referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nataša
Pondelok, 17. januára 2022
Čína
Dátum pridania: 11.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nika2901
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 200
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Hlavné mesto: Peking (Beijing)
Rozloha: 9 596 960 km2
Obyvateľstvo: 1 284 303 700
Jazyky: Čínština (mandarínska), jazyky menšín
Hlavné náboženstvá: budhizmus, taoizmus, konfucianzmus, ateizmus
Mena: juan = 10 jiai = 100 fenov
Priemerná dĺžka života: 69 rokov
Počet ľudí na jedného lekára: 730
Gramotnosť: 81%
Poloha Ázia sa nachádza vo východnej časti severnej pologule. Rozprestiera sa vo východnej a strednej Ázii na pobreží Žltého, Východočínskeho a Juhočínskeho mora. Obklopujú ju tieto krajiny: Kórejská republika, Mongolsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, India, Pakistan, Bhután, Mjanmarsko, Laos, Vietnam, Rusko, Pakistan a Afganistan.Povrch:Čína je hornatá zem - pohoria, náhorné plošiny a pahorkatiny pokrývajú približne dve tretiny jej povrchu.

1. Východná Čína - na východe krajiny sú dve rozsiahle nížiny – Severočínska obklopená pohorím Veľkým a Malým Chinganom a smerom na juhsa rozprestiera Veľká čínska nížina.
2. Južná Čína – na juhu krajinu sa tiahnu Juhočínske vrchy, ktoré obkolesujú roklinu rieky Jang’c Ťiang. Je tu séria paniev s úrodnými pôdami.
3. Západná Čína – západom krajiny tiahnu vysoké pohoria Centrálnej Ázie - Kunlun, Himaláje, Pamír a Karakoram a medzi nimi ležiace suché panvy a plošiny - Tarimmská panva, Tibetská náhorná plošina. Je tu veľa slanšch jazier, močiarov, a prameňov niektorých významných čínskych riek ako Indus, Brahmaputra, Huang-He, Jang’c-Ťiang, Mekong.
4. Severozápadná Čína - v tejto časti sa nachádzajú dve hlavné panvy, na severe Džungárska panva s úrodnou stepnou pôdov, uplatňuje sa tu závlahové hospodárstvo. A na juhu Tarimská panva s rozľahlou púšťou Taklamakan, ktorá je najsuchšou púšťou v Ázii. Panvy rozdeľuje pohorie Ťanšan.
5.Severná Čína – rozprestiera sa na hranici s mongolskom, ktorou sa tiahne pohorie Altaj a púšť Gobi.

Podnebie:Veľkú časť celkového podnebia má pod kontrolou ázijský monzún. V zime prichádzajú z oblasti vysokého tlaku na sibíri studené suché vetry a prinášajú nízke teploty do oblastí na severe od Jang’c-Ťiang a sucho do väčšiny krajiny. V lete teplý vlhký vzduch prúdi do krajiny z Tichého oceánu a produkuje dažde vo forme cyklónov. Letné teploty sú pozoruhodne rovnaké v celej krajine, ale v zimy sú charakteristické extrémnymi rozdielmi v teplote medzi severom a juhom.

Vodstvo:Cez východnú Čínu tečú dve veľké rieky: vyše 6300 km dlhá Jang-c’-Ťiang (Dlhá rieka) a 5 464 km dlhá Huang He, čo znamená v preklade Žltá rieka. Tá sa pravidelne rozvodňuje a zanecháva na poliach hrubé nánosy žltého bahna. Na území Číny sa nachádzajú aj rieky Xi Jiang, Mekong, Brahmaputra, Amur, Tarim a iné menšie rieky. Väčšina riek Číny sa vlieva do Žltého, Východočínskeho a Juhočínskeho mora. Najvýznamnejšie jazerá v Číne sú Lopnor, Kukunor, Tengrinor, Dongting Hu a Chanka.Rastliná výroba

Najhlavnejší produkt čínskeho poľnohospodárstva je ryža. Pestuje sa najmä okolo rieky Jang’c Ťiang a na juhu. Ďašími plodinami týchto oblastí sú cukrová trstina, čajovník, arašidy, bavlna a rôzne ovocie. Vo Veľkej čínskej nížine dominuje sója, olejniny a tabak. Po celej krajine sa pestujú zemiaky, strukoviny a zelenina.

Živočíšna výroba:Najdominantnejšie chovné zvieratá sú ošípané a hydina, ako aj na pastvinách veľké stáda hlavne oviec a kôz, ale aj koní a oslov. Veľký význam majú ryby. Nahodváb sa chová priadka morušová.

