Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Švédsko

Švédsko – alebo aj Švédske kráľovstvo – je severoeurópsky štát s rozlohou 449 964 km2 ležiaci na Škandinávskom polostrove. Hlavné mesto je Štokholm.
V jeho západnej časti sa tiahne reťaz Škandinávskeho pohoria, ktorá sa mierne skláňa v smere východ - juhovýchod do pobrežných nížin na brehu Botnického zálivu. Na juhu krajiny sa ťahá jazerami posiata Švédska nížina. Švédsko je tretím najväčším producentom železnej rudy v Európe. Väčšina železnej rudy sa vyváža, zo zvyšku sa vyrába jedna z najkvalitnejších druhov ocele na svete. Tú spracovávajú v strojárenskom priemysle (výroba ložísk, dopravné prostriedky, lode, turbíny a pod.). Elektrickú energiu vyrábajú predovšetkým tepelné a atómové elektrárne. Drevo z ihličnatých a v menšej miere aj listnatých lesov spracováva drevársky, papierenský a nábytkársky priemysel. Južné Švédsko s miernejším podnebím a lepšími pôdami zabezpečuje pre zvyšok krajiny rôzne poľnohospodárske produkty (pšenica, cukrová repa, krmoviny, zemiaky). Významný je aj chov hovädzieho dobytka na mlieko a ošípaných a v Laponsku chov sobov a kožušinových zvierat. 

História: Prvý švédsky štát pravdepodobne založil kmeň Svévov. Moc a územie Švédska rástli v 16. a 17. storočí, najmä počas vlády veľkého vojvodcu Gustáva II. ADOLFA. V roku 1818 sa stal kráľom Karol XIV. a do svojej smrti budoval základy modernej švédskej monarchie. V roku 1995 bolo Švédsko prijaté do Európskej únie. Švédskym kráľom je od roku 1975 Karol XVI. Gustáv. Počasie, podnebie: V severnom Švédsku sú zimy dlhé a veľmi studené s teplotami do -40°C. Za hranicou polárneho kruhu je slnko v lete od polovice Júna do polovice Júla. Letá sú väčšinou veľmi teplé, na severe krajiny sú však kratšie. Na juhu sú zimy tiež chladné s veľa snehom.  Ostrov Öland je známy pre svoje obzvlášť suché a teplé počasie. 

Jazyk: Švédština ako germánsky jazyk odráža mentalitu Švédov. Napriek nemalej podobnosti s nemčinou, jazyk nepôsobí tvrdo a chladne. Každý región má svoj vlastný dialekt. Za spisovnú švédštinu sa považuje reč používaná v okolí Štokholmu. Komunikácia so Švédmi v angličtine je veľmi jednoduchá, 80% o byvateľstva je bilingválnych, teda s angličtinou sa dá dohovoriť všade.  V komunikácii sú Švédi veľmi priateľskí a milí, avšak dosť rezervovaní. K neodmysliteľnému „rituálu“ patrí pozdrav „Hej!“ ,ktorý má miesto všade: na ulici, v obchodoch, nemocniciach, medzi cudzími, priateľmi – prosto všade. U Švédov pri komunikácii nie je nikdy badať nadradenosť, povýšenectvo, či iné negatívne pocity.

Turistický ruch: Švédsko je ideálnym miestom na dovolenku pre ľudí, ktorí radi obdivujú prírodu. Takmer 50% rozlohy krajiny je zalesnenej, a nespočetné jazerá ponúkajú nádherné prírodné scenérie a možnosti vodných športov. Švédske historické mestá sú veľmi pôvabné.  Najviac navštevované mestá Skĺne, Malmo, Štokholm, Goteborg, ostrovy Gotland a Öland.

Linky:
skrz - www.skrz.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk