Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Stredomorská oblasť

Grecko
POLOHA, ROZLOHA, HRANICE
Grécko, oficiálne Helénska republika, je najjužnejšou z krajín Balkánskeho poloostrova .
Má rozlohu 131 957 km z čoho pätinu tvoria grécke ostrovy v Egejskom , Iónskom a Krétskom mori, ktoré vznikli poklesom pevniny do Stredozemného mora. Je ich okolo 2000 , z ktorých je osídlených len 170. Najväčším ostrovom je Kréta na juhu Krétskeho mora. V Egejskom mori sú najväčšie ostrovy pri tureckom pobreží (Thasos, Limnos, Lesbos, Rodos...) ďalšie tvoria tri rozsiahle súostrovia Severné, Južné Sporady Kyklady. Iónske ostrovy pri západnom pobreží zahŕňajú napr. Korfu ,Levkas .
Krajina je zo západu ohraničená Iónskym morom , z juhu Stredozemným a na východe Egejským morom. Iba na severe a severovýchode sú územné hranice. Smerom zo západu na východ sú to: Albánsko(247km), Macedónsko(256km), Bulharsko(475km) a Turecko(203km), čo je spolu 1181 km.

POVRCH
Územie Grécka je veľmi hornaté. Štyri pätiny krajiny tvoria hory prevažne vápencového pôvodu. Západ a juh krajiny vypĺňa alpská horská sústava. Jej kostru tvorí pohorie Pindos(na severe sa začína Smolikasom a na juhu končí Parnasom). Ďalším pohorím je Olymp s najvyšším vrchom Mytikas 2917m. Na severovýchode sú to pohoria Pelasica, Pirin , Rodopy. Najväčšou nížinou je Thesália.

PODNEBIE
V podnebí sú tu veľké rozdiely. V nižších polohách sa vyznačuje dlhými, horúcimi a suchými letami. Morské vetry síce ochladzujú pobrežia, ale horúce suché prúdenie z Afriky známe ako MELTEMI zvyšuje teplotu na Kréte a juhu. Najviac dažďových zrážok spadne na jeseň a v zime, najmä v pobrežných horách na severozápade. Ľadový vietor BÓRA zo severu prináša na hory množstvo snehu. Na juhu sú zimy mierne s vlhkým prúdením od mora. Najslnečnejšie dni môžete zažiť v Aténach, kde slnko svieti 348 dní v roku.

POĽNOHOSPODÁRSTVO
Pôda je úrodná, ale musí sa zavlažovať pretože väčšinou prší len v zime. Stromy ,ktoré tu môžeme najviac vidieť sú olivovníky(v produkcii olív je Grécko na 3. mieste v Európe), pestuje sa tu však aj tabak, na juhu citrusy a rôzna zelenina ( v mokrejších oblastiach aj ryža).
Grécko má prekrásnu prírodu, ale kácanie lesov a pasenie oviec a kôz zredukovalo pôvodné lesné pokrytie na pätinu rozlohy Grécka. V nižších polohách a skoro na celom Peloponéze prevládajú krovinaté vždy zelené formácie typu MAKCHIE. Iónske ostrovy majú vyššie zrážky a preto tu je bohatšia vegetácia. Severné lesy sú stále útočiskom niektorých savcov, ktoré sa v Európe skoro nevyskytujú. Ale určite v celej krajine sa stretnete so „spevom“ cikád. PRIEMYSEL
Väčšina priemyslu je sústredená okolo Atén a Solúnu. Turistika je kľúčovým priemyslom.
Nerastné bohatstvo: hnedé uhlie, bauxit, nikel, zinok, olovo, mangán, chróm, mramor, ropa
Odvetvia priemyslu: turistika, potravinársky p.- spracovanie tabaku, textilný, chemický – spracovanie kovu a ropy

OBYVATEĽSTVO
Z vyše 10 mil. ľudí, ktorí žijú v Grécku, celá ¼ žije v Aténach. Takmer 3 000 000 veľkomesto dáva najviac pracovných príležitostí. Aténčan je predovšetkým trhovec, predavač surovín, majiteľ reštaurácií či hoteliér , čiže podnikateľ v rámci turistického ruchu. Zloženie gréckeho obyvateľstva v minulosti riadne ovplyvnili príslušníci iných národov. No dnes žije v krajine 95% Grékov, ktorí sú nábožensky jednotní. Patria ku gréckej pravoslávnej cirkvi. Úradným jazykom je gréčtina, ale dorozumiete sa tu aj anglicky .

