referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Piatok, 28. februára 2020
Rača
Dátum pridania: 12.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hovno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 738
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Rača, časť Bratislavy (Bratislava III.), leží na severnom okraji nášho hlavného mesta a na východnom úpätí Malých Karpát. Je to vinohradnícka obec, sústreďuje sa najmä na vinársku výrobu, je známa červeným vínom Frankovka. V minulosti bola samostatná obec, neskôr sa pričlenila k Bratislave Pôvodné názvy boli Recha, Racha, Okolj, Račišča, Résca a tiež ponemčený názov Ratsesdorf.

Geografická poloha je 48° 12’ severnej šírky, 17° 09’ východnej dĺžky. Najbližší hraničný prechod je Berg, ktorý je na Rakúsko-Slovenských hraniciach. Nadmorská výška Rače je približne 130-140 m n. m. Najvyžší vrch v blízkosti Rače je Veľká Baňa s nadmorskou výškou 443,8 m. Keďže Rača leží na úpätí Malých Karpát (Malé Karpaty patria medzi jadrové pohoria), sú tu kryštalické horniny (žuly, ruly, svory). Rača leží na Podunajskej nížine, ktorá je časťou Panónskej panvy. Nachádza sa v miernom podnebnom pásme, v prechodnej oblasti s prevládajúcim vplyvom Atlantického oceánu. Slovensko sa delí na tri podnebné oblasti (chladná, mierna a teplá), Rača leží v teplej oblasti. Rača je trochu chladnejšia a viac vlhká ako ostatné časti Bratislavy, hlavne kvôli Malým Karpatám. Nepreteká tu žiadna rieka a nie sú tu ani žiadne jazerá, vodné nádrže, pramene ani minerálne vody. Podľa nadmorskej výšky je v stupni dubových lesov. Rastú tu brezy, vŕby, duby (rastú iba v lese na okraji Rači) a sem-tam nejaké ovocné a ihličnaté stromy. žiadne chránené druhy rastlín tu nerastú. Živočíchov tu nie je veľa, mimo lesa tu žijú iba vtáky, v lese žijú aj srny, líšky, zajace... Najbližšie chránené územie sú Malé Karpaty.

Počet obyvateľov je 20 172, rozloha 23,6 km2. Prevládajúce vierovyznanie je rímskokatolícke. Žijú tu rôzne národnosti napr. Česi, Maďari, Nemci, ale väčšinu tvoria Slováci. Obyvatelia Rače väčšinou chodia za prácou do iných častí Bratislavy alebo pracujú tu, nie je tu problém s nezamestnanosťou.

Rača je významná vinohradnícka obec, je tu rozšírené vinárstvo a vinárska výroba (Vinárske závody- poľnohosp. podnik). Známa je červená račianska Frankovka. Poľnohospodárstvo je zamerané na rastlinnú výrobu (pestovanie viniča, ovocia, zeleniny). Rača má dostatok zelene, prevládajúcimi drevinami okrasné kríky, buky a duby (buky a duby rastú v Rači iba v lese) . Les v okolí sa využíva na rekreáciu a turistiku. Pitnú vodu zabezpečuje vodáreň Rača.
Okrem vinárskych závodov sú tu aj rôzne iné podniky ako napríklad Mäsokombinát, ABC Klimatizácie (výroba klimatizácií)...

Kanalizácia- áno
Vodovod- áno
Povodeň- na Dunaji

Sú tu všetky druhy dopravy okrem leteckej (nie je tu žiadne letisko). Dopravné ťahy smerujú do centra Bratislavy, do Pezinku, Svätého Júru, do Trnavy, do Vajnor... MHD: áno- jazdia tu aj autobusy aj električky, počet liniek 8: električky 3, 5 ,11 a autobusy 52, 55, 56, 65, 75. Je tu ako aj v celej Bratislave znečistené životné prostredie, ale s porovnaním s inými časťami Bratislavy je tu viac zelene, lepšie a čistejšie ovzdušie, vďaka Malým Karpatám.
Kultúrno-historické pamiatky: kostol sv. Filipa a Jakuba Služby: video požičovňa, knižnica, stolárstvo, 3 banky (Tatrabanka, VUB banka, Slovenská poisťovňa, Istrobanka), krajčírstvo, očná optika, rôzne reštaurácie (Alpinka, Barónka, Batida B3, Čajka, Demar klub, Džambo club, Hviezda, Kolečko, Krasňanská piváreň, Lavos, Loko Pub, Massive pub, Peklo, Pius Pub, Račianska viecha, Račiansky dvor, Rubikon, San Diego Bar, Trop, U Fera, U Jarky, U Kokoška, U Troch Zajacov), hotel Barónka a rôzne menšie penzióny

Zdravotníctvo: Zdravotné centrum Rača na Tbiliskej ul., domov dôchodcov a zdravotné stredisko na Komisárkach
Obchody: supermarkety (Billa, Jednota, Kaufland- vo výstavbe) a rôzne menšie obchody (Rema, DM, železiarstvo...)
Školstvo: 3 základné školy (Plickova, Tbiliská a Hubeného ), 2 gymnázia (Katolícke gymnázium Detvianska ul., Hubeného), škôlka, materská škôlka
Starosta obce: Ján Zvonár
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.