referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Francúzsko
Dátum pridania: 07.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matox
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 915
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Rozloha: 551 682 km2
Poloha: 42 20´- 51 5´ s.z.š.
5 55´z.z.d. - 8 10´ v.z.d
Počet obyvateľov: 57 800 000
Hustota osídlenia: 104 obyvateľov/ km2 a je značne rozdielna
Hlavné mesto: Paríž (9 319 000 obyvateľov)
Úradný jazyk: Francúzština
Dovoz: Stroje, ropa, železo a oceľ, farebné kovy, automobily, textil
Vývoz: Stroje, dopravné prostriedky, železo a oceľ, textil (Ázia), pšenica, ropné produkty, chemikálie, farebné kovy, ovocie, víno
Mena: Euro
Hrubý domáci produkt: 1 381 392 miliónov USD

Francúzsko je prezidentskou republikou, rozhodujúcu moc má prezident, ktorý sa volí na 7 rokov. Právomoc parlamentu a vlády je obmedzená. Prezidenta volia priamo všetci občania s voličským právom. Vláda je výkonným orgánom a zodpovedá parlamentu. Národné zhromaždenie môže prinútiť k demisii, ak jej prejaví nedôveru absolútna väčšina jeho členov.

Povrch:
Z celkovej dĺžky hraníc 5500 km takmer 2700 km tvorí pobrežie mora. Na západe a severe Francúzsko obmýva Atlantický oceán a na juhu Stredozemné more. Celkove susedí Francúzsko so 7 štátmi.
Francúzsko je 2. najväčšou európskou krajinou s najväčším európskym vrcholom Mont Blanc v Alpách. Alpy sa rozprestierajú na juhovýchode krajiny a zasahujú na Taliansku a Švajčiarsku pôdu. Severne od Álp sa nachádza pohorie Jura, juhozápadná časť vyplňujú Pyreneje. Pohoria sú mladé a boli vytvorené za posledných 70 mil. rokov. Vo Francúzsku je niekoľko horských celkov staršieho veku na severe a východe krajiny: Armorica, Vogézy a Ardeny. 60% Francúzskeho povrchu zaberajú nížiny s riečnymi tokmi: Garonnou, Seinou, Loirou, Rýnom a Saonou.
K Francúzku patrí aj ostrov v Stredozemnom mori, s názvom Korzika. Súčasťou Francúzska je od roku 1768. Zaberá plochu 8 680 km2 a žije tu 250 000 obyvateľov. Nachádza sa 180 km juhovýchodným smerom od Nice. Ostrov Korzika je drsný a hornatý. Hora Cinto dosahuje výšku 2 710 m. Iba 2% pôdy je obrábaná. Väčšinu povrchu tvoria lesy. Pomaranče, víno a olivový olej su hlavnými vývoznými artiklami. Bastia je hlavný prístav a najväčšie mesto s viac než 90 000 obyvateľov. Ajaccio na juhozápade krajiny je starobylým hlavným mestom.

Podnebie:
Severozápadné Francúzsko má prímorskú klímu, ktorá je ovplyvnená teplým Severoatlantickým prúdom. Východné Francúzsko má chladnejšie zimy a teplejšie letá, ktoré sú chudobné na zrážky. Juh krajiny sa teší horúcim letám bez zrážok, zimy sú mierne a často daždivé. V blízkosti západného pobrežia sa ročná nameraná hodnota spadnutých zrážok pohybuje nad 80 cm. Vo východnej časti krajiny môže byť nižšie ako 60 cm. Klíma v horách je chladnejšia a vlhšia, úhrn zrážok presahuje 100 cm. V zime väčšina týchto zrážok spadne v podobe snehu.

Nerastné suroviny a energetika:
Na severovýchode sa ťaží uhlie a železná ruda. Vo Francúzku sa nachádzajú malé náleziská bauxitu, uránu a soli. Bauxit sa začal ťažiť v meste Les Baux, skôr než priniesla surovine meno. V blízkosti Pyrenejského pohoria sa ťaží nafta a nachádza sa tu malé nálezisko zemného plynu. Hlavným zdrojom energie sú jadrové elektrárne, ktoré sa podieľajú 70% na celkovom výkonu Francúzska. Čo je najviac spomedzi štátov Európy.

