referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Piatok, 21. februára 2020
Národný park Grand Canyon
Dátum pridania: 31.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maleocko007
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 231
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Veľký kaňon má výstižné pomenovanie: Svojou dĺžkou 445 km, hĺbkou 1,6 km a šírkou 30 km je najväčším kaňonom na Zemi. Roklina sa začala formovať pred 10 miliónmi rokov, v čase keď Pacifická doska narazila na Severoamerickú a potopila sa pod ňu. Keď sa vztýčili Skalisté hory, rieka Colorado sa valila dolu svahom a čoskoro vyhĺbila žľab, ktorý prerástol do obrovského kaňonu.

Súčasní návštevníci kaňonu môžu vidieť takmer polovicu geologickej histórie Zeme. Rovnomerný tok rieky poodhalil vrstvy hornín. Spodné vrstvy sú staré až 1,7 miliardy rokov a vrchné sú omnoho mladšie, ich vek sa odhaduje na 225 miliónov rokov (staré horniny sú na povrchu v dôsledku erózie ).
V niektorých horninových vrstvách sa nachádzajú skameneliny – zachované pozostatky rastlín a živočíchov z doby, keď sa začal ukladať sediment – rozprávajú tak legendu o území, ktoré sa zmenilo z horúceho a plytkého oceánu na pustú, vyprahnutú púšť.
Veľký kaňon je v súčasnosti národným parkom, v ktorom žijú pôvodní domorodí obyvatelia Ameriky, kmeň Havasupaiov. Zaujímavosťou územia, ktoré im patrí je vodopád, o ktorom sa hovorí, že má liečivú silu.

Z celkového pohľadu nie je Veľký kaňon až taký veľký. Na Marse existuje taký dlhý kaňon ako sú celé Spojené štáty  americké široké!
Nazýva saValles Marineris.

Túto marťanskú roklinu objavila a nesie aj jej meno kozmická sonda Mariner z NASA. Valles Marineris je hlboký 6,5km, široký 240km a 480km dlhý. Vznikol pravdepodobne vtedy, kedˇ tam vznikali sopky a povrch sa rozpínal a praskal.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.