referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Taiwan
Dátum pridania: 16.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marek14
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 709
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Tchaj-pej, 2 626 100 obyv.
Rozloha: 36 006 km2
Počet obyv.: 21 683 000 (1997)
Hustota zaľudnenia: 602 obyv./km2
Úradný jazyk: čínština
Mena: nový tajvanský dolár (1 dolár=100 centov)
Rasové a národnostné zloženie: taiwanskí Číňania (84%), pevninskí Číňania (14%), iné
národnostné skupiny(2%)
Náboženstvo: konfucianizmus,taoizmus(48%), budhizmus(43%), evanjelické(2%),
katolícke(1,5%), iné(5,5%)
Priemerná dĺžka života: 75 rokov
Nezamestnanosť: 2,7%

K ostrovnému štátu patria ostrovy Chinmen, Matsu a súostrovie Peng-pchu. Od čínskych brehov je vzdialený 150-200 km. Čínsky názov v preklade znamená veľký záliv.
Taiwan je jedna z 23 provincií Číny, od ktorej sa odtrhla. V roku 1949 porazení komunistami sa na ostrov uchýlili prívrženci Kuomintangu.

P R Í R O D N É P O M E R Y
Ostrovný štát sa rozprestiera vo Východočínskom mori. Nachádza sa v tropickom pásme. Taiwanské pohorie pokrýva väčšinu ostrova. Jeho najvyšším vrchom je Ju-san (3 950m. n. m.). Západné pobrežie lemuje široká nížina. Jedna z prvých hmatateľných vecí je jeho špecifická klíma. Teploty vystupujúce denne až na 30-40oC, relatívna vlhkosť vzduchu prakticky nepretržite nad 90% a striedavo pálivé slnko alebo subtropický dážď. Ročné obdobia sú tu dve: obdobie sucha (od novembra do apríla) a obdobie dažďov. Je tu dostatok zrážok. Taiwan obmýva Tichý oceán a ďalej sú to moria: Východočínske, Juhočínske a Filipínske. Najbližšie hranice cez more má s Čínou, Filipínami a Japonskom.

O B Y V A T E Ľ S T V O
Počet obyvateľov: 21 683 000 (1997)
Počet obyvateľov v mestách: 1) Tchaj-pej = 2 626 100 obyv.
2) Kao-siung = 1 433 621 obyv.
3) Tchaj-čung = 876 384 obyv.
4) Tchaj-man = 710 954 obyv.
5) Pan-čchiao = 524 323 obyv.
6) Chung-ho = 383 715 obyv.

Rasové a národnostné zloženie: taiwanskí Číňania (84%), pevninskí Číňania (14%), iné, cca
20 národnostných skupín (2%).
Náboženstvo: konfuncianizmus, taoizmus (48%), budhizmus (43%), evanjelické (2%), kato-
lícke (1,5%), iné (5,5%)

S Í D L A
Na prvom mieste treba spomenúť Taipei – hlavné mesto Taiwanu. Taipei je skutočným hlavným mestom spolu s okrajovými štvrťami sa jeho populácia odhaduje na 4 milióny obyvateľov. Nachádza sa tu Národné palácové múzeum, ktoré archivuje okolo 700 000 svedectiev rôznej formy o čínskej histórii a kultúre, vďaka čomu je považované za najbohatšiu a najkrajšiu zbierku histórie celej Číny. Čínske písmo – staré vyše 3500 rokov – prešlo od svojho vzniku asi 6 krát veľkými úpravami až do konečnej podoby, ktorú má dnes. Úplne prvé písmo predstavovali vlastne PIKTOGRAMY (písané na vnútorné i vonkajšie steny nádob), ktoré sa po stáročia upravovali a zjednodušovali.
Chiang Kai –Shek Memorial areál: jeho súčasťou je monumentálne mauzóleum (tzv. CKS Memorial Hall) a dva paláce, jeden pre Národnú koncertnú sieň a druhý pre Národné divadlo. Spomedzi ďalších miest v Taipei treba spomenúť taoistický Lungschan Temple, Konfuciov palác, Sun Yat-Sen Memorial areál, ale za pozornosť stojí aj moderná radnica alebo niektorý z početných parkov priamo v strede mesta.
Druhým najväčším mestom Taiwanu je so svojimi 1,5 miliónmi obyvateľov Kaohsiung. K zaujímavým miestam patrí Konfuciov palác, ďalej jazerá Cheng-Ching, Lotosové jazero a námorný prístav, ktorý patrí medzi štyri najväčšie na svete.
Taiwan je veľmi populárnym turistickým miestom kvôli jeho nespočetnému množstvu budhistických, taoistických, ale aj konfuciovských chrámov.

H O S P O D Á R S T V O
Ostrov Taiwan je chudobný na nerastné suroviny. Má menšie zásoby medenej rudy, síry a azbestu. Rozvinutý priemysel zásobujú elektrickou energiou jadrové aj vodné elektrárne. Rozmach priemyselných odvetví (výpočtová technika, elektrotechnika) sa zakladá na lacnej ale kvalifikovanej pracovnej sile a surovinovej nenáročnosti. Ďalšie dôležité odvetvia sú výroba lodí, umelých vlákien, spracovanie ropy. Dôležitý je export kapitálu. Veľa prostriedkov sa vynakladá na výskum a rozvoj. V západnej polovici ostrova sa pestuje najmä ryža, cukrová trstina a čajovník.

C E S T O V N Ý R U CH
Taiwan je populárnym turistickým miestom , každoročne sa tu konajú rôzne slávnosti a karnevaly, lákajúce turistov, ale aj domorodých obyvateľov zo širokého okolia.
Medzi nádherné národné parky patrí: Kenting: je typickou ukážkou subtropickej fauny a flóry a svojou polohou na najjužnejšom cípe Taiwanu poskytuje nádherný zážitok z nekonečného Tichého oceánu.
Tiesňava Taroko je predstaviteľom typického vnútrozemského národného parku. Tento kaňon vyhĺbený horskými riekami je sprístupnený ako jedna z troch hlavných ciest spájajúcich západnú a východnú časť Taiwanu. Národný park je takmer totožný so samostatnou cestou a umožňuje neobyčajný zážitok z hôr, vodopádov, termálnych prameňov, ale aj kláštorov vytesaných priamo do skál – takmer nedostupných bežnému smrteľníkovi.
Podobné zážitky sprostredkúvajú aj ďalšie národné parky, ako je Shei-Pa alebo Yushan.
Taiwan však nežije iba cez deň, ale vďaka svojim nočným trhom azda v každom meste a každej dedine vytvára neopakovateľné čaro v noci. Túto zmes vôní a chutí, zábavy, tovaru najrozličnejšieho druhu, kvality aj ceny, ale najmä množstva nadšených Taiwancov si nikto nenechá ujsť.
 
Podobné referáty
Taiwan SOŠ 2.9473 329 slov
Taiwan 2.9446 2518 slov
Taiwan 2.9671 1010 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.