referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Pondelok, 19. apríla 2021
Lesbos
Dátum pridania: 17.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Samantha343
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 582
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Lesbos, Lesvos, Mytilene, Methymna, Eressos a niekoľko ďalších mien niesol tretí najväčší grécky ostrov. Na rozlohe 1 630 km2 je celý malý svet – s vlastnou dávnou históriou, s kultúrou, umením, priemyslom, domácim obyvateľstvom (takmer sto tisíc) a s 370 kilometrov dlhým pobrežím. Lesbos je až literárne známy svojimi plážami. Ostrovu dominujú dva veľké zálivy na južnom pobreží – Kalloni a Gera a je geograficky rozdelený na štyri časti podľa svetových strán: Východná časť: patrí sem hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry a architektúry blízkeho východu. Keďže táto časť je blízko tureckého pobrežia, starí páni v prístave často a radi sledujú plejádu lodí, plaviacich sa okolo. Z Morie (mesto so zachovalým rímskym aquaduktom) cez Panagioudu a Thermi až do malebnej dedinky Skala Sykamniás vás prekvapí dokonalá súhra nespočetného množstva malých horských dediniek, historických kláštorov a turistických rezortov na pobreží.

Južná časť: hornatá časť ostrova je posiata olivami a píniami, ktoré sa zvažujú do malebných dediniek. Za návštevu stoja mestá a dediny s dlhou históriou, ako Ayiassos, Polichnitos, Plomari (známe svojim ouzom) a jeden zo známych turistických rezortov Vatera s krásnou plážou. Západná časť: práve tu, na západnom konci, na vyprahnutom svahu Ordimnosu návštevníci nájdu „Petrified forest“ – les so stromami starými milióny rokov, vlastne už len so skamenenými zvyškami ich kmeňov, s obrovskou historickou a geologickou hodnotou. Bo vyhlásený UNESCOM za Geopark. Sem patrí aj Sigri, kde sa podľa mýtov narodili múzy. Práv tu má sídlo únia pod názvom Sapfó – lesbicky orientované páry sa tu stretávajú na „svojich“ miestach plných zábavy. A opäť kilometre pieskových pláží, kde rybárske reštaurácie ponúkajú veľmi chutné a lacné ryby. Nachádza sa tu aj druhý najväčší prístav rybárskych lodí. Centrom tejto časti je Eressos – rodisko slávnych ostrovanov. Je to nádherné mesto s nízkymi domčekmi, malebným námestím, maličkými kaviarňami a neďalekou kamienkovo 2,5 km dlhou plážou.

Severná časť: so starovekou, amfiteátrovo postavenou Methymnou (jedno z najhistorickejších miest Lesbosu), unikátnou pevnosťou Molyvos či pôsobivou prímorskou Perou s kilometrami krásnych pláží. Najjužnejším mestom je Kalloni, ktorého oblasť je azda najbohatšia na kláštory či kostoly. Táto časť ostrova je pre turistov najatraktívnejšia. Bohatá história tohto ostrova siaha do dávnych archaických dôb, kedy poetka Sapfó, ktorá sa tu narodila a prežila väčšinu svojho života, tvorila svoje diela. Prvý kráľ v histórii Lesbosu bol Makaras, ktorý zosobášil svoju dcéru Methymnu s thesálskym princom Lesbosom. Mýty však vravia, že Lesbos údajne objavili a osídlili múzy. Prekvital počas 7. storočia pred Kristom, neskôr bol kolonizovaný Ázijcami. Bol spojencom Atén a neskôr Alexandra Veľkého. Ako mnohé grécke ostrovy, aj Lesbos prešiel mnohými nadvládami – bol časťou rímskeho impéria, patril Benátčanom, Byzantskej ríši, Turkom a až v roku 1922 bol pripojený ku Grécku. Bol a je zemou intelektuálov, ostrovom umenia a umelcov. Spájajú sa s ním mená mnohých slávnych osôb, ktorí sa tu narodili alebo tu žili.

Už spomínaná Sapfó – najznámejšia poetka v starovekom Grécku, lyrik Alkaios, básnici Terpander, Arion, Lesches, historik Hellanikos, filozof a botanik Theopharastos, epigramistka Krinagoras – tí všetci pochádzajú z Lesbosu. Odyseus Elytis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1978 či maliar Theophilos Hajimichali (jeden z najslávnejších gréckych naivných umelcov) sa narodili práve tu. Od minulosti až po súčasnosť je Lesbos synonymom olovového oleja veľmi dobrej kvality. Je pokrytý hustými olovovými lesmi a aromatický olovový olej je jedným zo základných zdrojov jeho bohatstva. V južnej časti – okolo mesta Plomari narazíte aj na pešie chodníčky, kde vás uchváti malebná krajina so starými lisovňami či výrobňami oleja. Slávny je však nielen vďaka olivovému oleju, ale aj vďaka syru, ouzu či sardinkám (najmä v zálive Kolloni). Má bohaté folklórne tradície – je preslávený keramikou a rezbárstvom. Ostrovnú históriu dopĺňa divadlo v Mytilini, kostoly (kresťanský Chalinadou, byzantský Ag. Stefanos, Mythemna, Sigri, z Otomanských dôb Yeni Tzami), kláštory (Ypsilos, Leomon, Myrsiniotissa, Damadri, Perivoli atď.) a niekoľko zaujímavých múzeí. V neposlednom rade sa preslávil aj hodnotným liečivým bohatstvom, ktoré tu pramení.

