referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Keukenhoff tulipanový raj
Dátum pridania: 22.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adina01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 474
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Každý z nás vie, že tulipán je symbolom Holandska. Ale až 60% samotných Holanďanov ani netuší, že ich voňavá pýcha pochádza z Kaukazu a Perzie a do Holandska bola dovezená až koncom 16. storočia. Po príchode zaznamenala doslova kvetinovú revolúciu a bola tovarom, ktorý sa vyvažoval zlatom. Bohatá vrstva si objednávala a platila za také množstvo tulipánov, že pestovatelia neboli schopní ich v tak krátkom čase jednoducho vypestovať. Ani dnes viac ako 300 rokov po tejto revolúcii dopyt po tulipánoch neutícha. Holandsko vyváža ročne viac ako 2 miliardy tulipánových cibuliek do celého sveta a ďalšiu miliardu spotrebuje samé.

KEUKENHOF je domovom viac ako 3 miliónov tulipánov. Táto záhrada sa nachádza neďaleko mestečka LISSE, juhozápadne od Amsterdamu. Brány areálu sú otvorené až 2 mesiace v roku. Počas tohto obdobia sa vzhľad tohto miesta neustále mení. Na začiatku jednoznačne kraľujú tulipány. V tesnom závese sa držia Hyacinty a Frézie. Prvá polovica apríla patrí Hyacintám a Chryzantémam, aby ich koncom apríla vystriedali Gerbery a Irisy. Máj patrí jednoznačne kráľovnej – ruži. KEUKENHOF však okrem otvorených záhrad ponúka aj výstavné pavilóny s Orchideami, Azalkami, Begóniami, Hortenziami či Antúriami.

Cibuľky pre KEUKENHOF pestuje až 100 firiem a 30 záhradníkov ich sadí od konca septembra až do prvých mrazov. Sadenie je naozajstným unikátom. Aby žiadne miesto nebolo prázdne, keď kvet odkvitne, sadia sa 3 cibuľky na jedno miesto nad seba. Najhlbšie sa dáva cibuľka neskoro kvitnúceho tulipána, nad ňou čaká skoro kvitnúci tulipán a úplne hore je cibuľka krókusov. V areáli je množstvo odborníkov pripravených Vám poradiť pri ťažkom výbere. Potom už len počkáte na príchod jesene, keď Vám pošlú na dobierku cibuľky priamo domov a tulipánovú záhradu si môžete vytvoriť podľa Vašej fantázie úplne sami.

Ak sa teda rozhodnete zavítať do tohto kvetinového kráľovstva, pripravte sa na malý šok. 3 milióny kvetov, obrovské jazerá, upravené parky, výstavné pavilóny s množstvom ďalších voňavých skvostov. To sú veci, ktoré sa nezažívajú každý deň. A vie to aj tých milión návštevníkov, ktorí sem merajú každoročne svoju cestu. A ak budete mať trochu šťastia môžete tu zahliadnuť aj niekoho z prominentov z holandskej či anglickej kráľovskej rodiny. Nečudujte sa, veď KEUKENHOF je skutočná rozprávka a k nej kráľovská rodina neodmysliteľne patrí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.