GRÉCKA KUCHYŇA
Grécku kuchyňu ovplyvnil Orient. Stretávame sa tu s tureckými jedlami. Na prvom mieste sú jahňacina a baranica pripravované na ražni. Ako predkrm sa podávajú šaláty v rôznych úpravách, kde nesmie chýbať rajčina, uhorka, olív. olej, ale aj olivy a ovčí syr. Okrem páleniek a aperitívov ako uzo, rakija, mastika a metaxa je hlavným nápojom víno. PAMIATKY
- Olympia - konali sa tu prvé olympijské hry v roku 776 pred Kr. - Epidauros - divadlo s vynikajúcou akustikou, spodná časť divadla bola postavená v 3. pr.Kr. a vrchná časť v 2.str. , zmestí sa sem asi 14000 divákov
- Mykény –Levia brána
- Korintský prieplav- je hlboký 80 m, dlhý 6,3 km, široký 23 m, voda dosahuje do 8 m,
- Atény- Akropolis ( Partenon- chrám panenskej Atény vybudovaný v.r.447- 438 pr.Kr). - Delfi- pod majestátnymi svahmi hory Parnas stáli kedysi Delfy, najchýrnejšie posvätné miesto starovekého Grécka. Kňažka – v tranze ,ktorý si sama vyvolala – predpovedala budúcnosť.
- Kláštory Meteory- skaly na ktorých stoja sú vysoké 300 m, v čase rozkvetu ich bolo 24 dnes ich je obývaných len 5.
Taliansko
Hlavné mesto: Rím
Rozloha: 301 323 km2
Obyvateľstvo: asi 57 283 000
Úradný jazyk: taliansky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 84%, bez vyznania 16%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 97%
Priemerná dĺžka života: 77 rokov

Starodávne tradície a historické bohatstvo zanechali Taliansku bohaté umelecké i architektonické dedičstvo. Hoci je Taliansko jednou z popredných priemyselný mocností, jestvuje veľký rozdiel medzi bohatým priemyselným severom a chudobnejším poľnohospodárskym juhom. Toto hospodárske rozdelenie ovplyvňuje mnohé aspekty talianskeho života a je jedným z dôvodov častých zmien vlády. Väčšina Talianov vyznáva rímskokatolícke náboženstvo.
Taliansku patria ostrovy: Sardínia, Sicília (oddelené Messinským prielivom) a menšie ostrovy ako napr. Liparské, Capri, Ischia, Toskánské ostrovy.

Poľnohospodárstvo: Taliansky vidiek pokrývajú malé rodinné farmy a mnohí roľníci pracujú vo firmách na polovičný úväzok. Maloroľníci žijúci v oblasti úrodnej nížiny okolo rieky Pád získavajú najviac zo svojej pôdy pestovaním množstva rozličných plodín. Na mnohých malých farmách sa pestuje množstvo rozličných plodín. Tento spôsob hospodárenia sa nazýva polykultúra. Darí sa tu obilninám, ovocným stromom, viniču i zelenine, na juhu zasa olivovým hájom. Celkovo sa tu pestujú aj olivy, paradajky, kukurica, cukrová repa, jablká, broskyne, pomaranče, figy, datle, citróny, mandle. Taliansko je významným producentom olivového oleja, vína a ovocia.
Najdôležitejšie rieky sú Pád a Adiža, Arno a Tiber ktoré pretekajú Rím; ostatné rieky sú krátke a v lete niekedy vysychajú.
Taliansko je chudobné na prírodné zdroje napr. uhlie a drevo. Väčšina územia je nevhodné pre poľnohospodárstvo kvôli terénu a klíme, ale je tu veľa stavebného kameňa a pobrežné vody ktoré sú bohaté na ryby (sardinky, tuniaky; úhory a pstruhy)

Priemysel: Kedysi poľnohospodársky zamerané Taliansko je dnes dôležitou priemyselnou krajinou. Pretože nemá veľa rodných zdrojov, dováža suroviny a používa svoju vysoko kvalifikovanú pracovnú silu na výrobu rozličných tovarov ako sú počítače. Úroveň talianskeho priemyselného dizajnu je vo svete známa a uznávaná.
Automobilový priemysel: Fiat (Turín), Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Maserati

Objavy Talianov: vodný teplomer – Galileo (1593), parná turbína – Branca (1629), barometer – Torricelli (1643), piano – Cristofori (1710), elektrická batéria – Volta (1800), elektrické pokovovanie Brugnatelli (1805), nitroglycerín – Sobrero (1846), bezdrôtový telegraf – Marconi (1895), fašizmus – Mussolini (1919).

Taliančina neobsahuje písmená ako j, k, w, x y.V taliansku ležia dve nezávislé štáty. Vatikán a San Marino. Sicília, ako ostrov, tiež patrí k Taliansku.

Francúzsko

Francúzsko je republikou ležiacou v srdci západnej Europy.Rozprestiera sa od Lamanšského prielivu na severe po teplé Stredozemné more na juhu.Západné hranice vytvára Atlantický oceán a na juhozápade vedú po vysokých štítoch Pyrenejí.Na východe sa zdvíhajú Alpy,Jura a Vogézy.Francúzske vnútrozemie sa skladá z niekoľkých nížin, masívneho Francúzskeho stredohoria a nádherných riečnych dolín.

