referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Tundry a polárne púšte
Dátum pridania: 14.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 518
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
TUNDRY
Oblasti medzi zamrznutým SĽO a severným okrajom pásma severských lesov sa nazýva tundra (Oblasť Aljašky, sever Kanady, Škandinávie a Sibíra).
V zime tu teploty klesajú až pod –50°C až na 8-9 mesiacov. V tomto ročnom období tundra dokonale nadväzuje na polárne pásmo.

Už asi 50cm pod povrchom je tu trvalo zamrznutá pôda- permafrost. V lete sa síce vrchná časť roztopí, ale voda nemá kam vsiaknuť. Hromadí sa na povrchu a vytvára močariny s množstvom komárov. Permafrost tvorí asi 26% celkovej súše Zeme. Jeho najväčším nepriateľom je globálne otepľovanie. Len mierny nárast teploty by znamenal, že permafrost sa roztopí a a voda z neho zaplaví rozsiahle územia. Permafrost je vlastne kyslá, podmáčaná pôda s nedostatkom živín. Preto v tundre nerastú nijaké stromy. Rastú tu len veľmi nízke rastlina- machy, lišajníky, zakrpatená vŕby, alebo sa vyskytujú v malých ostrovčekoch- trávy, ostrice, vres. V zime prežívajú vďaka ochrannej vrstve snehu. Niektorá majú silne ochlpené stonky (arktický mak), niektoré sa preorientovali na príjem mäsa (tučnica).

Väčšina zvierat sa s príchodom zimy vydáva na juh. Ale niektoré ako pižmone- pred chladom sa chránia tak, že sa tlačia zadkami k sebe alebo lumíky a hramostaje, ktoré by takú dlhú cestu neprežili, zostávajú v tundre. U mnohých obyvateľov sa vyvinula schopnosť meniť farbu- v zime je to biela, v lete tmavá.

POLÁRNE PÚŠTE
Slovným spojením polárne púšte označujeme územia v blízkosti pólov Zeme, zem za polárnymi kružnicami - Antarktídu a Arktídu.

Severný pól leží uprostred SĽO- Arktída, Ale južný pól leží na kontinente- Antarktída. Obidve oblasti sú mimoriadne nepriaznivé pre akýkoľvek život. Okrem silného mrazu je tu nedostatok vody v kvapalnom stave. Môže tu rásť len veľmi málo zelených rastlín, nedokážu sa zakoreniť a nemajú dostatok živín. Všetky zvieratá sú teplokrvné- neprežili by tu plazy a obojživelníky- a väčšinu potravy im poskytuje more. Polárne živočíchy sa teda sústreďujú v úzkom páse pobrežia pri nezamrznutej hladine oceánu.

V Antarktíde žijú najmä tučniaky a tulene (Rossov, Weddellov,...), väčšinu života trávia v mori a na súš vychádzajú len rozmnožovať sa. Sú to rýchly plavci.

Arktída sa od Antarktídy líši rôznymi druhmi cicavcov a vtákov, tulene sú typické aj pre túto oblasť. Ale tu nežijú tučniaky a na Antarktíde nežije ľadový medveď.

Polárne oblasti sa vyznačujú tým, že tu svieti Slnko striedavo 6mesiacov a 6 mesiacov nezapadá. Za príčinu sa to prikladá faktu, že Zem obieha okolo Slnka po určitej dráhe, ale sklon jej osi zostáva rovnaký, preto sa mení uhol dopadu slnečného žiarenia.
 
Galéria k článku [3]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.