referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Najzaostalejšie štáty Ázie
Dátum pridania: 16.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: diablica666
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 987
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
INDIA

Rozloha : 3 278 590 km
Počet ob. : 1, 030 mld.
Hl. mesto : Naí Dillí
Úradné jazyky : 2 hlavné – hindčina a angličtina
17 regionálnych

Je to federatívna republika, ktorú tvorí 28 štátov a 7 teritórií, je členom Commonwealthu


Poloha a povrch :

Celé územie Indie leží na polostrove Predná India. Na severe ju ohraničujú veľhory Himaláje, kde sa aj v pohorí Karakoram nachádza najvyšší vrch Indie Godwin Austen (K2) s n.m. 8611m. Od Himalájií na juh smeruje Indogangská nížina, čo je vlastne pomenovanie štyroch odlišných nížin. Na západe od Indogangskej nížiny sa rozprestiera Thárska púšť. Presahuje sem aj západná časť Bengálskej nížiny. Juh krajiny pokrývajú malé pohoria, medzi ktorými sa nachádza Dekanská plošina. Väčšina krajiny je obmývaná Indickým oceánom, presnejšie Arabským morom a Bengálskym zálivom.

Vodstvo :

Najvýznamnejšie rieky sú tu Brahmaputra, Narmada, Krišna, Gódávarí a veľtok Ganga ( s prítokmi Yamuna, Ghára, Čambal )


Podnebie :

Teplé tropické až subtropické s letnými dažďami a suchou zimou. Veľmi ho ovplyvňuje každoročne sa opakujúci monzún. Len v horách je podnebie chladné.


Hospodárstvo :

V Indii sa prudko rozvíja priemysel informačných technológií. Okrem toho tu prevláda textilný, potravinársky priemysel, hutníctvo a výroba ocele. Ťaží sa uhlie, ropa, zemný plyn, urán, železná ruda, Mn, Pb, Zn, Cu, Ag a diamanty. Poľnohospodárstvo je tu na veľmi nízkej technickej úrovni, v celej krajine sa nachádza iba 56 % obrábateľných pôd. Pestuje sa ryža, obilniny, strukoviny, cukrová trstina a olejniny. Na vývoz sa ešte pestuje bavlna, juta, čaj, banány, tabak, koreniny a kokos. Dovážajú stroje a niektoré druhy potravín ( z USA, Japonska a V. Británie ). Indii patrí 1. miesto v chove hov. dobytka na svete. Ďalej je aj najväčším výrobcom ópia pre farmaceutický priemysel.

Doprava :

Dominujú tu železnice, ktoré majú celkovú dĺžku 63 000km. Cestná sieť tu nie je dostatočne rozvinutá ( niektoré cesty nemajú ani asfaltový povrch ). Nachádza sa tu asi 100 letísk.

Obyvateľstvo :

Hlavnú skupinu tvoria Indovia (99%) a zvyšok Tibeťania, Číňania a Európania (1%). Častým javom tu je preľudnenie, najmä v oblasti Indogangskej nížiny a pobrežia na juhu. Navyše je tu dosť vysoký prirodzený prírastok a vysoká dojčenská úmrtnosť.
Problém tvoria aj rozdiely v spoločnosti, ktorá sa riadi tzv. kastovým systémom, aj napriek tomu, že bol už dávno oficiálne zakázaný. Viditeľné to je hlavne v obrovských kontrastoch medzi mestami a vidiekom. 35% celkového obyvateľstva žije v hroznej biede a chudobe. Ostatní obyvatelia su zväčša bohatí maharadžovia žijúci v najväčších mestách. Z náboženstiev tu prevláda hinduizmus (80,3%), hneď po ňom islam (11%) a ostatné tvoria kresťanstvo, budhizmus, judaizmus, sihitské náboženstvo, ...
Najväčšie mestá : Bombaj, Kalkata, Madras, Naí Dillí
( Bombaj a Kalkata sú hlavnými prístavmi Indie )
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.