Mestá:
Paríž je administratívne, finančné, priemyslové a kultúrne centrum Francúzska. Priťahuje turistov zo všetkých kútov sveta vďaka svojím presláveným pamiatkam. Medzi ktoré patria napr.: Lúvr , Eifelova veža, alebo Víťazný oblúk.
V Lyone s 1, 3 mil. obyvateľmi sa sústreďuje výroba hodvábu. A zároveň je dôležitým dopravným uzlom. Založili ho Rimania na sútoku riek Rýnu so Saonou.
Marseille s 1,2 mil. obyvateľov plní úlohu dôležitého prístavu a spojnice medzi severnou Afrikou a bývalými kolóniami v západnej a strednej Afrike. Mesto založili Gréci v roku 600 p. n. l. , neskôr ho ovládli Rimania.
Lille s 959 000 obyvateľmi je ďalším veľkým strediskom a priemyselným gigantom na severe krajiny.

Cestovný ruch:
Bohatstvo minerálnych prameňov vytvorilo základ pre rozvoj kúpeľníctva, ktoré využíva okolo 1200 minerálnych prameňov. Vo Francúzsku je veľké množstvo hradov, zámkov a palácov. V dôsledku bohatej histórie má Francúzsko veľké množstvo historických stavebných pamiatok, múzeí, galérií a umeleckých diel. Pozornosť turistov pútajú aj jaskyne.

Obyvateľstvo:
Národnostne je Francúzsko jednotné, až 90% obyvateľov sú Francúzi. Národnostné menšiny sú málo početné a žijú v okrajových oblastiach krajiny. Sú to najmä Baskovia, Flámi, Nemci a Bretónci. Vo Francúzsku žije asi 5 mil. cudzincov, najmä Talianov, Španielov, Alžírcov, Portugalcov, Maročanov, atď.

Doprava:
Paríž je ohniskom všetkých dopravných systémov diaľnic a železníc rozbiehajúcich sa do všetkých smerov. Paríž je riečnym prístavom a domovom troch letísk.
Celková dĺžka železníc je 32 727 km. Vo Francúzsku jazdia niektoré z najrýchlejších európskych vlakov, napr. TGV (train de grand vitesse). Krajina má 1 504 940 km diaľnic, na ktorých sa platí diaľničnými poplatkami. Vnútrozemské vodné cesty sú dôležité pre prevoz ťažkých nákladov. 8 500 km vyplňujú splavné rieky a kanály, predovšetkým Seina, Rýn a Ron. Air France je národnou leteckou spoločnosťou pre medzinárodnú leteckú prepravu. Air Inter riadi vnútrozemské lety.

Priemysel:
Francúzsko je významný priemyslový štát. Ťažký priemysel zahŕňa spracovanie ropy, výrobu železa, ocele, hliníka, cementu, papiera, chemikálii a strojárenstva. Vo výrobe automobilov sa Francúzsko zaraďuje na 4. miesto na svete (po Japonsku, USA a Nemecku). Automobilový priemysel sa koncentruje v blízkosti hlavného mesta Paríža, ďalší je v severovýchodnej časti blízko Lille a Dunkerque. Mnoho nových priemyselných odvetví sa začalo rozvíjať okolo prístavného mesta Marseille. Francúzsko zaznamenalo vysoký nárast v cestovnom ruchu, najmä však na pobreží, v hornatých oblastiach a v hlavnom meste.

Poľnohospodárstvo:
Francúzsko je najväčší poľnohospodársky štát Európskej únie. Poľnohospodárske výrobky predstavujú 16% celkového vývozu. Na severe sa obrába vo veľkom množstve pšenica, zemiaky, jačmeň a cukrová repa. Na mnohých miestach sa nachádzajú vinice. Languedoc produkuje najväčšie množstvo vína, kvalitnejšie víno však pochádza z Bordeaux, z Côte d´ Or blízko Dijonu a z oblasti Champagne. Rôzne klimatické pásma umožňujú pestovanie rôznych druhov ovocia. V hornatých oblastiach sa pasú ovce a dobytok. Na rôznych miestach Francúzska sa vyrába syr. 5% obyvateľstva nachádza pracovné uplatnenie v poľnohospodárstve. Väčšinu pôdy, až 32% sa využíva
k pestovaniu poľnohospodárskych plodín, 25% je určene k pastierskym účelom, 27% pokrývajú lesy.
Chová sa najmä hovädzí dobytok, ovce a hydina. Osobitný význam má aj rybolov. Jeho rozhodujúcou oblasťou je najmä Atlantický oceán.
 
Podobné referáty
Francúzsko SOŠ 2.9531 2378 slov
Francúzsko SOŠ 2.9249 2413 slov
Francúzsko SOŠ 2.9531 440 slov
Francúzsko SOŠ 2.8910 1241 slov
Francúzsko SOŠ 2.9631 235 slov
Francúzsko SOŠ 2.9683 583 slov
Francúzsko SOŠ 2.9610 2378 slov
Francúzsko SOŠ 2.9320 3080 slov
Francúzsko SOŠ 2.9108 1047 slov
Francúzsko SOŠ 2.9400 3505 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.