referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Rostov Veliký
Dátum pridania: 24.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chipso
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 739
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Rostov patrí do zoskupenia starobylých miest nazývaných „Zlatý prsteň.“ Všetky tieto mestá sa nachádzajú severo-východne od Moskvy a svojou polohou tvoria kruh. Sú pomerne blízko pri sebe, takže sa môžete ľahko dostať z jedného mesta do druhého. Tieto mestá (Sergejev, Posad, Suzdaľ, Vladimir, Rostov Veliký, Jarosľavľ...) majú bohatú históriu a sú akousi spomienkou na dôležité a zaujímavé udalosti v Ruskej histórii z obdobia 12.-17. storočia.

Rostov (Veľký) je malé mesto na brehu rozsiahleho jazera Nero. Nachádza sa 60 km južne od Jaroslavľa a 190km severne od Moskvy v Jarosľavskom regióne. V súčasnosti tu žije približne 37 000 obyvateľov .

Na území dnešného Rostova už pred 4000 rokmi pred Kristom žili ľudia doby kamennej. Územie neďaleko jazera Nero bolo v minulosti osídlené mnohými kmeňmi, ktoré tu však nezotrvali na dlhšie a presúvali sa ďalej. V období 7-11.storočia bola oblasť osídlená predkami dnešných Fínov - kmeňov Merjov. Boli dobre organizovaní a zaoberali sa rybolovom, lovom zveri, poľnohospodárstvom a výrobou keramiky. Boli prví, ktorí založili osadu na mieste dnešného Rostova. Udržiavali aj obchodné vzťahy s Kyjevskou Rusou a zúčastnili sa viacerých vojenských ťažení so Slovanmi. Keď v 9.storočí začali Slovania prichádzať z južnejších území, Merjovia s nimi postupne asimilovali. V ruských kronikách sa mesto prvýkrát spomína v roku 862 a odvtedy mesto získavalo na svojej dôležitosti. Rostov bol veľkým obchodným centrom vďaka výhodnej polohe na rušných vodných cestách.

Na začiatku 10.storočia prijalo mesto kresťanstvo a stalo sa jedným z najväčších centier Ruska. Keď sa Juri Dlhoruký (Jurij Dolgorukij - zakladateľ Moskvy) stal kniežaťom Rostovsko - Suzdaľského kniežatstva, bol Rostov ešte silnejší - bližšie spojenie s ostatnými časťami Ruska, vyspelý obchod a kultúra a dobré politické postavenie mu umožnili osamostatniť sa od Kyjevskej Rusi. Rostov sa v 13. storočí zaradil medzi 5 najväčších miest. Rozvoj bol však prudko zastavený v roku 1237 po invázií Tatárov - veľa ľudí bolo zabitých, mesto vyrabované, a čiastočne zničené. V roku 1332 pripadol Moskovskému kniežatstvu a ako upadal jeho politický vplyv, stával sa významným náboženským centrom. Keďže Rostov nebol vojenským centrom, bol slabo opevnený a zničený počas nájazdov začiatkom 17.storočia.

Miesto , kde leží Kremeľ, je jadrom Rostova nielen preto, že je to známa pamätihodnosť, ale bolo to aj miesto , kde si ugrofínske kmene Merjov vybudovali svoje prvé osídlenie. V 19-20.storočí sa tu konali archeologické vykopávky a predmety sú dnes vystavené v Archeologickom múzeu. Kremeľ sám o sebe nie je veľmi starý , väčšina budov bola postavená v 17.storočí. Kremeľ nebol určený na ochranu mesta, bolo to skôr sídlo miestnej hlavy cirkvi a tak bol viac ozdobený ako opevnený. Dnes je Kremeľ rozdelený na tri časti: Námestie Katedrál , Biskupský dvor a Metropolitný sad.

Uspenský chrám, ktorý je hlavným chrámom Kremľa i mesta, vyzerá veľmi pekne hlavne vďaka bielej fasáde a dreveným kopuliam a aj tomu, že nie je kompletne zrekonštruovaný a tak si zachoval starobylý vzhľad. Blízko katedrály je zvonica s 15 zvonmi. Táto zvonica bola postavená prevažne v 17. storočí a jej zvony sú najväčšie a najslávnejšie v Rusku. Najväčší z nich má neuveriteľných 32 ton a volá sa Sysoj. Niekedy mnísi dovolia návštevníkom vyliezť hore , takže si Rostov a Kremeľ pozriete pekne zhora . Centrálna časť Kremľa - Biskupský dvor , bol založený v 17.storočí . Na dvore je Chrám Nanebovstúpenia Pána a naproti kostolu je byt Metropolitu. V meste sa ďalej nachádza Kostol Nanebovstúpenia Pána, Cárska Brána, ženský i mužský kláštor. Celý Kremeľ je postavený z tehál (8 kilogramov každá). Na postavenie Kremľa ich bolo použitých okolo 20 miliónov.
Rostov je jediným mestom v Rusku, kde sa zachovalo staré umenie finift- spôsob nanášania emailu na miniatúry.
 
Zdroje: zdroj4, zdroj1, zdroj2, zdroj3
Galéria k článku [7]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.