referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Okres Topoľčany
Dátum pridania: 22.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smejka17
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 329
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Poloha katastrálneho územia okresu Topoľčany :
a.)Matematicky
17˚45´ - 18˚30´ východnej zemepisnej dľžky
48˚25´ - 48˚54´ severnej zemepisnej šírky
Okres má rozlohu 1360 km². Vzdialenosť bodov okresu v smere sever-juh je 56km, v smere východ-západ 46km.

b.) Fyzickogeograficky
Okres Topoľčany sa rozprestiera na rozhraní Panónskej panvy a Karpát. Územie okresu patrí ku geomorfologickým celkom: Podunajská pahorkatina sa rozprestiera v strednej a južnej časti okresu,Považský Inovec zaberá západnú časť okresu,Strážovské vrchy vypľňajú severnú časť okresu a Tríbeč sa nachádza na juhovýchode okresu. Hranice okresu sú z väčšej časti prirodzené, prechádzajú zväčša po hrebeňoch Považského Inovca, Strážovských vrchov a Tríbeča. Okres má značnú vertikálnu členitosť. Najvyšší bod okresu Suchý vrch dosahuje 1026m. Najnižší bod okresu 148m sa nachádza v obci Koniarovce. Územie okresu patrí do povodia Nitry, ktoré je súčasťou úmoria Čierneho mora.

Najväčší a najdlhší tok okresu je Bebrava. Ďalším pravostranným prítokom Nitry je Chocina, prameniaca pod Panskou Javorinou v Považskom Inovci, vlievajúca sa do Nitry v Topoľčanoch, a Bojnianka, prameniaca v Nízskom Inovci pri obci Nová Lehota v Trenčianskom okrese, ktorá ústi do Nitry v Chrabranoch. Ľavostranné prítoky Nitry odvodňujú severnú a západnú časť Tribeča.Cez Krnču preteká Drsňa a cez Solčany Lišna.
c.) Administratívne
Okres Topoľčany sa nachádza v Nitrianskom kraji a susedí s okresmi: Nové Mesto n. Váhom – SZ, Bánovce n. Bebravou – SV,Partizánske – V, Zlaté Moravce – JV,Nitra – J,Hlohovec – JZ,Piešťany – Z

Poloha katastrálneho územia
a.) Matematicky
48,55 ° severnej šírky
18,17 ° východnej dĺžky
Obec má rozlohu 27 575 890 m².
b.) Fyzickogeograficky
Pohorie Tríbeč ohraničuje mesto z juhovýchodu a tvoria ho oddiele Jelenec , Veľký Tríbeč, a Rázdiel. Územie patrí do klimatickej oblasti miernych zemepisných šírok a je po celý rok obdarované hojným množstvom zrážok (priemerne 550 – 600 mm ročne). Mesto patrí do povodia rieky Nitry no cez Topoľčany tečie aj potok Chocina. Najvyššie vodné stavy majú toky v marci, v čase topenia snehu.
c.) Administratívne
Obec Topoľčany sa nachádza v Nitrianskom kraji v okrese Topoľčany a susedí s obcami: Prašice,Norovce - S, Krušovce – SV, Práznovce – V, Solčany – JV, Nitr. Streda – J, Chrabrany – JZ, Nemčice – Z, Tovarníky - SZ
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.