referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Piatok, 21. februára 2020
Ekvádor
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aprilka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 093
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Názov krajiny je odvodený od polohy tohto Andského štátu. Equator znamená rovník a Ekvádor je teda krajina na rovníku. Ekvádor je veľmi zaujímavý svojou históriou, prírodou, kultúrou a pamiatkami. Krajina bola dlho pod vplyvom španielskych kolonizátorov, čo sa odrazilo aj na jej architektúre a spoločenskom zriadení. Typickým príkladom španielskej koloniálnej architektúry je hlavné mesto Quito. Nachádzajúce sa v nadmorskej výške 2 800m.

Samotné mesto môžeme rozdeliť na tri časti:
1.centrálna časť- tvorí ju staré koloniálne mestečko,
2.južná časť- je to hlavne obytná štvrť pre strednú vrstvu,
3.severná časť - moderné Quito s vysokými budovami, obchodnými strediskami, ktoré je hlavným biznisovým a finančným centrom.

Historické centrum, zvané: „Centro histórico“ bolo spolu s Prahou zaradené pod ochranu UNESCA v roku 1979 a má mnoho príťažlivých zákutí, pamiatok, kláštorov a barokových kostolov vrátane Katedrály kostola st. Francis, ktorá je najväčšou stavbou vybudovanou kolonistami v južnej Amerike. Okrem toho je tu mnoho múzeí venovaných aj koloniálnemu umeniu a histórii. Napríklad: Mestské múzeum a múzeum v kláštore sv. Francisa.

Medzi ďalšie atrakcie je možno zaradiť aj Mitad Del Mundo v preklade Stred Sveta, je to monumentálny balvan, postavený francúzskymi geografickými expedíciami v 17. a 18. st. nachádzajúci sa severne od Quita. Práve tu totiž prechádza rovník deliaci zemeguľu na severnú a južnú pologuľu. Ekvádorčania túto zaujímavosť využili a všade okolo monumentu stoja stánky so suvenírami a občerstvením pre turistov, ktorých stále pribúda.

Panecillo alebo Panna z Quita, je to kopec nachádzajúci sa v polovici cesty, v údolí Quita, na ktorom je postavená Madona, stojaca na zemeguli a šliapajúca po hadovi. Dalo by sa povedať, že klasická ikona madony, čo však nie je klasické, je že táto Madona má krídla ako anjel. Ľudia z okolia tvrdia, že ako taká je jedinou na svete. Nepatrí medzi staré historické pamiatky, bola postavená koncom 70. rokov 20-tého storočia. Napriek tomu, že je odliata z betónu, má veľkú estetickú hodnotu. Bola inšpirovaná sochou Bernarda de Legarda, ktorá v súčasnosti zdobí hlavný oltár kostola st. Francis. Táto Madona sa líši aj tým, že je postavená v tanečnom postoji, v typickom prvku ekvádorského, pomerne moderného umenia. Pri schádzaní dole z tohto kopca sa človeku naskytne nádherný pohľad na Quito.

Teatro National Sucre, toto námestie sa nachádza v centre Quita. Počas 17. a 18. st. bola na jednej strane tohto námestia budova pre ľudí odsúdených na
smrť, alebo doživotie. Koncom 18. st. slúžilo toto námestie na býčie zápasy a peniaze, ktoré tu vyzbierali poslúžili na postavenie parku La Alameda. Námestie má v strede malú fontánu a denne cez neho prechádzajú tisíce ľudí.

Cotopaxi, je jedným z najvyšších činných vulkánov na svete, má výšku: 5897 m.n.m. Posledná erupcia tejto sopky bola v roku 1975 a v tom istom roku tu zriadili aj národný park. Sopka sa nachádza asi 48 km južne od Quita na hranici provincií: Pinchincha, Cotopaxi, Napo a patrí do sústavy Andských vulkánov.

Medzi zaujímavosti určite patrí aj ekvádorská kuchyňa. V celej krajine je množstvo rôznych špeciality, ktoré sú typické pre daný región, skladajú sa hlavne z ovocia, plodov mora a samozrejme andských zemiakov. Najväčšou špecialitou sú bezpochyby polievky, ktoré sú súčasťou takmer všetkých obedov. Medzi najzaujímavejšie patria tieto: Locro - polievka so syrom, avokádom a zemiakmi, Chupe de pescado - polievka z rýb, zeleniny a morských „príšer“, Yaguarlocro – je len pre tých skutočne odvážnych, je to zemiaková polievka postriekaná krvou, ale nikto vám neprezradí tajomstvo, akou krvou, Caldo de pata - je vývar obsahujúci kusy varených kravských nôh, medzi miestnymi je považovaný za delikatesu, Tronquito - špecialita určená len pre tých, čo svoje zábrany pustia do vetra, je to polievka z býčieho pohlavného údu. Za národné jedlo možno považovať „Ceviche“, plody mora marinované v citrónovej šťave s cibuľou, je to tzv. ekvádorské sushi. Na rozdiel od sushi, ceviche je vždy podávané s popcornom.

Najväčšou prírodnou zaujímavosťou a turistami najvyhľadávanejšou atrakciou sú GALAPÁGY - odľahlé súostrovie stratené v Tichom oceáne, patriace Ekvádoru. Skladajúce sa z 19 ostrovov, a spolu s okolitými skaliskami a lávovými ostrovčekmi zaberajú plochu takmer 59 500 km2. Sú to „Ostrovy bez ľudí“ – v súčasnej dobe sú osídlené len 4 Galapágske ostrovy, ostatné ako napríklad Bartolomé sú útočiskom zvierat. Všetky ostrovy majú vulkanický pôvod a tvoria ich kopce lávy vyvretej z morského dna.

S týmito ostrovmi sa spája meno vynikajúceho anglického prírodovedca 20. storočia Charlesa Darwina a vznik evolučnej teórie. Darwin tu istý čas študoval miestnu faunu a jej druhy. Jedným z Darwinových objektov boli pinky. Na týchto ostrovoch ich žije 13 rôznych druhov, keďže nemali v minulosti prirodzeného nepriateľa ani konkurenciu iných vtákov, vyvinuli sa tak, aby využili všetky dostupné biotopy a zdroje potravy. Ďalším pozoruhodným druhom je leguán. Existujú dva druhy leguánov: morský a suchozemský, tu žijú obidva. Pri prechádzke po pobreží ostrova, nie je nezvyčajné vidieť obrovskú skupinu morských leguánov vyhrievajúcich sa na slnku, po love potravy v studených vodách oceánu. Tým najznámejším druhom, z ktorého pochádza aj pomenovanie týchto ostrovov sú morské korytnačky. Po španielsky je totiž galapago korytnačka. Kedysi žili na všetkých kontinentoch, ale v súčasnosti sú už len na Galapágoch a Seychelách. Dorastajú do dĺžky 1,3 metra, môžu vážiť aj 180 kg a dožívajú sa vyše 100 rokov. Ich počet sa bohužiaľ rapídne znížil po tom, čo na ostrovy prišli ľudia, no momentálne sú prísne chránené.
 
Podobné referáty
Ekvádor SOŠ 3.0315 177 slov
Ekvádor SOŠ 2.9420 932 slov
Ekvádor SOŠ 2.9626 480 slov
Ekvádor SOŠ 2.9743 1669 slov
Ekvádor 2.9913 228 slov
Ekvádor 2.9748 212 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.