Rozmanité podnebie je predpokladom rôznorodosti pestovaných plodín, ako sú pšenica, jačmeň, broskyne, jablká a vinič.Francúzske vinohrady poskytujú mnoho najlepších sort vín na svete.Francúzsko je silné aj v oblasti priemyslu, špecializuje sa na výrobu áut, vlakov a lietadiel.Francúzska moda a parfumy sú známe po celom svete.Krajina je popredným členom Europskej únie, ktorý napomohol jej založeniu.Monako je malý nezávislý štátik na juhovýchode.S podstatne väčším susedom udržiava veľmi úzke vzťahy.

V Paríži na nádvorí paláca Louvre zo 16. storočia, v ktorom je umiestnená najväčšia zbierka svetového umenia, stojí žiarivá moderná pyramída.Paríž je centrom umenia už viac ako tisíc rokov.

Kmene borovíc uskladňujú na píle v regione Bordeaux.Vo Francúzsku sú rozsiahle územia, ktoré produkujú drevenú hmotu ako cenný obchodný artikel.Patrí k nim juhozápad krajiny a oblasť Francúzskeho stredohoria.

železná konštrukcia patrí 300 metrov vysokej Eiffelovej veži, najslávnejšej stavbe francúzskej metropoly.Postavili ju pri príležitosti veľkej výstavy v roku 1889 na počesť stého výročia francúzskej revolúcie.Paríž je jedno znajkrajších miest Europy.
Má vyše osem milionov obyvatelov.Centrum mesta s bankami a vládnymi budovami sa rozkladá brehoch a jednom z ostrovov rieky Seiny.

Provensalsko (Provence) je region ohraničený hranicuo s Talianskom, pobrežím Stredozemného mora a riekou Rhône.Príjemné podnebie sa vyznačuje miernymi zimami a horúcimi letami.V pokojnej vidieckej krajine sa darí pestovať levanduľu, vinič, moruše, olivy a citrusové plody.

FAKTY
štát: Francúzsko
rozloha (v km2): 547 026
počet obyvateľov (1995): 58 109 000
hlavné mesto: Paríž
úradný jazyk: francúzsky
mena: euro
hospodárske údaje: automobily, železo, oceľ, elektrotechnické výrobky, víno, obilniny, textil, kožené a chemické výrobky.
Španielsko

Poloha: juhozápadná Európa, zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo (Reino de Espana)
Administratívne členenie: 17 autonómnych oblastí
Počet obyvateľov: 39,2 mil. obyvateľov
Hustota osídlenia: 78 obyvateľov na km2
Gramotnosť: 93-95% (s tým súvisí vysoká nezamestnanosť)
Náboženstvo: rímski katolíci
Národnostná štruktúra: Španieli 72,3%
Katalánci 16,3%
Gálijci 8,1%

Úradný jazyk: Kastílska španielčina
Iné používané jazyky: katalánsky, baskický, galicijsky, valencijsky
Členstvo v organizáciách: EU, NATO, OECD, OSN a iné
Mena: EURO
Hlavné mesto: Madrid
Ďalšie mestá: Barcelona - obchodné, priemyselné a kultúrne stredisko Katalánska
Valencia, Sevilla, Málaga, Palma de Mallorca – hlavné mesto Baleárskych ostrovov

Územia mimo Európskeho kontinentu patriace Španielsku:
- v Stredozemnom mori: súostrovie Baleáry
- v Atlantickom oceáne: Kanárske ostrovy
- mestá Ceuta, Melilla na severomarockom pobreží v Afrike

Hranice: na severovýchode s Francúzskom a Andorrou, na západe s Portugalskom
– Španielsko od Afriky oddeľuje Gibraltársky prieliv

Fyzicko-Geografická charakteristika:
Vodstvo: rieka Tajo, Stredozemné more, Atlantický oceán
Pohoria: Sierra Morena, Sierra Nevada, Iberské vrchy, Pyreneje
Plošina: Meseta – najväčšia náhorná plošina v Európe

Podnebie: sever - vlhké podnebie, zvyšok štátu - kontinentálne podnebie, pobrežie Stredozemného mora - subtropické podnebie. Fauna a flóra: typické živočíchy - rys, vlk, divá mačka, líška, diviak, divá koza, jeleň
typické rastliny - korkový dub, olivovník, cukrová trstina, citrusovníky, mandľovník a vinič

Poľnohospodárstvo:
Pestovanie: obilniny, kukurica, olivy, vinič, južné ovocie, tabak, paradajky, zemiaky
Živočíšna výroba: chov oviec, hovädzieho dobytka, ošípaných, chov mulíc, somárov, koní
- významný a rozšírený je rybolov

