referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Nedeľa, 9. augusta 2020
JAR (Juhoafrická republika)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: PK
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 610
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 17m 50s
Pomalé čítanie: 26m 45s
 
1. Úvodná charakteristika
Juhoafrická republika ako najväčší štát južnej Afriky zaberá najjužnejší cíp afrického svetadielu. Na juhovýchode ju obmýva Indický a na juhozápade Atlantický oceán. Na severe susedí s Namíbiou, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikom a Svazijskom. Zcela obklopuje nezávislý štát Lesotho. Najväčší prístav na Namíbskom pobreží Walvis Bay bol až do roku 1994 tiež juhoafrickým územím. Od roku 1948 bol v Južnej Afrike realizovaný politický systém nazývaný apartheid, podľa neho belošské obyvateľstvo malo žiť oddelene od ostatného obyvateľstva. Krajina napriek silnému medzinárodnému odporu proti tejto politike stále hospodársky prosperovala, hlavne vďaka svojim obrovským nerastným zdrojom a strategickej polohe.

2. Prírodné pomery
Juhoafrickú republiku možno rozdeliť do troch hlavných geografických oblastí: na centrálnu rozsiahlu náhornú plošinu, horský systém, ktorý ju obklopuje, a členité pobrežné pásmo s tzv. Veľkým srázom.
Povrch
Väčšinu územia vyplňuje náhorná plošina, ktorá sa k severozápadu znižuje do panvy Kalahari v Botswane. Takkmer po celej dĺžke od Namibie až do Transvaalu je lemovaná horami, ktoré pod názvom Dračie hory dosahujú najväčších výšok v provincii Natal na hranici s Lesothom.
Centrálna náhorná plošina na rozdielnu nadmorskú výšku, najvyšších polôh dosahuje na okraji natalských Dračích hôr a najnižších na severozápade v piesočných oblastiach Kalaharskej púšte. Mesto Bloemfontein, sídlo najväčšieho súdu, leží uprostred náhornej plošiny západne od Lesotha. Nevysoký Witwatersrandský hrebeň na severovýchode od seba oddeľuje údolie riek Limpopo tečúca do Indického oceánu a Vaal – zdrojnica Oranje, tečúca do Atlantického ocána. Oblasť Witwatersrandu predstavuje najväčšiu koncentráciu obyvateľstva s najväčšieho mesta Johannesburgu a hlavného mesta Pretorie. Geologicky je Witwatersland tvorený najstaršími horninami na svete s obrovskými zásobami zlata. Oblasť, ktorá obklopuje centrálnu náhornú plošinu, zahrňuje Veľky sráz na juhovýchode a nižšej náhornej plošiny Veľkého a Malého Karoo na juhozápade so sústavou paralerných hrebeňov ako Swartberg a členitého pásma kapských vrásnych pohorí. Jej súčasťou je i známa Stolová hora, ktorá sa zdvíha z mora do tisícmetrovej výšky nad Kapským mestom, v ktorom cez letnú sezónu zasadá parlament a vláda. Úzke nížiny sa nachádzajú iba pozdĺž západného pobrežia a pri hranicách s Mozambikom. Za širokým Mosambickým prielivom sa rozkladá Madagaskar (587 tis. Km2), štvrtý najväčší ostrov sveta.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.