referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Legoland, kráľovstvo nielen pre deti
Dátum pridania: 21.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adina01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 899
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Ľudia v kútiku duše nikdy nevyrastú. Určite aj vy máte niekde v najspodnejšom šuflíku ukrytú hračku, ktorá sprevádzala celé Vaše detstvo. Možno sa dnes s ňou už hrajú Vaše deti a vôbec im nevadí, že tá stavebnica už nie je úplne kompletná, alebo macko má natrhnuté ucho a chýba mu jedno gombíkové očko. Pre tých, ktorí sa nikdy nerozlúčili so svojim detstvom, ale aj pre tých najmenších, ktorí toto najkrajšie obdobie života práve prežívajú, vznikol Legoland - detský raj v malej dánskej dedinke Billund. Pôvodná myšlienka, vytvoriť hračky, s ktorými sa budú môcť pohodlne hrať deti nadobudla neskutočné rozmery. Kým v začiatkoch to boli jednoduché stavebnicové kocky, ktoré tak fascinovali deti, dnes už stavebnica Lego ponúka dokonca aj detské notebooky či počítače.

Rozsiahly areál Legolandu sa nachádza na okraji už spomínaného mestečka. Patrí k nemu 15 veľkých parkovísk, ktoré ponúkajú až 4 tisíc miest na parkovanie, ale ak neprídete do Legolandu načas môže sa stať, že budete mať so zaparkovaním dosť veľké problémy. Areál je otvorený od 1. mája do konca septembra a vnútorné priestory parku slúžia návštevníkom aj v zimných mesiacoch presnejšie od apríla do polovice decembra. Čo všetko tu môžete vidieť ? Mohli by sme to zhrnúť aj do jednej vety. Svet reality dospelých ukrytý v pestrofarebných kockách. Svoje miesto tu majú miniatúry známych budov, celých miest, letísk, železníc, prístavov. História sa tu ukrýva v podobe niekoľkotísíc rokov starých napodobnenín sošiek a veľkej popularite sa tu teší miniatúra Kráľovského zámku v Kodani, či Socha slobody v New Yorku. No svoje rozprávkové kráľovstvá tu majú aj deti. Skutočná westernovská krajina, ostrov pirátov s naozajstnými pokladmi ukrytými v truhliciach, či indiánske osady, tam všade sa dá dostať prostredníctvom vláčika. Všade na deti čakajú milé prekvapenia - súťaže. Môžu vyskúšať svoju šikovnosť pri streľbe na terč s pravými kovbojmi, či hľadať zlato tým najtypickejším spôsobom - ryžovaním. V indiánskej osade môžu ochutnať grilované pochúťky, ktoré pripravil sám náčelník. Tie väčšie deti sa však určite zamilujú do Krajiny pohybu. Veď, kde inde by mohli získať "naozajstný vodičský legopreukaz"? Tí odvážnejší sa môžu spustiť v indiánskom kanoe po divokej rieke. Tých, ktorým učarovala príroda a majú radi exotické zvieratká, určite poteší možnosť zúčastniť sa v autíčku tej pravej safari. Tí najmenší sa môžu do sýtosti vyšantiť v kráľovstve Duplolandu - veľkých kociek. No vrcholom všetkých atraktcií je Legotop. Veľká vyhliadková veža, z ktorej máte fantastický výhľad na celý park.

V zimných mesiacoch. V období, keď už slniečko nie je najštedrejšie na svoje lúče, pracovníci Legolandu sa postarali o to, že ani v interiéri sa nebudete jednoducho nudiť. Môžete si pozrieť unikátnu zbierku drevených hračiek a pre tých, ktorí sa sem prišli predovšetkým zahrať, sú pripravené veľké 5-metrové vane plné legokociek a tiež modelárske stolíky pre náročnejšie stavby. Tento park sa od iných líši tým, že je neustále v pohybe. Je to vďaka 20 počítačovým programom, ktoré zabezpečujú bezproblémový chod hračiek. Myslí sa tu však jednoducho na všetko. Aby sa návštevníci zdržali dlhšie ako jeden deň v Dánsku, je tu postavený priamo v areáli Legohotel. Pri malých nehodách, ktoré nemôžu obísť šantivé deti, je tu nonstop po ruke lekárska pomoc. K dispozícii je banka, pošta s legoschránkami, turistický úrad, ktorý pútavou formou nabáda turistov, aby navštívili aj iné zaujímavé miesta v Dánsku. Či už hlavné mesto Kodaň alebo kráľovské mesto Roskilde atď.

Reštaurácie, kaviarne či bufety pre vysmädnutých či hladných turistov sú tu úplnou samozrejmosťou. K dispozícii je cca 90 toaliet a všetky v perfektnom stave a v mnohých je myslené aj na mamičky, ktoré potrebujú prebaliť svoje malé ratolesti na prebaľovacích pultoch. Pre tých, ktorí sa nevedia rozlúčiť s týmito najpopulárnejšími stavebnicami na svete je tu Legoshop, kde si jednoducho môžu "stavebnicu svojho srdca" zakúpiť. Dokonca si môžu zakúpiť aj náhradné diely už k svojej stavebnici, ktorú majú doma. Človek by ani neveril, že história Lega má už vyše 70 rokov. Lego je vlastne spojenie dvoch dánskych slov Leg a Godt čo znamená "hraj sa dobre". Tie pravé legosystémy sa však začali vo fabrikách vyrábať až v r. 1949. To bola štartovacia méta, a odvtedy je táto stavebnica kráľovnou vo svete hračiek.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.