Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Írsko

- Rozloha: 70 285m2
- Hlavné mesto: Dublin (Baile Átha Clitah)
- Iné veľké mestá: Cork, Limerick, Gallway
- Úradný jazyk: Írčina, angličtina.
- Mena: Írska libra (Ir L)
- Najvyšší vrch: Carrauntoohill 1401m.n.m.
- Najdlhšia rieka: Shannon 370 km

- Írsko sa stalo známym vďaka búrlivej histórií a nádhernej prírode.
- Najstaršie známe dejiny siahajú do roku 8000 pred n. l. V období doby brondzovej sa s miestnymi výrobkami obchodovalo po celej Európe. Okolo r. 300 pred n. l. na územie dnešného Írska prišli Kelti. V 5. storoči Íri prijali kresťanstvo. V období po rozpade rímskeho impéria, počas výpadov Vikingov, sa ostrov stal centrom kresťanstva v tejto časti Európy. V roku 1014 Vikingov definitívne porazil Brian Bora, prvý kráľ celého Írska. V r. 1172 Írsko prepadli a podmanili si anglickí rytieri – odvtedy sa datuje boj Írov za slobodu a nezávislosť. Od týchto čias anglickí panovníci / počínajúc Jurajom VIII. a končiac Viliamom III., ktorého armáda tu porazila Jakuba II, spojenca Írov /, krvavo potláčali vzbury. V rokoch 1846 – 1851 bola úroda zemiakov, základnej Írskej potraviny, zničená pliesňou. Viac ako 1 mil. Írov zomrelo od hladu a ešte viac emigrovalo, hlavne do Spojených Štátov Amerických. V r. 1914 získava Írsko autonómiu, v r. 1937 nezávislosť a v r. 1949 opúšťa Commonwealth. Írovia sa nikdy nevzdali nároku na Severné Írsko.

- Dnes je Írsko stabilná demokracia. Hlavou štátu je prezident, ktorý zvoláva a rozpúšťa Eirechats – dvojkomorový parlament.
- 93% Írov sú rímskokatolíci. Protestantov je len 2,5%.
- Dublin (írsky Baile Átha Clitah) leží na rieke Liffey, neďaleko jej ústia. Mesto založili v 9. storočí Vikingovia. Pýši sa mnohými historickými budovami a námestiami.
- Hospodársky významný je chov oviec a hovädzieho dobytka. Na jeho chov slúžia 2/3 pôdy. Na úrodnej pôde sa pestujú zemiaky, cukrová repa a jačmeň. Poľnohospodárstvom sa živí 11% obyvateľov. Veľký význam má rybolov.
- Na výrobu elektrickej energie slúžia rieky Shannon a Erne. Na vykurovanie sa používa rašelina. V posledných rokoch sa rozvíja ťažba zemného plynu v Írskom mori.

- Ťažia sa farebné kovy, vyrábajú dopravné prostriedky, látky a výpočtová technika.
- K prosperite výrazne prispieva chov koní, hlavne dostihových a hunterov.
- Ešte stále sa konajú konské trhy. Ani dnes nie sú niečím nezvyčajným.
- V Írsku sa nachádza aj najväčší pivovar na svete Guinness. Preslávená je aj írska whisky.
- 40% obyvateľov žije na vidieku a takmer 1 /3 v aglomerácií Dublinu.
- V krajine je 1000 km vodných ciest.
- Intenzívne sa rozvíja cestovný ruch.
- Tradičné domy sa stavajú z bridlice a sú omietnuté na bielo. Spolu s prírodou tvoria harmonický celok.
- Írsko preslávila výroba skla, čipiek a ľanového plátna.

- Írsko je nížinatá krajina, kde väčšina plochy nepresahuje nadmorskú výšku 60 m. Plošne najväčšie pohoria sú Wicklow a Macgillicudy‘s Reeks, v ktorom sa nachádza aj najvyšší vrch Galway.
- Väčšina jazier je ľadovcového pôvodu. Celé západné pobrežie je veľmi členité so skalnatým pobrežím a hlbokými zátokami ako Dingle, Kenmare a Bantry.
- Väčšinu plochy pokrývajú lúky. Veľa vzácnych druhov rastlín a živočíchov sa nachádza v rašeliniskách v strednom Írsku. Na západe prevažuje krovinatý porast a vresoviská.
- Nevyskytujú sa tu druhy bežné druhy živočíchov ako na pevnine aj v Británií / napríklad krtkovia, lasice a hady / . Hady podľa starej povesti vypudil Svätý Patrick, patrón Írska.
- V Írsku podľa povesti je viac ako štyridsať odtieňov zelenej.

- Pub je v írskej kultúre tak zakorenený, že aj malá dedinka sa môže pochváliť až dvanástimi podnikmi tohto typu. V puboch sa rozprávajú novinky, oživuje história a spievajú sa tradičné piesne ako The Wearin` Of The Green a Danny Boy.
- Írska hudba a írski hudobníci sa preslávili po celom svete. Najznámejšou írskou hudobnou skupinou je U2
- Národnou farbou Írov je zelená.
- Symbolom Írska je trojlístok.
- Íri sa vyznačujú silným zmyslom pre zakladanie nových domovov, nezáleží ako ďaleko. Na svete asi neexistuje miesto, kde by nebolo nejaké írske spoločenstvo – v zahraničí žije 1,5 krát viac Írov ako v Írsku.
- Na írskych cestách majú prednosť ovce. Nikto sa nikam neponáhľa...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk