referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Streda, 19. januára 2022
Ochrana prirody
Dátum pridania: 07.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eviku
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 596
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
V dnešnom svete už len veľmi ťažko nájdeme skutočne nedotknutú divočinu. Všade pribúdajú cesty, domy, farmy a továrne. Spotrebúvame viac dreva a vody ako naši predchodcovia pred pol storočím, produkujeme viac odpadov. To všetko spôsobuje, že pre obyvateľov prírody je život čoraz zložitejší. Ak by sme ich nechránili, mnohé druhy zvierat by mohli vyhynúť. Ak chceme zachrániť ohrozené druhy, musia vedci najskôr zistiť, kde žijú a koľko potrebujú priestoru. V prípade vtákov, ako je harpya, na to možno využiť vysielačky. Prístroje sa pripevnia na telá mláďat a potom vysielajú signály, ktoré zachytáva družica. Vďaka týmto signálom možno určiť polohu vtákov, potom ako opustia hniezdo, a možno sledovať ich život a potreby.

Prečo by malo vyrúbanie pralesov vážne následky?
Tropické lesy sú domovom väčšieho počtu živočíchov než akékoľvek prostredie na súši. Keď sa rúbu, väčšina týchto živočíchov sa nemá kam uchýliť. Polovica svetových tropických lesov už zmizla a väčšina zostávajúcich je v súčasnosti rozdelená na malé územia, ktoré už neposkytujú veľa priestoru. Jediné väčšie súvislé oblasti zostali v juhoamerickej Amazonskej panve a v strednej Afrike.

Stráž na hraniciach
Najvzácnejšie zvieratá sú dnes chránené zákonom. Predsa ich však pytliaci naďalej lovia a odchytávajú a predávajú ako domácich maznáčikov. Vyšetrovatelia špecializovaní na ochranu prírody pomáhajú odhaľovať osoby, ktoré sa podieľajú na nelegálnom obchode zo živými tvormi. Rovnako postupujú aj colníci. Kontrolujú cestujúcim batožinu, či v nej nevezú živé zvieratá, alebo výrobky živočíšneho pôvodu.

Ohrozené druhy
Vymieranie:
17.stor.- pratur, pštros madagaskarský, obrovský lemur, dront maurícijský.
18.stor.- antilopa modrá, chrašteľ Leguatov, korytnačka maurícijská, kôrokožec bezzubý.
19.stor.- alka veľká, zebra kvaga, kormorán Stellerov, labradorka klenutozobá, bizón západný, kengura zajačia, štítovec zajačí, líška falklandská.
20.stor- holub sťahovavý, skoksn Fisherov, bandikut zlatý, velescink kapverdský, bandikut bielochvostý, somár ázijský ašdari, tiger balijský, vlk dravý japonský, lev kráľovský berberský, bandikut dvojprstý, jeleň Schomburgkov, tlamorodka zázračná, škrečok pižmový, vlk texaský, ovca Audubonova.

Nechutné náboje
Hlavnou príčinou klesajúcich stavov kondora veľkozobého je otrava olovom. Tieto kondory totiž s mäsom zo zdochlín prehĺtajú aj broky a guľky z loveckých zbraní. Kondory veľkozobé z voľnej prírody vymizli roku 1987, keď bol odchytený posledný jedinec. Odvtedy vypustili niekoľko kondorov do  prírody. Sú starostlivo očíslované. Sedem ich dokázateľne prežilo.

Vakovlka tasmánskeho alebo „tasmánskeho tigra“ ulovili roku 1930. Niekoľkokrát ho videli aj neskôr a roku 1961 bol dokonca jeden samec usmrtený nešťastnou náhodou, ale dnes už je tento druh asi nenávratne stratený.

Niektoré organizácie pre ochranu prírody:
Najohrozenejšie zviera na svete
Zmeny prirodzeného prostredia ťažko doliehajú na vtáky - každý desiaty druh sa ocitá vo vážnych problémoch. Medzi najvzácnejšie vtáky patrí novozélandský kakapo, jediný papagáj, ktorý nevie lietať. V súčasnosti prežíva asi 55 jedincov. Vyskytujú sa na troch ostrovoch pri pobreží Nového Zélandu.

FAKT
V peruánskom dažďovom pralese entomológovia našli na ploche 55km² okolo 1200 druhov motýľov.
 
Podobné referáty
Ochrana prírody SOŠ 2.9269 1540 slov
Ochrana prírody 2.8748 215 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.