referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Maurícius
Dátum pridania: 06.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 401
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Rozloha: 2 040 km2
Počet obyvateľov: 1 117 000
Hustota zaľudnenia: 548 obyvateľov/km2
Hlavné mesto: Port Louis-150 000 obyvateľov
Iné významné mestá: Beau Bassin-Rose Hill 100 000 obyvateľov
Úradný jazyk: angličtina
Mena: 1 maurícijská rupia=100 centov

Maurícius je najhustejšie osídlená krajina v Afrike, na 1km2 tam žije päťkrát toľko obyvateľov ako u nás na Slovensku. Leží na východ od Madagaskaru v Indickom oceáne v súostroví Maskarény a je to ostrovný štát: jeden hlavný ostrv Maurícius a niekoľko menších ostrovčekov, to je on. Ostrov Maurícius je dieťaťom podmorskej sopečnej činnosti. na základe ktorej vyrástol 800 metrov nad hladinu oceána; menšie ostrovčeky sú koralového pôvodu.

Cestovatelia označujú Maurícius za jeden z najkrajších ostrovov sveta. Leží v podnebnej oblasti, kde človek má pocit príjemného večného leta. Dlh ostával neosídlený, pretože je ďaleko od významných centier civilizácie. Pri jeho brehoch pritom po stáročia pristávali Arabi, Malajci, Indovia, Portugalci, Holanďania, Francúzi i Angličania. Ale až pod francúzskym vplyvom prestalo byť osídlenie a využívanie ostrova chvíľkové. Francúzi avšak neostali dlho vládcami ostrova, pretože ich odtiaľ vytlačili Briti. Tí si krajinu udržali do roku 1968 a vplyv na ňu majú až do dnešných čias, o čom svedčí aj úradný jazyk. V pestrej zmesi tvári na ostrove prevládajú dve skupiny: kreoli, čo sú potomkovia Európanov a čiernych Afričanov, a Ázijčania, hlavne Indovia a Malajzijčania. Afričania a Indovia prichádzali na ostrov za prácou na plantáže cukrovej trstiny. Tejto plodine sa na úrodnej sopečnej pôde darí i dnes. Jej produkciu dopĺňa čaj, kokosové orechy, sisal a vanilka.

Tretinu územia ostrova, hlavne svahy vyhasnutej sopky, pokrýva les. Ten poskytuje nielen drevo a liečivé a vonné byliny, ale pridáva ostrovu i kus krásy. Letiskom hlavnéh omesta prejde ročne až 200 000 turistov, ktorí významnou mierou prispievajú do štátnej pokladnice. Oddýchnutí na ceste domov ľutujú len to, že na ostrove neboli prví, pretože Maurícius je už skutočne preľudnený. Napokon je to pochopiteľné, veď všetko dôležité v krajine sa odohrá na ňom.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.