referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ervín
Streda, 21. apríla 2021
Deva
Dátum pridania: 23.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: donalda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 657
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Deva je mesto situované na ľavom brehu rieky Murés ( tá je spomínaná aj Herodotom v roku 484 p.n.l.) a leží medzi západnými Transylvánskymi Alpami a medzi vrchmi Polana Ruscai vo výške 178 m.n.m. V meste sa našli stopy až z neolitickej železnej doby, spolu s dôkazom o dáckej a románskej civilizácii. V dokumentoch z roku 1269 sa prvý krát toto mesto spomína v súvislosti s rímskym castrom. Meno Deva pochádza zo starodávneho dáckeho slova ”dava”, ktoré znamená
obranná veža pevnosti mesta. Ostatné teórie o vzniku mena vedú späť ku slovu ”deva” v románskych légiách. Dnes je Deva krajským mestom s viac ako 80 000 obyvateľmi. Je tu rozvinutý hutnícky, potravinársky a stavbársky priemysel. Stala sa tiež významným centrom kultúry a vzdelania.

HISTÓRIA:

•1307- sa Deva stala bydliskom Jána Huňadyho a pod jeho vedením vzrástla na dôležité vojenské a administratívne centrum.
•1317- sa stala krajským mestom.
•1550- mesto Turci čiastočne zničili, no bolo obnovené.
•19. storočie prinieslo mestu prvú prestavbu, pri ktorej boli postavené nové administratívne a mestské budovy.
•1968- sa Deva stala hlavným mestom kraju Hunedoara.
V dnešných dobách sa niektoré ulice, alebo ich časti sa snažia  prežiť demoláciu a modernistické programy a ponechať si svoj originálny vzhľad. Tieto spolu tvoria to, čomu sa voľne hovorí historické jadro mesta.  Mesto zohralo dôležitú úlohu aj v transylvánskej histórii.

PAMIATKY:
•Opevnenie mesta s hradom: Mestu dominuje opevnený vrch (371m), skrátený vulkanickými zosuvmi, čím nadobúda tvar zrezaného ihlanu. Na vrchu sa stále nachádzajú ruiny pevnosti postavenej v 13. str., v čase mongolských nájazdov na skorších románskych základoch. Hradby sa stali základom opevňovacej konštrukcie, ktorá mala za úlohu chrániť obyvateľov Devy. V roku 1269 sa pevnosť po prvý krát spomína v dokumentoch ako pevnosť maďarskej koruny. Na príkaz kráľa Žigmunda Luxemburského sa v roku 1427 areál zrekonštruoval, steny opevnenia sa opravili a rozšírili, vyhĺbila sa priekopa a skultivovalo sa prostredie. Stavebné kamene na opravu boli brané z kopca, na ktorom sa pevnosť rozprestierala. 15.stroročie prinieslo niekoľké obnovy. O tie sa zaslúžili najmä vojvoda Hunedoary,  vojvoda Transylvánie a napokon aj regent Maďarska, ktorý sa roku 1444 stal aj jej vlastníkom. Hradby boli poňaté ako rozsiahli komplex opevnenia a vyššie poschodia majú jadro právne z tohto obdobia. Roku 1607 prešla pevnosť do vlastníctva Transylvánskeho vojvodu, no o 79 rokov neskôr ju získali Habsburgovci. Do konca 18. str. bolo opevnenie zväčšené a modernizované (veľké stavby na nižších poschodiach pochádzajú z tohto storočia). Hradby nadobudli pretiahnutý tvar štvorca. V rohoch boli postavené veže slúžiace na život. V rámci múrov opevnenia sa nachádzali strážske izby, podnájmy, opevnená veža a
množstvo rôznych miestností. 12.8.1849 pevnosť zničila veľká explózia, ktorú spôsobil výbuch výbušného materiálu, ktorý sa v nej nachádzal. Explózia síce zničila
štruktúru opevnenia, ale zachovali sa niektoré steny a múry, a tak sú ruiny stále impozantné a pripomínajú dávne časy. Návštevníci, ktorí sa rozhodnú vyšliapať na samý vrchol, budú odmenení nádherným výhľadom na údolie rieky Murés. Táto pevnosť je chránená prírodnou rezerváciou kvôli vzácnym druhom rastlín a jedným druhom zmije. Toto miesto tiež slúži aj na štúdium pre botanikov, pretože sa tu nachádza viac ako 1300 druhov rôznych rastlín.

•Magna Curia : Na spodku toho istého kopca sa nachádza najstaršia budova v meste- Magna Curia, tiež nazývaná Bethlenov Hrad. Bola postavená Gabrielom Bethlenom v roku 1621, ktorý bol v tom čase Transylvánskym vojvodom. Pôvodne bola v renesančnom štýle. No v 18. storočí bola reštaurovaná, a vtedy k nej boli pridané barokové elementy na monumentálnom schodisku a balkónoch. Dvere a kovové rámy boli vymenené, a atiky pridané. Východná fasáda nadobudla nové rozsiahle schodisko, z ktorého je výhľad na park. Západné steny hlavného priečelia, ktoré sa skladá z prízemia a 1. poschodia, sú symetrické.
Dnes táto budova zastrešuje jednu z najdôležitejších archeologických zbierok v Transylvánii s bohatou numizmatickou, etnografickou a prírodovedeckou výstavou.

•Františkánsky kostol: Je známy aj pod menom Bulharský kostol. Bol postavený v 17.-18. str. skupinou Bulharských katolíkov, ktorí sem prišli približne v roku 1710. Bulhari sa tu už dnes nenachádzajú a tak kostol prešiel do starostlivosti maďarských katolíkov.

•Parva Curia:
Pochádza z 18. storočia a dnes slúži ako učiteľský dom House Casa Corpulni Didactic.

•Ortodoxná Katedrála sv. Mikuláša:
Bola postavená v roku 1893.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.