referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Podnebie Afriky
Dátum pridania: 02.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lejto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 424
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Druhý najväčší kontinent sveta - Afrika — sa rozprestiera v dĺžke 4 000 km na sever a na juh od rovníka. Má najteplejšie podnebie zo všetkých svetadielov. Stály sneh a ľad pokrýva iba štíty najvyšších pohorí, ako Mount Kenya a Kibo (Kilimanjaro). V teplých a vlhkých oblastiach okolo rovníka sa darí džungľovej vegetácii, ktorá tu vytvára tropické dažďové pralesy. Po celý rok prší len okolo rovníka, mnohé oblasti trpia veľkým suchom. Čím ďalej od rovníka, tým je podnebie suchšie a lesy ustupujú tropickým pastvinám nazývaným savany.

Tam žijú veľké stáda bylinožravce v (gaziel, zebier, slonov, žiráf) a iných divo žijúcich zvierat, ktoré sa stávajú korisťou dravcov (levov, leopardov, hyen). Obrábaním pôdy, chovom zvierat, ako aj necitlivými zásahmi človeka do prírody sa však počet živej zveri veľmi znížil - mnohým druhom napríklad slonovi africkému hrozí vyhynutie. Ešte ďalej na sever a juh sa nachádzajú veľké púšte. V ich suchom a horúcom podnebí vydržia iba veľmi odolné rastliny a živočíchy. V severnej Afrike dominuje Sahara, najväčšia púšť sveta, na juhu zaberajú veľké priestranstvá púšte Kalahari a Namib. Afrika je obrovskou plošinou, ktorú prerušuje viacero pásmových pohorí. Severnú Afriku pretína Veľká priekopová prepadlina s množstvom jazier a sopiek. Toto obrovské údolie sa utvorilo pred mnohými stáročiami, keď časť zemskej kôry poklesla pozdĺž zlomov.

Niektorí vedci sa domnievajú, že oblasť východne od tejto prepadliny sa časom oddelí od Afriky a vytvorí sa nový kontinent, tak ako sa vďaka zlomovému a poklesnutému územiu v Červenom mori kedysi oddelil od nej Arabský polostrov. Pred viac ako 50 miliónmi rokov sa od afrického kontinentu oddelil ostrov Madagaskar, vďaka čomu sa na ňom zachovali niektoré osobitné druhy rastlín a živočíchov. Iba tu žijú napríklad poloopice lemury, ktoré sa ponášajú na opicu, mačku a líšku zároveň.

V Afrike môžeme rozlíšiť štyri klimatické oblasti:

1. pásma rovníkového podnebia – veľmi teplé a vlhké, zrážky 2 krát do roka – začiatkom a koncom leta, priemerná teplota 25 -30 oC, zrážky 1500 – 2000 mm, táto oblasť sa tiahne pozdĺž Guinejského zálivu, zaberá ščasť Konžskej panvy až k jazerám, najviac zrážok padne na svahoch pohorí Kamerunu 3000 – 5000 mm.

2. oblasť rovníkových monzúnov – zaberá asi tretinu územia, veľmi teplé a vlhké podnebie, ale o trochu suchšie ako rovníkové podnebie. Táto oblasť je ovplyvňovaná monzúnovými vetrami, priemerné teploty 24 – 30 oC, zrážky od 600 – 1500 mm ročne (Kilimandžáro – nad 2000 mm ročne), striedanie letného vlhkého a zimného suchého obdobia.

3. Saharské a Sudánske podnebie – podnebie púští, veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami (od 45 oC až po 0 oC), podnebie je veľmi suché, zrážky od 150 – 300 mm ročne. Domy na Sahare majú základy hlboko v zemi a nemajú strechu.

4. Typ stredomorského podnebia – ako južné Taliansko alebo Španielsko. Vlhká mierna zima, suché horúce leto.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.