referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jerguš
Utorok, 3. augusta 2021
Obyvateľstvo Európy
Dátum pridania: 06.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 291
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Obyvateľstvo. Na území Európy, ktoré tvorí 6,7% rozlohy zemskej súše, žije 17% obyvateľolv zemegule. Je to najhustejšie osídlený kontinent, pretože jeho obyvateľstvo je rovnomernejšie rozmiestnené ako v iných častiach sveta. Priemerná hustota zaľudnenia dosahuje 65 obyv./km2. Najhustejšie zaľudnené sú západoeurópske štáty. Najmenšiu hustotu majú severné oblasti Ruska, Island, Nórsko a Fínsko. V poslednom období sa podiel obyvateľstva Európy na počte obyvateľstva sveta zmenšuje, čo je dôsledok klesajúceho prirodzeného prírastku obyvateľstva. Najvyšší prirodzený prírastok má Poľsko, Rusko, Írsko, juhoslávia. K štátom s najnižším prirodzeným prírastkom patrí Švajčiarsko, Luxembursko, Belgicko. Záporný prírastok má Maďarsko, Nemecko, Dánsko. Najväčšiu pôrodnosť majú štáty s najvyšším prirodzeným prírastkom, najmenšiu Nemevko, Belgicko, Taliansko.

Najnižšiu úmrtnosť má Španielsko, Holandsko, Fínsko, Švajčiarsko, Najvyššiu Maďarsko, Rakúsko, čo je dôsledok vysokého podielu obyvateľstva staršieho veku. Vyše 90% obyvateľstva Európy patrí do Indoeurópskej jazykovej skupiny. Najpočetnejšia je slovanská skupina, ktorá tvorí 35% obyvateľstva. Patria k nej Rusi, Ukrajinci, poliaci, Česi, Bielorusi, Bulhari, Srbi. Ku germáskej skupine s podielom 28% patria Nemci, Angličania, Holanďania, Švédi, Rakúšania, Flámi, Dáni, Švajčiari, Nóri, Islanďania. Do románskej skupiny, ktorá má 26% podirlu obyvateľov Európy, sa zaraďujú Taliani, Francúzi, Španieli, Rumuni, Portugalci, Katalánci, Valóni, Galičania... K reliktnej keltskej skupine 1% patria Íri, Bretónci, Walesania, Galovia. Z ďalších národov Európy k indoeurópskej skupine patria gréci, Albánci, Lotyši, Litovčania a baskovia. K ugrofínskej skupine uralskej rodiny patria Maďari, Fíni, Mordvania, Estónci, k tureckej skupine altajskej rodiny patria Tatári, Čuvaši, Baškicia Turci.

Sídla. Obyvateľstvo Európy žije vo vidieckych sídlach a v mestách. Významnejšie postavenie ako vidiecke sídla majú mestá, ktoré predstavujú vyššiu formu spoločensko-ekonomického rozvoja. Preto sú mestá sídlami s veľkým bohatstvom foriem života a práce. V procese priemyselného rozvoja dochádza k sťahovaniu obyvateľstva z vidieka do miest, ako aj k premene vidieckych sídel na mestá. Podiel mestského obyvateľstva sa v procese urbanizácie neustále zvyšuje a v súčasnosti predstavuje 55%.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.