referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Alijaška
Dátum pridania: 24.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Amor_KE
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 302
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Alijaška, obdivovaná pre jej šíru krásu, a nedotknutú krajinu a bohatý divoký život, je hlavný cieľ pre milovníkov prírody. On bol obývaný ďaleko dlhšie než kdekoľvek inde v Amerických krajinách; to bolo tu, krížom cez široké roviny ' zemský most, to je teraz ponorené' pod Beringské more, že človek dosiahol prvý Nový svet', najradšej pred 14,000 rokmi.Ich následníci teraz patria medzi amerických rodákov tak ako Aleuti, Athabascani, Inuiti (Eskimos) a Tlingi. Cez storočie títo ľudia vyvíjali viac než 100 výrazov pre rôzne tvary-sneh a ľad. A my poznáme prinajmenšom jeden z nich: nanuk.

Aljaška existuje samozrejme stav tretieho stupňa: Bod Barrow je najsevernejší bod v SPOJENÝCH ŠTÁTOCH; najzápadnejší bod v SPOJENÝCH ŠTÁTOCH je Cape Wrangle na Aleutian Ostrovoch (ak vy ste mysleli že najzápadnejší bod bol Hawai , to nie je tak , pozrite sa na glóbus!), najnižší teplota - mínus 62 stupne Celsia - bola nameraná v Prospekkt Creek v Januári 1971.

Najvyšší vrchol v Severnej Amerike je Denali (skôr nazývaný hora McKinley), je vysoký 6,193m-je tiež na Aljaške. Mimochodom, 16 najvyšších vrcholov v SPOJENÝCH ŠTÁTOCH je v Aljaške. Kodiak ostrov je domov najväčších hnedých medveďov na zemi.
Tu nie veľa ciest a 1 z 68 ľudí sú piloti. Viete, že Juneau je jediné hlavné mesto , ktoré sa nedá dosiahnuť po ceste?A nakoniec s viac než jeden milión km2, Aljaška je najväčší štát USA. Jeho oblasť vytvára takmer jednu pätina USA. Niet divu že meno , prišlo z Athabaského slova, Alayeska Veľka Zem.
V 1867, Aljašku kúpilo Rusko len za 7.2 milión dolárov. Čoskoro sa ukázalo, že to bola dobrá dohoda. V 1880 zlato bolo objavené v Juneau a potom aj na ostatmých miestach Aliašky:Skagwayi, Nomei, Fairbanksu atď...

Mnoho príbehov a dobrodružstiev z rokoch 1890 zo zlatej horúčke bol zobraziný v slávnych novelách ako Cali divý a Biely Tesák pri Janovi Londýna.
V 1959, pokračujú jej dlhé a farebné dejiny, Aljaška sa stala sa 49. štátom USA.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.