referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Izrael
Dátum pridania: 20.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj.blecha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 271
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 14m 30s
Pomalé čítanie: 21m 45s
 
Oficiálny názov - Izraelský štát, po hebrejsky Medinat Yisra´el, arabsky Isra´il. Izrael je krajina nachádzajúca sa v strednej Ázii na východnom konci Stredozemného mora. Na sever je ohraničený Libanonom, na severovýchode Sýriou, na východe a juhovýchode Jordánskom a na juhozápade Egyptom. Celková rozloha je 20 700 km2 mimo východného Jeruzalema a území okupovaných vo vojne v roku 1967. Jeruzalem je hlavným mestom a sídli tam aj vláda.

Po rozdelení štátu OSN, sa Palestína rozdelila na Izrael a terajšiu Palestínu, pričom to bol prvý židovský štát vytvorený pov viac ako dvetisíc rokoch. Nezávislosť bola vyhlásená 14. mája 1948. Uznanie štátu do medzinárodného spoločenstva ho zaradilo medzi moderné štáty a tým aj umožnilo začať písať novú históriu.

Populácia štátu je tvorená tisíckami imigrantov, ktorí imigrovali v dôsledku nacistických persekúcií v Európe a z iných častí sveta hlavne kvôli anti-semitizmu. Vďaka priekupnickému spôsobu osídľovania územia, väčšina obyvateľstva žije dnes v mestách a obyvateľstvo na vidieku tvorí len jednu desatinu z celkového počtu. Rekonštrukciou hebrejského jazyka sa sa umožnila kultúrna integrácia tamojších obyvateľov a imigrantov.

Nepriatelské vzťahy medzi Izraelom a jeho susednými arabskými štátmi, začali vznikať už po víťazstvách štátu v rokoch 1948-49 , 1956, 1967, 1973 a 1982. Vtedy sa podarilo postupne ovládnuť mu všetky dôležité strategické miesta, pričom najdôležitejšie boli obsadené v rokoch 1967 až 1973 a to Východný Jeruzalem, západný breh, pás Gazy a Golanské výšiny, ktoré získal od Sýrie.

Reliéf krajiny: Krajina sa delí do štyroch hlavných geografických celkov: stredozemná prímorská nížina, kopcovitá oblasť na severe Izraela a v centre krajiny, veľké medzerovité údolie a ako štvrtá časť Negev. Prímorská nížina tvorí úzky pás dlhý 185 kilometrov a najširší, na juhu, 27 kilometrov. Na sever krajiny sa nachádzajú pohoria Galile („Predsieň kostola“), ktorá tvorí najvyššie pohorie štátu s najvyšším vrchom Meron(1208 metrov). Na východ od týchto pohorí sa nachádza dobre viditeľné veľké medzerovité údolie. Pohoria „Predsiene kostola“ - Galila sú oddelené od vrchov Samaria a Judaea na juh planinou Ezdraelon ('Emeq Yizre'el), ktorá sa tiahne od severozápadu na juhovýchod krajiny a napajajúcu sa na veľké medzerovité údolie. Veľké medzerovité údolie, ktoré je najväčšou prasklinou zemskej kôry vôbec, začína na severnej hranici štátu a tiahne sa až ku zálivu Aqaba. Jordánska Rieka, delí Izrael od Jordánska po hranici začína taktiež na severnej hranici Izarelu a končí až v jazeri Tiberias (Yam Kinneret) a cez neho sa vlieva do Mŕtveho mora. Negev nachádzajúci sa v južnej časti krajiny vytvára tvar šípu zaklinutého do prístavu Elat (Eliat) v zálive Aqaba.

Riečny systém : je tvorený hlavne Jordánskou Riekou, pričom medzi ďalšie významné rieky patria Yarqon, ktorý vteká neďaleko od Tel Avivu do Stredozemného mora, Qishon ktorý tečie po západnej planine Ezdraelon a vteká taktiež do Stredozemného mora při Haife a malá rieka ha-Yarmuk, ktorá je prítokom Jordánskej Rieky.

Pôdny systém: Prímorská časť je tvorená hlavne naplavenou zeminou. Pôda pohoria Galile je viacmenej vápenitého charakteru a vytvára sa už viac ako 90 miliónov rokov. Soľnatá pôda a sádrovec je typický pre oblasť veľkého medzerovitého údolia.

Klimatické podmienky: Izrael je typický veľkými klimatickými rozdielmi. Na juhu sú zrážky najmenej výrazné a tvoria priemerne 25 mm zrážok ročne, pričom na severe v pohorí Galile je to 1100 mm zrážok ročne. Najviac zrážkové sú mesiace Október a Apríl, keď prší 40 až 60 dní za tieto dva mesiace. V prípade teploty je veľmi dôležitá vzdialenosť od mora. V prímorských oblastiach sa teplota pohybuje v rozmedzí 32 °C v Auguste do 18°C v Januári (pričom to je najnižšia teplota). V Elate, na juhu krajiny, sa teplota pohybuje v rozmedzí od 21°C v Januári až do 46°C v Auguste. Vlhkosť vzduchu je vyššia v prímorských oblastiach a to v lete jako v zime. Jordánske údolie je suchšie a teplejšie jako ostatné časti Izraela. Hornaté časti zasa môžu byť zasnežené v zime, no je tomu tak málokedy.

Vegetácia: vegetácia je veľmi zmiešaná. Originálne vždy zelené lesy vymizli po niekoľkých sotorčiach kultivácie. Pohoria sú pokryté makistami (divokými kerovitými rastlinami) a inde je možné nájsť len púštnaté kerovité rastliny, najmä v Negev a na pieskových častiach v prímorských oblastiach. Na sever od Beersheba je možné nájsť eucalyptus (dovezený z Austrálie) a citrusy a iné poľnohospodárske rastliny, ktoré sú pestované len pre ďalšie spracovanie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Izrael SOŠ 2.9667 337 slov
Izrael SOŠ 2.9517 1152 slov
Izrael SOŠ 2.9638 577 slov
Izrael SOŠ 2.9553 968 slov
Izrael SOŠ 2.9338 11404 slov
Izrael GYM 2.9604 3002 slov
Izrael 2.9631 337 slov
Izrael SOŠ 2.9949 821 slov
Izrael 2.9600 645 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.