referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Francúzsko
Dátum pridania: 07.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Linduška
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 048
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 

- hl.mesto - Paríž

Francúsko leží v západnej časti Európy a rozkladá sa na 551 500 kilometroch štvorcových, zahŕňajuc ostrov Korzika. Veľkosťou sa mu vyrovná 2x rozloha Bulharska. Francúzsko susedí s Veľkou Britániou predelenou Anglickým kanálom a Doverským prieplavom so severu, ďalej s Belgickom, Luxemburgskom, Nemeckom, Švajčiarskom a Talianskom. Južnú hranicu tvorí Monako, Andora a Španielsko.

Francúzsko má viacero zámorských území a teritórií napr. Francúzska Guiana v južnzej Amerike, Guadeloupe v the Karibskom mory a Réunion v Indickom oceáne. 

Podnebie

Priemerné ročné teploty sú okolo 14°C v Nice, 10°C v Paríži a okolo 9°C v Nancy. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 760mm ročne. Najsilnejšie dažde sú od Júna do Októbra. V závislosti od oblasti je to od 254 mm ročne v severných nížinách a 1397 mm ročne na horách.

Populácia (57 981 000 obyvateľov)

Už od príchodu Keltov Francúzsko preberalo početné množstvo zvyklostí od ostatných Európskych štátov. Do Francúzska imigrovali kolónie zo Strednej Afriky-Alźírska, Maroka a Tunisu, ktorí teraz tvoria viac ako 2% populácie. Imigranti z francúzskych zámorských území a teritórií ako je napr. Karibik, majú francúzske občianstvo a pas a preto nepotrebujú pracovné povolenia. Naopak, mnoho Ázijčanov a Afričanov dôkladne zvažuje, skôr než sa pridajú k Francúzom. Severo-Afričania, ako Moslimovia, bývajú diskriminovaní zvlášť francúzskymi skupinami a individualistami. Značnému množstvu ľudí z Južnej Európy (z Portugalska, Talianska a Španielsky) sa žije vo Francúzsku rovnako dobre ako utečencom z Indočíny, či iných kútov sveta.                         

Jazyk

Oficiálnym jazykom je Francúzština, kombinovaná v určitých oblastiach svojským dialektom. Imigranti hovoria svojim materinským jazykom, ale mnohí sa kvôli každodenným potrebám museli priučiť francúzštine. Francúzština je oficiálnym jazykom Spojených národov a po angličtine je 2.svetovým jazykom v diplomatických kruhoch. Všetci študenti sa museli pred dovŕšenim 13.roku života naučiť aj druhý jazyk, a zväčša išlo o kombináciu francúzštiny a angličtiny. V podstate ide o podobnú gramatiku.

Náboženstvo

90% obyvateľov sa hlási k Rímsko-katolíckemu vieroviznaniu. 2% tvoria protestanti a zvyšných 8% tvoria ostatné malé náboženstvá, ktoré so sebou neustále prinášajú prisťahovalci.

Rodiny a bývanie

Rodiny sú založené na pevných tradíciach. Spríbuznené viacgeneračné rodiny bývajú neraz roztrúsené po celej krajine len na základné rodiny (rodičia a deti). Priemerná francúzska rodina má 1 alebo 2 deti. Tie v dnešnej dobe zvyknú po skončení štúdia opustiť svoje rodiny a byť odkázané samé na seba. Aj vo Francúzsku žijú páry, ktoré uprednostnia kariéru pred rodinou. Preto sa prirodzený prírastok do roku 1995 pohyboval len okolo 0,5%. Životná úroveň (až 99%-ná) sa radí k najvyšším v Európe, v čom sa odráža aj dlhý a zdravý život väčšiny francúzov.Priemerná dĺžka života žien do roku 1995 bola 81 rokov a u mužov 73 rokov. Priemerne to teda vychádzalo na 77 rokov. Postupným vývojom prešli aj zmeny v bývaní. Francúzsko malo do roku 1995 73%-nú urbanizáciu, teda združovanie obyvateľstva do miest s priemernou hustotou zaľudnenia 105 obyvateľov na km2. Dnes viac ako 60% obydlí patrí do súkromného vlastníctva.

Svadby

Kvôli niekdajšiemu deleniu obyvateľstva na skupiny podľa bohatstva, spoločenského postavenia a výšky vzdelania sú niektoré partnerstvá uzatvorené pod nátlakom spoločnosti. Manželstvo je vo Francúzsku legálne uznané iba ak prebehol civilný obrad. Niektorí si zvolia rímsko-katolícky obrad, ktorý je takisto uznaný. V dnešnej modernej dobe je aktuálne spolužitie na „voľnej nohe“, ktoré si vyberajú hlavne mladí, ešte študujúci partneri.

Relax

U pasívnych športovcov je polupárny futbal a rugby. Cyklistický ročník Tour de France sleduje mnoho obdivovateľov tohto športu a svojou sledovanosťou sa radí hneď za ne. Cez 2 milióny obyvateľstva patrí do amatérskych futbalových, cyklistických, rybárskych, tenisových a lyžiarských  klubov s vysokou navštevovanosťou. Takisto populárny je lov, jazda na koni a golf. Pétanque je forma boulingu založená na juhu Francúzska a už tu má veľmi dlhú tradíciu.

Stravovanie

Francúzsky fajnšmekri ochucujú jedlá tajnými ingredienciami a predvádzajú svoje umenie na svetových súťažiach. Porcie sú zväčša malé a drahé. Francúzi vo všeobecnosti majú ľahké raňajky-rohlík alebo chlieb a káva alebo horúca čokoláda. Obed bol kedysi hlavným jedlom dňa, ale dnes kvôli vyťaženosti a rucu v práci je hlavným jedlom večera. V Paríži sa obeduje okolo 1hod. a večeria sa častokrát až po 9.hod. V provinciách ľudia jedia skôr. Formálne obedy a večery trvajú aj dlhšie ako 2 hodiny. Spoločenské jedlá bývajú špeciálne servírované po chodoch. Aperitýv, 1.chod ryba alebo cestoviny, ďalší chod dopĺňa zelenia, potom šalát, syr, ovocie a niekedy aj dezert. Káva ukončí obed. 

Ekonómia

Francúzsko získalo moc po 2.svetovej vojne a odvtedy je jeho ekonomika 4.najväčšia na svete za Spojenými Štátmi, Japonskom a Nemeckom a preto je aj životná úroveň veľmi vysoká. Francúzsko je hlavným producentom vína, masla, syru, pšenice, jačmeňa a mäsa. Priemysel robí 1tretinu a služby takmer 2tretiny HDP. Hlavné priemysle zastúpené vo FR sú ťažké stavebníctva ako výstavba dialnic a elektrárni. Väčšina energie pochádza z jedrových elektrárni. Ďalej je to textilný, chemický,  spracovateľský, a strojárenský priemysel. Takmer 2tretiny výrobkov putuje práve do štátov EÚ. Francúzsko je Európskym lídrom v kozmickom výskume.

 
Podobné referáty
Francúzsko SOŠ 2.9531 2378 slov
Francúzsko SOŠ 2.9249 2413 slov
Francúzsko SOŠ 2.9531 440 slov
Francúzsko SOŠ 2.8910 1241 slov
Francúzsko SOŠ 2.9631 235 slov
Francúzsko SOŠ 2.9683 583 slov
Francúzsko SOŠ 2.9610 2378 slov
Francúzsko SOŠ 2.9320 3080 slov
Francúzsko SOŠ 2.9108 1047 slov
Francúzsko SOŠ 2.9400 3505 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.