Rastlinstvo a živočíšstvo:Čína má zo všetkých zemí najväčšiu variabilitu živočíšnych i rastlinných druhov. Žije tu do 2000 druhov terestrických obratlovcov. Domov tu majú vzácne druhy zvierat, napr. panda veľká, zlatá opica, biely jeleň, čínsky riečny delfín, čínsky Aligátor. V Číne rastie viac ako 7 000 druhov drevín, z toho 2 800 druhov stromov, niektoré sa inde nevyskytujú, napr. metasekvoje, určité druhy cyprusa, jedle, červeného smreka. V číne vytvorili 793 prírodných rezervácií, podarilo sa imzachovať viac ako 60 druhov zvierat, ktorým hrozilo vyhynutie.

Priemysel a nerastné suroviny:Čína má veľké nerastné bohatstvo. Patrí jej prvé miesto na svete v produkcii čierneho uhlia, v ťažbe rúd wolfrámu a druhé miesto v ťažbe cínu. Významná je aj ťažba ropy a železnej rudy, produkcia antimonu, medi, olova, zinku, mangánu a striebra. Z nerastných surovín je to baryt, grafit a fosfáty. Okolo 80% elektrickej energie získava Čína zo spaľovania uhlia. Zvyšok pripadá na vodné elektrárne hlavne na juhozápade. Stavajú sa dve atómové elektrárne. Kladie sa dôraz na ťažký priemysel, hlavne na výrobu ocele pre rozvíjajúci sa dopravný priemysel a ľahké strojárstvo - bicykle a motocykle. Čína je jedným z najvýznamnejších výrobcov umelých hnojív a cementu. Významný je tiež textilný priemysel, výroba spotrebnej elektroniky (televízory a magnetofóny) a petrochémia.

Doprava:Dopravnú sieť tvoria železnice, cesty ako aj vodné cesty. Uprednostňuje sa bicyklová doprava.Veľký čínsky múr:Okolo 300 000 poddaných vybudovalo pred 2200 rokmi múr, ktorý mal chrániť krajinu pred votrelcami zo severu. Tento kamenný múr sa ťahá zo strednej Ázie až po Žlté more a v súčasnosti je dlhý vyše 6400 km. Je to najväčšie stavebné dielo na svete.Od histórie po súčasnosť:Čína je jednou z najstarších a najrozvinutejších civilizácií, vládol tu dynastický systém, ktorý zanikol na začiatku 20. storočia. V roku 1949 vznikla Čínska ľudová republika pod komunistickým vedením, v roku 221 p.n.l. činsky vládca dynastie chcel svoju ríšu zabezpečiť a preto dal postaviť Veľký činsky múr. Číňania zdokonalili hrnčiarsky kruh, vynašli systém písma, kalendár, pušný prach, hodváb, kompas, papier, keramiku, porcelán, vyvinuli spracovanie bronzu, železa a ocele, prví použili razenie kovových mincí a papierové peniaze, usilovne rozvíjajú svoj vesmírny program.

Čínska kuchyňa:Takmer každá oblasť Číny má svoje typické jedlá. Na juhu je základnou potravinou ryža, na severe pšeničné cestoviny. Cestoviny a ryža sa väčšinou podávajú s opečenou zeleninou a mäsom. Za najexotickejšiu sa považuje kantonská kuchyňa, ktorá má na jedálnom lístku aj hady a korytnačky. Číňania jedia veľmi radi ryby a kačky. Namiesto noža a vidličky používajú drevené paličky, ktoré držia prstami jednej ruky.Peking – hlavné mesto Číny:Peking je už 2000 rokov hlavným mestom, či už celej Číny, alebo len jej časti. Toto mesto je zvláštne tým, že má pravouhlý pôdorys. Je tam veľa historických budov, chrámov a krásnych parkov. V jeho strede sa nachádza tzv. Zakázané mesto s cisárskym palácom z 15. Storočia. Z tých istých čias pochádza aj Chrám nebies s typickými stupňovitými pagodovými strechami.
 
Podobné referáty
Čína SOŠ 2.9776 275 slov
Čína SOŠ 2.9942 3016 slov
Čína SOŠ 2.9505 234 slov
Čína SOŠ 2.9732 2528 slov
Čína SOŠ 2.9443 1117 slov
Čína SOŠ 2.9535 2670 slov
Čína SOŠ 2.9483 474 slov
Čína SOŠ 2.9674 13157 slov
Čína SOŠ 2.9656 6140 slov
Čína SOŠ 2.9685 1703 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.