referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Orava a Kysuce
Dátum pridania: 15.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tuning
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 765
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

ČADCA- je administratívne, hospodárske a kultúrne stredisko Kysúc. V rokoch 1925-1926 tu učil spisovateľ Peter Jilemnický. Postavili tu závod na výrobu automobilových súčiastok- Kopřivnickej Tatry.Barokový kostol svätého Bartolomeja z roku 1734- 1735, neskorobaroková budovy fary. Čadca –prímestská rekreačná oblasť s možnosťou lyžovania, ubytovania.

DOLNÝ KUBÍN- hospodárske a kultúrne centrum Oravy. Rodisko Janka Matušku- autora Slovenskej hymny, ktorého pripomína pamätník. Je tu bohatá knižnica Vavrinca Čaploviča, ale aj sídlo literárneho múzea P.O.Hviezdoslava, ktorého pripomína pamätník – hrob.Tu pôsobila spisovateľka Božena Slančíková –Timrava. V Tupej a na Ostrej skale sú archeologické náleziská z obdobia praveku. Pri Dolnom Kubíne je žiarový hrob lužickej kultúry. V Oravskej Magure žije veľa chránenej divej zveri.

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO- nálezisko- sídlo púchovskej kultúry. Turistické trasy do Javorníkov, Kysuckej vrchoviny- rekreačná oblasť, Ostré- kúpalisko, lyžiarske vleky. Kultúrne pamiatky- neskoro renesančná budova pivovaru, kostol. Obec s rozvinutým priemyslom- závod valivých ložísk.KRÁSNO NAD KYSUCOU- obec s rozvinutým drevárskym priemyslom, kameňolomom.

NÁMESTOVO- mesto na brehu Oravskej vodnej nádrže. Pomník a pamätná tubuľa pripomína pôsobenie básnika P.O.Hviezdoslava, na Slanickom ostrove pomník A.Bernoláka. Závod MAKYTA.

NIŽNÁ- stredisko výroby televízorov, elektroniky. Zachovalé ľudská domy. Hromadný nález bronzov z mladšej doby bronzovej.

ORAVSKÝ PODZÁMOK- obec vznikla okolo Oravského hradu. Pod hradom je popolnicové pohrebisko Lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Námestie tvoria barokové klasicistické stavby 18. a 19. storočia.

ISTEBNÉ- archeologické nálezisko- z hallstattskej doby, mladšej doby bronzovej a slovanských hradísk. Ľudová architektúra –domy, barokový kaštieľ. Turistické chodníky do Oravskej Magury. Kovohuty.

TRSTENÁ- je známa hrnčiarskou a keramickou výrobou. Pri potoku Jelešňa sú chrénené náleziská rašeliny. Rodisko Jazykovedca M. Hattallu, spisovateľa H. Galoviča. Na námestí stoja meštiacke barokové domy, rokokový remeselnícky dom.

TURZOVKA- lyžiarske stredisko Turzovka- Bukovina. Rodisko R. Jašíka- spisovateľa. Bola tu konzerváreň, výroba sirupu, tehelňa, pletiarsky závod.TVRDOŠÍN- zachovalý drevený kostol, našiel sa poklad bronzových predmetov z doby bronzovej. Sušiareň zemiakov a mlieka, píla, zámočnícka dielňa, výrobňa masla a syrov.

ZUBEREC- ( okr. Dolný Kubín)- ľudová architektúra- zrubové domy so šindľovými strechami, na ktorých je štít s veľkou podlomenicou , ako aj skupina senníkov. Na poľane Brestová Múzeum oravskej dediny. V katastri obce rekreačné stredisko ZVEROVKA, možnosť turistiky, lyžovania , ubytovania.ZÁZRIVÁ-(okr. Dolný Kubín)-zachovalá hodnotná ľudová architektúra- trojpriestorové drevenice podmurované kameňom, s hospodárskymi stavbami pod spoločnou valbovou strechou. Najstarší dom z 18. storočia, v osade KOZINSKÁ prístupný pre verejnosť. Šprparáč s porastom vysokohorských smrečín a jarabín. Možnosti turistiky, lyžovania aj ubytovania.

OŠČADNICA-(okr. Čadca)- obec kopaničiarskeho charakteru v Kysuckých Beskydách. V osade Hanzlovec je jódovo- brómový premeň. V renovovanom kaštieli je Kysucká galéria. Neďaleko vo Veľkej Rači je stredisko zimných športov.

ORAVSKÁ POLHORA- obec pod Oravskými Beskydami. Zachovaná ľudová architektúra goralského typu – zrubové drevenice zdobené drevorezbou. V katastri obce Hviezdoslavova horáreň, Babia hora, ŠPR Tisovnica chrániaca rašelinisko so vzácnym porastom. Rekreačné stredisko – slaná voda jódovo – brómová. Ľudová architektúra a folklór sa zachovali vo viacerých obciach Kysúc. Vo Vychylovke, v doline Chmúrovho potoka ja múzeum Kysuckej dediny, ktorého súčasťou je aj lesná úvraťová železnica.

NOVÁ BYSTRICA- zachovalá ľudová architektúra.MAKOV- ľudová architektúra so zrubovými trojpriestorovými domami. Známe folklórne podujatia – folklórny festival – v Ochodnici, Goralské slávnosti v Skalitom. Na Kysuciach sa pravidelne koná Zimný turisticko – lyžiarsky prechod Kysuckou vrchovinou a Javorníkmi, Strieborná stopa Kysuckou lyžiarskou magistrálou, Medzinárodné lyžiarske preteky Skalité – Zwardoň. V prírodnej amfiteátri na Brestovej sa v auguste konajú Podroháčske folklórne slávnosti, tradíciou sú koncerty vážnej hudby na Oravskom hrade a Slanickom ostrove.Výročné jarmoky sú: v Dolnom Kubíne, v Námestove, v Trstenej.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.