Priemysel:
Ťažba: uhlie a železná ruda, výroba ocele
Strojársky priemysel: výroba lodí - lodenice: Cádize, Bilbao, Barcelona
výroba motorových vozidiel (Seat)
Potravinársky priemysel: spracovanie produktov mora (konzervársky priemysel) - tuniaky, sardinky, chobotnice, výroba olivového oleja a vína

Doprava: Španielsko nemá hustú dopravnú sieť. - 332 000 km ciest
- 14 500 km železničných tratí
- najdôležitejšie prístavy: Barcelona, Valencia, Bilbao, Cadiz, Vigo
- centrum vnútrozemskej dopravy: letisko v Madride

Zaujímavosti: rozvinutý cestovný ruch (najnavštevovanejšie sú Baleáry a Kanárske ostrovy)
1992 - V Barcelone sa konali Letné olympijské hry.
- známa keramika, dlaždicové dielne, krištáľ, výrobky z damašku, karneval v Lanzi
- pri Elche rastie jediný háj palmy ďatľovej v Európe.
Portugalsko

Úradný názov: República Portuguesa (Portugalská republika)
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 230 000 obyv (v roku 1985)
Hustota zaľudnenia: 111 obyv/km2
Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Lisabon (Lisboa)- 830 000 obyv
Úradný jazyk: portugalčina
Mena: 1 escudo= 100 centáv

Povrch: Portugalsko leží na západnom pobreží Pyrenejského polostrova. Administratívne k nemu patria aj ostrovy Azory a Madeira v Atlantickom oceáne. Väčšinu územia zaberajú pohoria a plošiny. Stredom krajiny sa ťahá pohorie Serra da Estrela, ktorého najvyšší vrchol dosahuje výšku 1991 m. Vodstvo: Zo Španielska sem pritekajú rieky Duero, Tajo a hraničná rieka Minho, ktoré vtekajú do Atlantického oceánu. Guadiana ústi do Cádizského zálivu. Z vodných elektrární, postavených na riekach sa vyrobí väčšina elektrickej energie a vyprodukuje sa aj väčšina priemyselných výrobkov.

Podnebie: Podnebie je stredomorské, ovplyvnené blízkym oceánom. Veľa zrážok býva po celý rok najmä na S, kým na juhu prší len zriedka. Vo vnútrozemí, hlavne vo vrchoch sú veľké teplotné rozdiely.

Hospodárstvo: Portugalsko je slabo rozvinutá poľnohospodárska aj priemyselná výroba. Najvýznamnejšie odvetvia priemyslu sú textilná výroba, najmä bavlnárska so strediskom v meste Porto, ktoré je však najznámejšie svojím červeným vínom, vo svete známym ako portské. Potravinársky priemysel sa zameriava vo všetkých mestách na výrobu sardiniek, vína a olivového oleja.
Tunajšia poľnohospodárska výroba napriek vhodným podmienkam patrí k najzaostalejším v Európe. Hlavne na J pretrvávajú priam feudálne pomery, takže produkcia nestačí uspokojiť spotrebu obyvateľov. Najväčší význam má rastlinná výroba. Pestuje sa hlavne pšenica, kukurica, vinič, olivy. Významné je ovocinárstvo, najmä pestovanie pomarančovníkov, gaštanov, figovníkov a mandľovníkov. V lesnom hospodárstve vyniká ťažba korku z korkového duba (tvorí polovicu svetovej ťažby) a ťažba terpentínu z borovíc. Živočíšna výroba je takisto veľmi primitívna, najviac je zastúpený chov oviec, ošípaných, kôz a dobytka. Veľký význam má výlov rýb, najmä sardiniek.
Portugalsko vyváža najmä víno, olivový olej, ovocie, sardinky, korok, drevo a textilné výrobky. Dováža železo, oceľ, priemyselné výrobky a niektoré druhy potravín.

Doprava: V doprave hrá najdôležitejšiu úlohu námorná: v Lisabone ako v najzápadnejšom európskom prístave sa zbiehajú početné zaoceánske linky. Rieky Tajo, Duero a Guadiana sú splavné. Železničné trate vedú väčšinou pozdĺž pobrežia, z vnútrozemských tratí je najvýznamnejšia trať Lisabon- Madrid. Cesty sú zväčša horšej kvality. Letiská (najmä lisabonské) majú veľký význam pre zámorské linky.

Obyvateľstvo: Veľmi nízka životná úroveň sa prejavuje aj tým, že takmer štvrtina obyvateľstva je doteraz negramotná. Najvyššia hustota obyvateľstva je v okolí hlavného města a prístavu Porto vo vyspelejšom Severe, najnižšia v južnej časti krajiny.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk