Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Turecko

Zemepisná poloha

Turecko leží na Maloázijskom polostrove a na juhovýchodnej časti Balkánskeho polostrova. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii a menšia k Európe. Oddeľuje ich prieliv Bospor a Dardanely a Marmarské more. Turecké brehy obmýva niekoľko morí. Na severe je to Čierne more, na západe Egejské a Marmarské a na juhu Stredozemné more. Turecko susedí s viacerými krajinami. V európskej časti susedí s Bulharskom a Gréckom. V ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom,
Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou.

Členenie

Turecko je pomerne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú iba v európskej časti. V ázijskej časti je veľká časť územia rozložená na náhornej plošine, obklopenej pohorím Pontus a Taurus. Obidve pohoria dosahujú výšku medzi 3 až 4 tisíc metrov nad morom. Najvyšší vrch Turecka Veľký Ararat sa nachádza v Arménskej vysočine. Jeho nadmorská výška je až 5.165 m. Pobrežie Turecka je tvorené väčšinou strmými zrázmi a je výrazne členité. Príjemné pláže sa vyskytujú hlavne na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori. Politicky sa Turecko člení na provincie a tie sa ďalej delia na kraje.

Rozloha - 779.452 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov - 65 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva - Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menšín, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Ostatné menšiny tvoria Arabi, Čerkesi, Gruzínci, Gréci, Bulhari a ďalšie národnosti. Prevažná časť obyvateľstva sa hlási k islamu, ale časť vyznáva kresťanstvo a židovské náboženstvo.

Hlavné mesto - Ankara
Mena - TRL - Turecká líra


História

Prvé zmienky o osídlení Turecka sa datujú od 7. tisícročia pred n.l. Okolo r. 2000 pred n.l. prichádzajú na územie Turecka Chetiti, ktorí sa zaslúžia o materiálny rozkvet celej oblasti. Kultúrne sa Turecko rozvíja aj vďaka krétskej a mykénskej kultúre z neďalekého Grécka. Bohužiaľ ďalšie prenikanie kultúry zastavila trójska vojna. O ďalšie konflikty sa postarali obyvatelia Perzie z dôvodu veľkej rozpínavosti. Do zápasu o územie Turecka sa pridali aj Rimania, ktorí tu budovali svoje provincie. Významnú premenu zaznamenala Byzancia za vlády cisára Konštantína Veľkého, ktorý vybudoval Konštantinopol. V tomto meste dodnes stojí nádherný chrám Hagia Sofia zo 6. storočia n. l. 11., 12. a 13. storočie je poznačené križiackymi výpravami. V 15. storočí sa Konštantinopol premenoval na Istanbul a stal sa hlavným mestom osmanskej ríše na najbližších päť storočí. Posledným sultánom osmanskej ríše bol Mehmed VI. V r. 1923 vznikla Turecká republika a hlavným mestom sa stala Ankara. Novodobé dejiny poznačilo obsadenie severnej časti Cypru a niekoľko výnimočných stavov. Dnes sa Turecko snaží o demokratický vývoj. Odráža sa to aj na podpore cestovného ruchu a budovaní turistických centier na Tureckej riviére.

Jazyk - Úradným jazykom je turecký jazyk. Veľká časť obyvateľstva používa kurdský jazyk.


Počasie a podnebie 

Turecko leží v subtropickom pásme. Príjemné podmienky sú na pobreží Stredozemného mora. V lete sa teploty blížia k 40 stupňom Celzia. Príjemné počasie je na južnom pobreží i v zime, aj keď trocha daždivé. Vo vnútrozemí sa však podnebie blíži ku kontinentálnemu typu. Letá tu bývajú horúce a zimy studené. V Arménskej vysočine bývajú tuhé mrazy a teploty klesajú až na mínus 20 stupňov Celzia. V Istanbule sa priemerné teploty pohybujú od plus 5,6 stupňa C v januári až po 23,1 stupňa C v júli. V hlavnom meste Ankare je priemerná teplota v zime výrazne nižšia (mínus 0,7 stupňa C) v porovnaní s Istanbulom. Letné teploty sú tu približne rovnaké. Ročné zrážky sa v Turecku pohybujú priemerne na úrovni 400 až 700 mm. Výnimku tvorí pobrežie Čierneho mora, kde naprší až 2.500 mm.

Pamiatky a atrakcie

* Antalya - Hadriánova brána z r. 130, Flautový minaret z 13. storočia, Hradby z 3. storočia, Veža Hidirlik Kule
* Efez - Antické vykopávky, Chrám bohyne Artemis - jeden zo 7 divov sveta, Celziova knihovňa, Hadriánov chrám z r. 130, Bazilika sv. Jana,
Antické divadlo

* Elmali - Vykopávky z 3. tisíročia pred n. l., Mešita z 15. storočia
* Mílétos - Vykopávky mesta, Divadlo, Pevnosť z 8. storočia
* Ankara - Rímsky chrám, Rímske kúpele z 3. storočia, Juliánov stĺp,Ankarský zámok, Mešita Arslanhane Camii z 13. storočia, Atatürkovo mauzóleum, Múzeum anatolských civilizácií
* Asklepieion - Rímske kultové miesto, bývalé antické kúpele a divadlo
* Edirne - Selimova mešita zo 16. storočia, Muradova mešita, Stará mešita, Tržnica Bedesten
* Van - Pevnosť Van kalesi, Hrad z 9.storočia
* Bospor - prieliv medzi Európou a Áziou. Spája Čierne a Marmarské more. V najužšom mieste meria 660 metrov. V Istanbule (leží na brehu Marmarského mora) je Bospor premostený dvoma mostami.
* Bodrum - Hrad sv. Jana, Mauzóleum. Ide o hrobku kráľa Mausola, podľa ktorej sa neskôr všetky veľké hrobky nazývali mauzóleá. Mauzóleum v Halikarnase patrilo medzi sedem divov sveta.
* Bursa - Zelené mauzóleum, Zelená mešita z r. 1391, Veľká mešita Murada I., Veľká mešita Murada II. z 15. storočia, Hodvábny bazár. Zaujímavosťou Bursy je blízkosť hory Uludag, ktorá dosahuje výšku 2500 metrov. Na tomto kopci sa v zime dá výborne lyžovať.
* Kaymakli - podzemné mesto
* Derinkuyu - podzemné mesto
* Pergamon - Diov oltár, Vykopávky divadla z helénskej doby, Askeleion - antické medicínske centrum, Pergamská knihovňa, Eumenov palác s mozaikami
* Trója - Mytologické miesto, Schliemannove vykopávky, Trójsky kôň
* Hierapolis - Amfiteáter (foto), Pohrebisko Necropolis, Apolónov chrám
* Istanbul - mesto, ktoré je bránou medzi dvoma kontinentami: Európou a Áziou.

o Chrám Hagia Sofia
o Palác Topkapi s nádhernými pokladmi
o Egyptský bazár
o Hippodrom
o Galata - 62 metrov vysoká veža, z ktorej je nádherný výhľad na Bospor
o Modrá mešita - so šiestimi minaretmi bola postavená v rokoch 1609 až 1616
o Palác Blacherny
o Cisterna 1001 stlpa
o Múzeum mozaiky - otvorené denne okrem utorka
o Múzeum tureckých kobercov - otvorené denne okrem nedele a pondelka
o Archeologické múzeum

* Perge - Antické mesto, Divadlo, Hradby, Arkádová cesta
* Pamukkale (foto) - Najväčšia prírodná atrakcia Turecka láka každoročne davy turistov. Ide o nádherné biele sintrové jazierka v terasovitom usporiadaní. Doslovný preklad Pamukkale je Zámok z bavlny. Voda v jazierkach má teplotu 37 stupňov C. V blízkosti Pamukkale sa nachádza Hierapolis.
* Fethyie - historické stavby vytesané v skalách (foto)
* Zigana - priesmyk

* Cappadocia (Kapadokia) - Zvláštna akoby mesačná krajina s pozoruhodnými miestami: Podzemné mesto Derinkuya, Podzemné mesto Kaymakli, Údolie Ihlara, Údolie Zelve, Zámok Uchisar, Prírodné múzeum Goreme.
* Jaskyne:
o Damlatas
o Magarsi
* Rafting: Obľúbené miesto pre rafting je v národnom parku Koprulu na divokej rieke Koprucay. Ďalšia divoká rieka vhodná pre rafting je Dalaman.
* Vodopády: Manavgat
* Sumela - sklaný kláštor
* Riza - čajové plantáže
* Belek - Národný golfový klub
* Vodné parky ( aquapark ): Antalya, Atlantis Marmaris
* Jazero: Jazero Van leží v nadmorkej výške 1.720 metrov. Jeho plocha je 3.600 kilometrov štvorcových. V blízkosti jazera sa nachádza kráter sopky.

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Turecka patria:

* Bodrum
* Marmaris
* Icmeler
* Fethyie
* Oludeniz
* Belek
* Side
* Alanya
* Antalya
* Konakli
Čať z uvedených stredísk leží na západnom pobreží a časť je známa ao turecká riviéra.

Bodrum - priamo mestečko Bodrum ako aj stredisko Gumbet ponúkajú rušný nočný život s množstvom barov, taverien, reštaurácií a diskoték. Pláže v Bodrume sú štrkové a v Gumbete piesočnaté. Na prímorskej promenáde v Gumbete lemovanej palmami, barmi, reštauráciami nájdu turisti sympatické minigolfové ihrisko. Asi 10 km od Gumbetu sa nachádza rozsiahly vodný park Dedeman.

Marmaris - príjemné stredisko s prevažne štrkovo-piesočnatými plážami a krásnou prímorskou i mestskou promenádou ponúka množstvo barov a obchodov. Samotné mestečko Marmaris má pekný prístav, pevnosť a uličky s typickou atmosférou tureckého bazáru.

Icmeler - príjemné stredisko s peknými iesočnatými a štrkovými plážami je známe svojou pokojnou vodnou hladinou.

Fethyie - pekné stredisko obklopené voňavými lesmi ponúka nádherné more a vychádzky do pohoria Taurus. Pláže sú prevažne štrkové.

Oludeniz - toto miesto nie je typickým strediskom, pretože tu nie sú žiadne hotely. Je tu mimoriadne krásna pláž s bielym pieskom, ktorá môže byť navštívená turistami z okolitých stredísk.

Belek - luxusné stredisko s vybudovanými hotelovými komplexami a golfovými ihriskami.

Side - romantické stredisko s krásnymi zlatistými plážami. Výhodou strediska je množstvo historických pamiatok od 2. storočia pred n.l. Meno strediska Side znamená granátové jablko.

Alanya - známe stredisko ležiace na Tureckej riviére. Stredisko sa hrdí dlhou plážou Kleopatra Beach.

Antalya - mesto Antalya leží pod pohorím Taurus. Od Antalye sa tiahne nádherná dlhá pláž až po Alanyu.

Konakli - malé príjemné stredisko na Tureckej riviére s piesočnatými plážami. Vstup do mora je lemovaný kamenitými plochami.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk