referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Utorok, 6. decembra 2022
Rumunsko
Dátum pridania: 16.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mooncik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 835
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Rumunsko

Hlavné mesto : Bukurešť
Počet obyvateľov : 22 mil
Rozloha : 237 500 km2
Typ vlády : republika Náboženstva : rumunský ortodoxní 70%, rímsko katolíci 3%, gréko katolíci 3%, protestanti 6%, neveriaci 18%
Etnické zloženie : Rumuni 89 %, Maďari 8 %, Nemci 0,5 %, Ukrajinci, Srbi, Rómovia, Chorváti, Rusi
HDP : 830 USD na obyvateľa
Mena : 1 Lei


POLOHA ŠTÁTU

Rumunsko sa nachádza vo východnej Európe. Na severe susedí s Ukrajinou, na východe s Moldavskom, na juhu s Bulharskom, na juhozápade so Srbskom a na západe s Maďarskom. Z juhu ho obmýva Čierne more.


FYZICKO GEOGRAFICKÁ CHARAKTERISTIKA

Povrch krajiny je rozmanitý. Transylvánska náhorná plošina, ktorá pokrýva väčšinu stredu Rumunska, je veľmi hornatá vo viacerých častiach, ale má tiež široké údolia a rozsiahle svahy. Je skoro úplne obklopená pohoriami, Karpatami na severe a juhu, Moldoveanu, najvyšší vrch v krajine, sa nachádza v Transylvánskych Alpách na juhu, tieto Alpy pokračujú na juhu k Dunaju ako pohorie Banat. Menšie pohorie Bihir sa nachádza západne od plošiny.

Zvyšné územia sú prevažne nížiny. Na západe sú nížiny Tisy, ktoré sú obyčajne pripisované Banatu, blízko hraníc Juhoslávie; a Crisana – Maramures, blízko k Maďarsku. Najrozsiahlejšie roviny sú : Valašská a Pobrežná nížina, ktoré sa nachádzajú medzi Transylvánskými Alpami.

Rieky: Najdôležitejšia rumunská rieka je Dunaj. Tvorí východnú časť hraníc s Juhosláviou a väčšiu časť hraníc s Bulharskom. Údolie nižšieho toku Dunaja a jeho delta sú veľmi bahnité. Ostatné rieky, všetky súčasťou Dunajského systému sú: Maros, Prut, Olt, a Siret. Rumunsko má veľa malých sladkovodných horských jazier, ale najväčie jazerá sú slanovodné lagúny na pobreží Čierneho mora; najväčšie z nich je jazero Razelm.

Podnebie :

Transylvánska plošina, Karpaty a západné nížiny majú teplé letá a studené zimy s rekordnými teplotnými extrémami od -37°C do 38°C. Valašská, Moldávska, a Dobrujanská nížina majú teplejšie letá a príležitostne aj studené teploty v zime. Rekordné teploty v Bukurešti a nížinách sú -24°C a 39°C. Priemerné zrážky: 508 milimetrov na rovinách a od 508 do 1,016 milimetrov v pohoriach.


SOCIO EKONOMICKÁ CHARAKTERISTIKA

História :

Rumunsku vládol komunistický diktátor NICOLAE CEAUCESCU od roku 1965 až do popravy v roku 1989. Počas brutálnej vlády zaviedol zákony, ktoré znemožňovali potraty v záujme zvýšenia rumunskej populácie. Mnohí si však nemohli dovoliť starať sa o deti, ktoré často skončili v detských domovoch. Zahraničné spoločnosti: Štát podporuje zahraničné spoločnosti, aby podnikali v záujme modernizácie starej priemyselnej výroby a vytvárania nových pracovných príležitostí v Rumunsku. Francúzsko, Španielsko Taliansko, USA a Južná Kórea vlastnia výrobné podniky v Bukurešti a jeho okolí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rumunsko SOŠ 2.9021 1617 slov
Rumunsko SOŠ 2.9592 314 slov
Rumunsko SOŠ 2.9384 311 slov
Rumunsko GYM 2.9751 562 slov
Rumunsko GYM 2.9575 122 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.