Renovované antické kúpele V Thermi, kde bola uctievaná bohyňa Artemis – horúce terapeutické kúpele, veľmi populárne počas Otomanskej ríše a sú zaujímavé aj dnes. Turisti objavia veľa prírodných prameňov s ozdravujúcimi účinkami – v Gera, Eftalou, Thermi, Polichnito, Lisvori. Vyznávači turistiky v pravom slova zmysle si nepochybne tiež prídu na svoje – túry sa dajú podnikať hádam odvšadiaľ a všade. Najznámejšie rozľahlé pieskové pláže sú v letoviskách Vatera, Varia, Aghios Isidoros, Skala Eressou, Molyvos, Petra, Thermi a Anaxos. Väčší dobrodruhovia, ktorí vyhľadávajú neorganizované a nevybudované cesty majú možnosť objaviť hŕbu idylických zátok s miestnymi rybármi aj s osamotenými kaplnkami. NAJZNÁMEJŠIE LETOVISKÁ: Molyvos Architektonický štýl Molyvosu je živým dôkazom bohatej histórie tohto miesta. Dedinka pripútaná ku kopci, na ktorého vrcholku stojí stredoveký hrad, pokračuje až k moru a dodnes si zachováva rovnaký ráz ako pred dvomi storočiami, keď jej vládli Turci. Molyvosu dominuje historická pevnosť z byzantských čias, ktorú z troch strán obkolesujú malebné ulice. Vôbec nemá prázdne pozemky na predaj, budovy stoja natesno jedna vedľa druhej a medzi nimi sa kľukatia len „kalderimi“ – úzke kamenné cestičky.

Takmer všetky jednoposchodové budovy sú chránené UNESCO-m ako architektonické pamiatky. Aj keď sú všetky postavené z kameňa a dreva, vôbec nevyzerajú rovnako – mnohé u nich majú svoj osobitý architektonický štýl. Existencia toľkých rozdielnych štýlov v pôsobivej súhre robí z Molyvosu unikátne miesto s nevysloviteľnou krásou. Kostol Taxiarches, postavený roku 1795, kostol St. Panteleimon (1844) a mnohé budovy majú históriu staršiu ako dvesto rokov. Táto bohatá história je prameňom inšpirácie mnohých umelcov, ktorí prichádzajú do Molyvosu už veľa rokov tvoriť alebo dokončiť svoje diela. Na dlhej pláži nájdete pieskové i kamienkové, organizované i naturálne časti. Novšia, moderná časť vyrástla okolo prístavu, kde je nespočetné množstvo malých člnkov i väčších rybárskych lodí. Veľa taverien, rybárskych reštaurácií a obchodíkov. Anaxos Asi 3 km na západ od Petry, s dlhou pieskovou plážou a krištáľovo čistým morom, vyrastá letovisko Anaxos. Je typickým turistickým rezortom s hotelmi, apartmánmi a širokými možnosťami dennej i večernej zábavy.

Nakoľko hlavnú časť turistov tvoria Angličania, nájdete tu veľa barov, reštaurácií a taverien. Ak keď je stále miestom, ktoré je ideálne pre pokojnejšiu dovolenku, z roka na rok sa rozrastá a stáva sa z neho živé a obľúbené miesto turistov dovolenkujúcich na ostrove Lesbos. Petra Mestečko Petra (z gréčtiny „skala“) dostalo meno podľa strmej skaly vysokej 27 metrov, kraľujúcej celému údoliu, v ktorom Petra vyrástla. Kostol Panny Márie Glykofilousa na jeho vrchole je najväčšou atrakciou celého Lesbosu – v stredoveku bol jedným z najdôležitejších na celom ostrove a dnes je chránenou historickou pamiatkou. Celá oblasť je veľmi úrodná, čoho neklamným dôkazom je množstvo stromov a ovocných sadov, rozosiatych po celom údolí. Malé námestie v mestečku je staré – s tradičnými domami, z ktorého vedú uličky do ukrytých častí Petry.

Návštevníci si sediac na promenáde v povestných malých taverničkách s čerstvými rybami môžu vychutnávať nezabudnuteľné západy slnka a výhľad na vodu ihrajúcu tisíckami farieb. Na každom kroku narazíte na ouzérie s lesboským ouzom – Lesbos je predsa „kapitánom“ ouza. Prechádzajúc sa po úzkych uličkách vás domáci na každom kroku pozvú na tento tradičný nápoj, veď práve u nich je určite najchutnejší. Dedina sa stretáva s morom na dlhej pieskovej pláži so slnečníkmi, lehátkami a s dostatočným výberom plážových bufetov a barov. Celý záliv je otvorený a chránený dvoma malými ostrovčekmi Agios Georgios a Psira.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.