referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Kultúrne pamiatky Slovenska
Dátum pridania: 16.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katka12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 799
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Trenčiansky hrad Čiastočne zachovalý rozľahlý hrad, týčiaci sa na strmom brale nad krajským mestom Trenčín. Prvou preukázateľnou architektúrou na návrší bola kamenná obytná veža a rotunda z 11. storočia, keď hrad slúžil na ochranu kráľovstva a západného pohraničia. Koncom 13. storočia sa dostal do majetku palatína Matúša Čáka, významného oligarchu, ktorý ovládal veľké územia a stal sa legendárnym pánom Váhu a Tatier. Po Matúšovej smrti patril hrad až do konca 15. storočia panovníkovi /korune/. . Jaskyňa Driny Nachádza sa juhozápadne od Smoleníc na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Je vytvorená je v spodnokriedových rohovcových vápencoch koróziou atmosférických vôd. Dosahuje dĺžku 680 m. Jaskynné priestory s prevládajúcimi puklinovými chodbami sú dekorované bohatou sintrovou výplňou.

Typické sú sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Ďalej sú zastúpené sintrové vodopády a náteky, pagodovité stalagmity, stalaktity a jazierka. Objavená v roku 1930. Pre verejnosť otvorená od roku 1935. V súčasnosti je sprístupnených 410 m. Chránené územie Stará Bebrava Výmera územia je 5.91 ha a nachádza sa v katastrálnom území obce Čierna Lehota.Ide o ochranu skamenelých živočíchov z obdobia druhohôr na Sokolích skalách. ZOO Bojnice Leží v krásnom prostredí v susedstve Bojnického zámku, dostupná je mestskou dopravou. Parkovisko je neďaleko vchodu. Areál je svahovitý, zalesnený, s voľnými lúkami. V areáli je k dispozícii občerstvenie v stánkoch, detské ihrisko, zooškola i možnosť zakMohyla Milana Rastislava Štefánika Mohyla bola postavená v rokoch 1927 - 28 podľa projektu architekta D. Jurkoviča.Stojí na vrchu Bradlo vo výške 543 m nad morom. Od roku 1968 je mohylka národná pamiatka. Pamätník je postavený z prírodného kameňa travertín o šírke 65,5 m a dĺžke 95,5 m.úpenia suvenírov a sledovania cviče

Kúpele
Trenčianske TepliceProtireumatické kúpele patria medzi najstaršie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku. Nové, zmodernizované liečebné kúpele s viac ako tisíc lôžkami ponúkajú celoročne komplexnú kúpeľnú liečbu vysokej medicínskej úrovne takmer dvadsaťtisíc pacientom zo Slovenska a zo zahraničia. Nielen pre kúpeľnú liečbu, ale aj pre rekreáciu a šport majú Trenčianske Teplice priaznivú klímu. Sú jedny z mála kúpeľov, ktoré si zachovali ráz čisto kúpeľného mesta. Vzduch je čistý, svieži, bez exhalátov priemyselných podnikov. Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice Kúpele Rajecké Teplice patria medzi najznámejšie slovenské kúpele. Na východe ich lemuje panoráma mohutného hrebeňa Malej Fatry. Na západe priamo nad areálom kúpeľov sa týčia dolomitické vápence Strážovských vrchov, ktoré vytvárajú bizardné skalné útvary. Žriedla termálnych prameňov typu akratoteriem majú vďaka 38°C teplej vode vynikajúce liečivé účinky. Kúpeľné zariadenia sú vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi.

O pacientov sa stará kvalifikovaný tím odborných lekárov a zdravotného personálu.Blízke okolie kúpeľov je ako stvorené na vychádzky, turistické výlety. Slovenské liečebné kúpele Piešťany Predpokladá sa, že piešťanské liečivé pramene objavili rímski vojaci pred takmer dvetisíc rokmi. Termálne pramene sadrovo-sírovej vody a liečivé bahno sa v piešťanských kúpeľoch intenzívne používajú od 16. storočia, kedy sa renesančná predstava o ideálnom človeku spájala s obrazom telesne i duševne zdravého človeka. Skutočný rozmach a svetové meno prinieslo kúpeľom až ich prevzatie meštianskou rodinou Winterovcov. Na začiatku 20. storočia tu vyrástli v secesnom štýle Hotel Royal (1906), kúpeľný hotel Thermia Palace s budovou balneoterapie Irma (1912), ďalej kúpeľný hotel Pro Patria (1916) a v rokoch tridsiatych hotel Excelsior (dnes Jalta). V šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch bolo postavených niekoľko nových kúpeľných domov: Balnea Palace, Balnea Grand, Balnea Splendid a nakoniec Balnea Esplanade. Dnes majú kúpele 2400 postelí strednej a vyššej triedy, rozkladajú sa na 40 hektároch pôdy, sčasti v strede mesta Piešťany, ale zväčša na ostrove, vytvorenom riekou Váh a jej ramenom, a sú samy o sebe mestom v meste.Piešťanské kúpele navštevujú hostia z celého sveta už dvesto rokov. nia slonov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.