referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Cestovný ruch Švajčiarska a Rakúska
Dátum pridania: 09.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jergusko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 080
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Úvod

Švajčiarsko a Rakúsko sú dve stredoeurópske, vysoko rozvinuté krajiny. Švajčiarsko je jednou z najbohatších krajín sveta, ak berieme do úvahy podiel HDP na jedného obyvateľa. V cestovnom ruchu hrajú dôležitú úlohu hlavne Alpy, ale aj historické mestá, či rodiská slávnych. Dané krajiny sa môžu pýšiť skúsenosťami v cestovnom ruchu, ktoré zozbierali počas dlhých storočí. Cestovanie za oddychom alebo liečením bolo aj v dávnej minulosti spájané hlavne s týmto regiónom. Aj dnes sa turisti môžu spoľahnúť, že v Alpách dostanú to, po čo tam prišli. Švajčiarsko a Rakúsko sú symbolom pohodlnej, modernej, ale aj drahej dovolenky. V seminárnej práci sa budem venovať hlavne ekonomickým východiskám cestovného ruchu vo Švajčiarsku a Rakúsku. Ďalej spomeniem aj niektoré najnavštevovanejšie miesta a strediská, ako aj príčiny úspechu tohto odvetvia v daných krajinách.

Ekonomika cestovného ruchu

Turistický ruch je v oboch spomínaných krajinách jednou z najdôležitejších odvetví ekonomiky. Napríklad v Švajčiarsku tvorí 3,4% HDP, čo ho radí na 6. miesto v švajčiarskej ekonomike. Toto číslo je reálne ešte vyššie, pretože aj ostatné sektory ekonomiky profitujú z cestovného ruchu.

Je taktiež aj dôležitým zdrojom pracovných miest. Asi každý 12. Švajčiar je zamestnaný v cestovnom ruchu priamo alebo nepriamo, čo je viac ako v poľnohospodárstve. Je však závislý na zahraničnú pracovnú silu, pretože nie veľa Švajčiarov pracuje v tomto sektore. V horských oblastiach je toto číslo vyššie ako v urbanizovaných zónach.

Cestovný ruch taktiež produkuje aj akýsi neviditeľný export. Výdavky zahraničných turistov majú na ekonomiku rovnaký efekt ako exportovanie tovaru. Svetová obchodná banka umiestňuje Švajčiarsko na 17. miesto vo svete, čo sa týka príjmov z cestovného ruchu. Do príjmov sa nepočítajú len zahraničný ale aj domáci turisti. 80% turistov pochádza z Európy. Polovica z nich sú samotní Švajčiari.

Turistický ruch má vo Švajčiarsku dlhoročnú tradíciu. V stredoveku boli najčastejšie vyhľadávané kúpele ako Baden, Bad Pfäfers, Leukerbad, a Rheinfelden. Chaty v často používaných horských priesmykoch boli predchodcovia dnešných alpských hotelov. Od konca druhej svetovej vojny prudko narastá turizmus a buduje sa obrovské množstvo hotelov, hostelov, turistických ubytovní a podobne. Nárast turistov sa dokonca stal problémový a boli prijaté opatrenia na odľahčenie turistickej sezóny z leta a zimy, na redukovanie ľudí v rezortoch aj na diaľniciach.

Skoro 65% turistov prespáva v alpských oblastiach. Zvyšok vyhľadáva mestá ako Zürich, Ženeva, Davos, St. Gallen, Glarus a už spomínané kúpeľné mestá. Veľmi populárne sú aj švajčiarske jazerá a rieky, ktoré sú až neobyčajne čisté.

Švajčiarsko má skvelo vybudovanú hromadnú dopravu. Vlaky a autobusy jazdia až do výšky 4000 metrov. Federálne švajčiarske železnice a autobusy prevádzkované švajčiarskou poštou, v spolupráci so súkromnými železnicami premávajú aj do najvzdialenejších kútov Švajčiarska. To je jedným z dôvodov úspechu švajčiarskej ekonomiky.

V Rakúsku sa cestovný ruch podieľa na 16.3% HDP. Čo sa týka príjmu cudzej meny per kapita, sa Rakúsko radí na druhé miesto vo svete. Prvý je Cyprus, tretie Chorvátsko, len pre zaujímavosť. Najväčší počet turistov pochádza z Nemecka. Súčasným trendom je ale aj zvyšovanie návštevnosti y krajín strednej a východnej Európy a Ruska. Podobne ako vo Švajčiarsku sa Rakúšania snažia odľahčiť zimnú a letnú sezónu. V Rakúsku pracuje v cestovnom ruchu asi 21,14 % celkovej pracovnej sily.

Turisti najčastejšie vyhľadávajú alpské lyžiarske rezorty. V lete sa do popredných miest dostáva cyklistika a turistika. Rakúsko má 88 veľmi udržiavaných jazier. Počas celého roka je možné vychutnávať atmosféru rakúskych miest ako je Viedeň a Salzburg.

Možnosti cestovného ruchu

Lyžiarske strediská vo Švajčiarsku núkajú z pravidla ten najširší sortiment služieb. Hotely a lyžiarske strediská robia všetko preto, aby uľahčili cestovateľovi prácu. Lístky na vleky sú vrátane ubytovania a lyžiarske strediská majú medzi sebou dohody, aby jeden skipas platil pre viaceré rezorty. Lyžiarske trate sú samozrejme veľmi dobre udržované, označené a sieťou vlekov a lanoviek sa môžete dostať na každé dostupné miesto na kopci. Výhodou je mať hotel hneď pri vleku; tie vzdialenejšie vlastnia alebo prenajímajú autobusy ktoré premávajú v hustých intervaloch.

Pre letných turistov je tu pripravená husto rozložená sieť cyklistických chodníčkov. Tieto sú prehľadne označené a prechádzajú ako cez horské oblasti, tak cez dedinky a mestá, kde sú samozrejme oddelené chodníky pre cyklistov a chodcov. Je prakticky možné dostať sa z Zürichu do Ženevy bez toho, aby ste stretli auto.

V lete je samozrejme mnoho iných možností ako tráviť dovolenku. Je tu možnosť raftovania, pešej turistiky, sightseeingové zájazdy do veľkých miest alebo zaujímavých oblastí. Lanovky na vrcholy hôr premávajú aj cez leto takže je možné vychutnávať si vrcholy 3000 metrových hôr aj bez namáhavého výstupu. Vo Švajčiarsku aj Rakúsku sú stále funkčné, dobre udržiavané chaty, ktoré sú určené pre všetkých. Vo Švajčiarsku existujú aj tzv. panoramatické vlaky. Ich účel je podobný ako doubledeckre v Londýne, ibaže návštevník pozoruje prírodu. Tieto vlaky jazdia po vybraných tratiach a sú prispôsobené aj na väčšie stúpanie.

Videli sme, aké má cestovný ruch v ekonomikách Švajčiarska a Rakúska postavenie. Tieto krajiny sú leadrami v cestovnom ruchu dá sa povedať vo svete. Rakúske a Švajčiarske mestá a hory sú známe takmer všade vo svete, a sú zárukou profesionálneho prístupu k návštevníkovi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.