referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Maroko
Dátum pridania: 21.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj.blecha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 465
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Maroko, ktoré sa nachádza v severozápadnej Afrike, je jedným z mála posledných kráľovstiev v arabskom svete. Západná Sahara je dnes pod marockou kontrolou.

Prírodné pomery: Väčšiu časť Maroka tvoria hory alebo náhorné plošiny. Od juhozápadu k severovýchodu pretína zem pohorie Atlas s rozsiahlymi náhornými plošinami, ktorá stupňovité klesá k juhovýchodu do prevažne kamenitých púští. Na severozápade sa Atlas zvažuje širokým predhorím nazývaným Marocká meseta k rovinám na pobreží atlantiku - najúrodnejšia oblasť s najväčšou koncentráciou obyvateľstva. Sústavu Atlasu tvoria tri rozdielne horské pásma: Vysoký atlas presahujúci 4000 m na stredozápade, Stredný Atlas na severovýchode a najnižší a najsuchší Antiatlas na juhozápade. Väčšina hlavných riek má charakteristický sezónni režim s vysokým prietokom v zime a na jar a vysušenými korytami v lete. Niektoré trebárs Lukus, pramení v Rífu, väčšina však ma pramene v pohorí Atlas. Vodnatejšie sú rieky tečúce na severozápad do Atlantiku, najdlhšia Mulúja však ústi do Stredozemného mora.

Iné ako napríklad Zíz a Guir pretekajú na juh hlbokými roklinami Sahary, kde zásobujú oázy, a potom miznú v púšti. Veľká časť Maroka má mierne stredomorské podnebie s teplými letami a miernymi vlhkými zimami. A však smerom do vnútrozemia sú teploty čoraz vyššie a na niektorých miestach sú extrémne vysoké. V púštnych oblastiach sa darí datľovej palme. Severné úbočie hôr pokrývajú rozsiahle lesy stále zelených dubov, cédrov a kručinky. Gharb a Rif majú rozsiahle porasty korkových dubov. Lesy zaberajú 20 % zeme. Zverina je prevažne stredomorská, ale vyskytujú sa tu aj šakalí a gazely. Hospodárstvo stále zamestnáva asi tretinu pracujúcich a podieľa sa necelými 30 % na exporte. V dôsledku prerozdelenia mnoho koloniálnych statkov majú prevahu malé rodinné podniky, existujú tiež družstvá dotované štátom. Orná pôda tvorí asi pätinu plochy zeme a s výnimkou severnej horskej oblasti je nutné ju zavlažovať. Hlavné plodiny sú pšenica, jačmeň, cukrová repa a citrusy. Významné je pestovanie paradajok, olív vinej révy a zemiakov.

V oázach sa pestujú datlové palmy a figovníky. Na rozsiahlych pastvinách sa chovajú prevažne ovce, kozy. Stále rozšírený je chov oslov. Veľmi významný je rybolov, svetoznáma produkcia marockých sardiniek, ďalej sa ťaží cédrové drevo a korok. V západnej Sahare sú podmienky pre hospodárstvo veľmi obmedzené. Hlavné bohatstvo Maroka predstavuje zásoba fosfátu, patrí k najväčším producentom na svete. Významnejšia je ešte ťažba mangánu - olova, ďalej sa tu ťaží meď, zinok, kobalt, striebro, soľ. Marocká dopravná sieť je dobre rozvinutá. V pláne je výstavba mostu cez Gibraltársku úžinu. Najväčšie prístavy sú Casablanca, Safi a Tanger. Z 16 letísk s pravidelným spojením je 9 medzinárodných. Vzdelanie je povinné pre deti od 7 do 13 rokov a celkom na neho pripadá ¼ štátneho rozpočtu. Predsa je takmer polovica dospelých negramotná. Zdravotnícka starostlivosť sa obmedzuje prevažne na mestské oblasti, pretože na sociálny program nieje dosť finančných prostriedkov, nedostatok bytov viedol v niektorých mestách k rastu núdzových kolónii. Najvyššia hora je Džubal Tubkal 4165 m. Počet obyvateľov je 28 600 000. Hrubý domáci produkt 1050 dolárov. Mena 1 marocký dirham.
 
Podobné referáty
Maroko 2.9567 204 slov
Maroko GYM 2.9935 329 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.