referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Piatok, 25. septembra 2020
Zemepis, 6.ročník
Dátum pridania: 26.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mimussqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 662
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Európa je svetadiel tvorený západnou časťou euroázijského kontinentu a nachádza sa na severnej pologuli. Je súčasťou takzvaného Starého sveta. Z etnografického hľadiska sa do Európy ráta aj Kaukaz a Zakaukazko, z hľadiska politického a vojenského ostrovy Cyprus, Malta a iné.
Rozloha: 10 498 000 km²
Vo všeobecnosti sa Európa delí na 5 základných oblastí:
Západná Európa - Francúzsko, Benelux
Stredná Európa - Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko
Východná Európa - Ukrajina, Rumunsko
Severná Európa - Škandinávia
Južná Európa - Taliansko, Španielsko, Grécko
Podrobnejšie sa svetadiel Európa sa delí na 11 základných fyzickogeografických celkov (oblastí):
Škandinávska oblasť, Oblasť Britských ostrovov, Oblasť atlantického Francúzska, Oblasť hercynskej strednej Európy, Alpsko-karpatská oblasť, Iberská oblasť, Apeninská oblasť, Balkánska oblasť, Oblasť Východoeurópskej roviny, Krymsko-kaukazská oblasť - veľká časť patrí do Ázie, Oblasť Uralu (pohorie Ural)
Západná Európa je európsky región, ktorý je definovaný geograficky alebo politicky. Patria sem spravidla krajiny, ktoré do roku 1989 ležali západne od krajín Varšavskej zmluvy a Juhoslávie:
Belgicko, Francúzsko, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Monako, Holandsko, Spojené kráľovstvo, Írsko. Zaraďované aj do Strednej Európy :Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko. Zaraďované aj do Južnej Európy :Španielsko, Andorra, Portugalsko, Taliansko, Vatikán, San Maríno, Malta. Zaraďované aj do Severnej Európy: Dánsko, Island, Nórsko, Švédsko Fínsko.
Niekedy sa sem zaraďuje aj Grécko (ako tradičný člen EÚ) a Cyprus.
Stredná Európa je časť Európy ležiaca medzi východnou a západnou Európou.Geograficky a historicky sem patrí minimálne: Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a prípadne aj Chorvátsko. Keďže politicko-ekonomicky zaraďujeme Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko (aj) do Západnej Európy, niekedy sa tieto krajiny nepovažujú za Strednú Európu. Nemci či Rakúšania sami seba takmer vždy považujú za súčasť geografickej „Strednej Európy“ a politicko-ekonomickej „západnej Európy“. Ďalšie definície hovoria o štátoch strednej Európy ako o krajinách, ktoré svojou kultúrou a históriou patria k Západu, ale ktoré boli po II. svetovej vojne v sfére vplyvu Sovietskeho zväzu.
Východná Európa je rôzne definovaný európsky región. Zahŕňa spravidla: a) krajiny na východ od Slovenska, Poľska, Maďarska (príslušnosť krajín bývalej veľkej Juhoslávie je sporná), napríklad Ukrajina, Rusko, Bielorusko a Moldavsko. b) krajiny bývalej Varšavskej zmluvy plus bývalej Juhoslávie (takýto význam platil každopádne pred rokom 1989)
Grécko sa do Východnej Európy politicky často nezaraďuje.
Severná Európa je rôzne definovaná oblasť Európy. Patrí sem:
a) Island, Nórsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko
b) často aj: Litva, Lotyšsko a Estónsko
c) ojedinele aj: Spojené kráľovstvo a Írsko
Južná Európa je rôzne definovaný európsky región, nachádzajúci sa v južnej časti Európy. Patrí sem:
Balkánsky polostrov: Chorvátsko (Stredná Európa, Východná Európa), Bosna a Hercegovina (Východná Európa), Srbsko (Východná Európa), Čierna Hora (Východná Európa), Albánsko (Východná Európa), Bulharsko (Východná Európa), Grécko (Západná Európa, Východná Európa), Slovinsko (Stredná Európa, Východná Európa), Malta (Západná Európa), Cyprus (Západná Európa, Východná Európa) Apeninský polostrov: Taliansko (Západná Európa), Vatikán (Západná Európa), San Marino (Západná Európa), Španielsko (Západná Európa) Pyrenejský polostrov: Portugalsko (Západná Európa), Andorra (Západná Európa)
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.