä z Južnej Ameriky, Ázie a Európy.

Základné regióny.

Kanada. Člen Commonwealthu, je rozvinutou priemyselno-poľnohospodárskou krajinou. Asi 40% kanadskej populácie tvoria Anglokanaďania, 30% Frankokanaďania, ktorí žijú najmä v provincii Quebec. Medzi významné národnostné menšiny patria aj prisťahovalci z ČSFR.

Spojené štáty. Tri štvrtiny obyvateľov USA sú európskeho pôvodu, 12% obyvateľstva tvoria černosi, 8% pochádza z Južnej Ameriky a asi 3% z Ázie. Pôvodní obyvatelia krajiny-Indiáni a Eskimáci (Inuitovia)-tvoria len 0,5% populácie. Po Mexiku, Španielsku, Argentíne a Kolumbii žije na území USA najviac španielsky hovoriacich obyvateľov. Populácia Spojených štátov celkove starne, obyvatelia starší ako 65 rokov tvoria 23,3%. Významná je vnútorná migrácia obyvateľstva. Najrýchlejšie sa zvyšuje hustota zaľudnenia v štátoch Juhu (Florida, oblasž Mexického zálivu, juhovýchod USA) a Západu, predovšetkým v Kalifornii, najľudnatejšom štáte USA.

Južná Amerika. Južná Amerika je najmladším regiónom na svete, lebo 45% všetkých obyvateľov tvorí mládež vo veku do 15 rokov. Pôvodní obyvatelia-indiánske národy a plemená-sa hojne zmiešali s prisťahovalcami. Asi 30% obyvateľov ja belošského pôvodu a len desatina populácie pripadá na pôvodné obyvateľstvo. Silné premiešanie rás, spoločná kultúra a náboženstvo spôsobili, e rasová neznášanlivosť je nižšia ako v iných častiach sveta.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.